Вербківська громада живе та розвивається (Фото)

logo

«Жити для людей і дбати про людей» — із таким девізом йде по життю голова Вербківської сільради Павлоградського району Дніпропетровської області Любов Холоденко. Про розвиток громади, її успіхи та здобутки за час децентралізації — наша розмова із Любов’ю Пилипівною.

Ресурси ОТГ

29 липня 2015 року 54 сесією Вербківської сільської ради VI скликання було ухвалено рішення про добровільне об’єднання Вербківської, В’язівоцької, Кочережківської, Поперечненської сільських рад Павлоградського району в Вербківську сільську територіальну громаду з цент­ром у селі Вербки. Це одна з найперших ОТГ України, яка, за оцінкою фінансової спроможності за 2017 рік, посіла друге місце в країні.

Одним із найважливіших завдань, які ставлять перед собою Любов Пилипівна та її команда задля розвитку громади, є використання ресурсів ОТГ — родовищ кам’яного вугілля, родючих земель, географічне положення, високий культурний потенціал та значний бюджет.

За особистої ініціативи голови громади, за активною участю депутатів, виконавчого комітету, громадськості села в рамках реалізації проекту DOBRE розроблено та затверджено на сесії основний документ розвитку громади — «Стратегія сталого розвитку Вербківської ОТГ на 2018-2027 роки».

За три роки бюджет Вербківської ОТГ зріс майже вдвічі: якщо у 2015 році він складав 77,6 мільйона гривень, то у минулому, 2018-му, — понад 142 млн.

Акцент на освіту

Любов Холоденко із гордістю розповідає, що окрасами громади є відроджені храми Успіння Пресвятої Богородиці в с. Вербки та Свято-Миколаївський — в с. В’язівок. Це — найбільші та найстаріші сільські церкви на території Західного Донбасу.

Школам громади може позаздрити будь-який міський навчальний заклад. Так, у  В’язівоцькій ЗОШ І-ІІІ ступенів є інтерактивні дошки, ресурсна кімната інклюзивної освіти, комп’ютерні класи обладнано проекторами, відремонтовано їдальні, дахи, встановлено нові енергоефективні вікна, зроблено косметичні ремонти більшості класів. Нещодавно у школі відкрився сучасний міні-тренажерний зал для учнів.

А у Вербківській школі є класи новітньої програми «Інтелект України» в рамках «Нової української школи». Влітку тут працював мовний табір. Крім того, у  2018 році  в основній будівлі Вербківській ЗШ I-III ступенів школи  були облаштовані ресурсна кімната та кімната медіатеки для дітей з інклюзивною та індивідуальною формами навчання (загальна вартість фінансування складає 1050,0 тис. грн з державного бюджету) та зроблений капітальний ремонт приміщення їдальні на суму 2 603,7 тис. грн — за кошти місцевого бюджету.

Осучаснюється і вже відремонтований Кочерезький НВК, в якому здобувають знання 102 учні та 22 вихованці дошкільної групи.

Мешканці громади пишаються Вербківським дитячим яслами-садком «Оксанка». Кожна група має власну ігрову та спальні кімнати, окремий вихід та майданчик. Біля садка збудували твердопаливну котельню.

Також у громаді  працює Центр позашкільної освіти. У 23 творчих гуртках займається 610 дітей громади.

На території ОТГ розташовані 4 будинки культури. До речі, зроблена повна реконструкція Кочережківського народного дому, який не ремонтувався довгий час. Тут проходять різноманітні свята та події, театральні дійства, навіть, вечорниці. Проведений капітальний ремонт сільського клубу в селі Поперечне та продовжується утеплення будівлі  В’язівоцького сільського  будинку культури. Відновлені роботи щодо реконструкції будівлі Вербківської сільської ради.

Доступна медицина

Місцеві жителі отримують якісну медичну допомогу. У грудні 2017 року в громаді було створено Комунальне некомерційне підприємство «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ» ВЕРБКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ, який обслуговує близько 8 тис. мешканців. Центру підпорядковуються дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини: Вербківська (4 сільських ФАПи) та В’язівоцька (3 ФАПи). У минулому році відремонтовано Нововербківський фельдшерський пункт. Цього року проведено капітальний ремонт Веселівського ФП,  наразі закінчуються роботи у Морозівському ФП, що стало можливим завдяки участі громади в обласному конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування, де ОТГ здобула перемогу та отримала грант у розмірі 600 тис. грн, при умові співфінансування з місцевого бюджету 871, 5 тис. грн. Розпочаті роботи щодо капітального облаштування  Кочережківських ФАПів №1 і №2.

На постійному контролі у голови Вербківської ОТГ — соціальний захист жителів громади. «У нас діє програма «Соціальний захист населення на 2017-2020 роки», спрямована на вирішення проблем людей з тяжким матеріальним становищем, оздоровлення найменш захищених категорій громадян, надання путівок на санаторно-курортне лікування. У 2018 році матеріальну допомогу отримали 207 чоловік, за 9 місяців 2019 року — 128 чоловік», — зазначила Любов Пилипівна.

Розвиток інфраструктури

У 2016-2018 роках із бюджету громади було виділено майже 20 мільйонів гривень на розвиток сфери житлово-комунального господарства та інфраструктури. У Вербківській ОТГ відремонтували рекордну кількість доріг в кількох селах.

Чи не найголовніший здобуток ОТГ за час децент­ралізації — по всій громаді вирішується питання питної води. Так її провели у с. Вербки. Але наявне водозабезпечення не задовольняє потреби населення за обсягом і якістю. Тому будують нові свердловини і в Вербках, В’язівку, Поперечному, Кочережках. У с. Морозівське у 2019 році виконані роботи щодо капітального ремонту водогону по вулиці Горького та коштом соціального партнерства з компанією ДТЕК замінено вежу Рожновського.  Усе це робиться коштом громади, обласного та державного бюджету. «Ми шукаємо кошти усюди, стукаємо в усі двері. Пишемо гранти, виграємо конкурси, співпрацюємо із фермерами та бізнесом», — розповідає Любов Холоденко.

Дбають у громаді й про чистоту населених пунк­тів. Велика заслуга у цій нелегкій праці належить КП «Благоустрій жителів села». Так у минулому році Вербківська ОТГ придбала 15 пластикових контейнерів для сміття та 11 металевих. Найголовніше ж — куплено сміттєвоз. Крім того, дане підприємство в літній та осінній періоди постійно проводить покіс бур’янів, надає послуги з вивезення твердих побутових відходів, забезпечує підвезення вугілля малозабезпеченому населенню. У зимовий період дороги чистять від снігу та посипають шлаком пішохідні частини.

Крім того, у 2016 році у Вербках виключно за кошти місцевого бюджету був створений ЦНАП. Він став 5-м Центром серед ОТГ Дніпропетровщини.

Плани на майбутнє

2019-й видався у Вербківський ОТГ дуже плідним. Багато що вже вдалося зробити, чимало й планів на наступний рік. Йдеться і про будівництво спортивно-культурного комплексу в с. Вербки, і про подальшу співпрацю з проектом ДЕSPRO щодо водопостачання населених пунктів громади, і про підтримку малого підприємництва, тощо.

Загалом головна мета виконкому сільської ради — не тільки ефективно використати фінансовий ресурс громади, але і залучити додаткові кошти на реалізацію проектів в різних сферах громади.

«Сьогодні в процесі децентралізації та об’єднання територіальних громад ми маємо завершити ключовий етап реформи децентралізації, щоб абсолютно всі громадяни мали рівний доступ до якісних послуг — в освіті, медицині, соціальній сфері. А саме головне мали можливість будувати своє майбутнє», — завершує нашу розмову голова Вербківської сільради Любов Пилипівна.

Варто наголосити, що усі важливі проекти в громаді стали можливими саме завдяки реформі децентралізації. Велика подяка фермерським господарствам. Це: ФГ «Київ» (Микола Панковіченко), ПП АФ «Степове (Олександр Безрук), СФГ «Хеліантус» (Надія Поліщук), ФГ «Пітер» (Ігор Яковлєв), СФГ «Еліта» (Сергій Плахтій), ПП «Коденко» (Геннадій Коденко), ФГ «Самара» (Василь Слюсарський), ПП «Рубікон-Агро» (Віталій Логвиненко), ФГ «Ставки» (Любов Грунська), ФГ «Шевела» (Антоніна Шевела), ПП АФ  «Прогрес» (Микола Корчевський).

Заслужена повага

Голова Вербківської сільської ради Любов Холоденко у різні роки користувалась і продовжує користуватися заслуженими повагою і підтримкою земляків. Хто, як не вона, знає кожен куточок рідної землі, адже саме у Вербках народилася, тут працювала спочатку вчителем французької мови, потім стала директором школи, у 1990-1996 роках очолювала профспілковий комітет КСП «Рассвет», яке було одним з передових колективних господарств району й області. У 2009 році Любов Пилипівна здобула блискучу перемогу на виборах сільського голови і по цей час очолює одну з найперших об’єднаних територіальних громад України. Любов Пилипівна  відзначена численними нагородами. Серед них — орден княгині Ольги III ступеня, медаль «Святого Рівноапостольного князя Володимира», тощо.

Важливий проект

У березні 2018 року в громаді розпочалась реконструкція приміщень будівлі молодших класів у Вербківській ЗШ I-III ступенів.   Реалізація даного проекту для громади має дуже важливе значення та передбачає підвищення якості освіти і виховання учасників навчально-виховного процесу, збереження та подальший розвиток  освіти в ОТГ, створення умов для саморозвитку і самонавчання дітей. Загальна вартість проекту становить 7 443,9 тис. грн. На  даний час у Вербківській ЗШ I-III ступенів навчається 520 учнів, з них 118 учнів молодших класів. Основна будівля школи є найстарішим приміщенням в громаді — 115 років. Враховуючи сучасні вимоги до освітнього процесу, виникла необхідність додаткових приміщень для навчально-виховного процесу. Відремонтована будівля розрахована на 120 дітей молодших класів, тобто на 5 класів, це зменшить навантаження на будівлю основної школи, відповідатиме санітарно-гігієнічним вимогам згідно діючого законодавства. І з початку навчального нового року діти молодших класів с. Вербки уже мають  можливість реалізації концепції Нової української школи з відповідними зонами навчального процесу в повному обсязі.

Поліцейський офіцер

Вербківська ОТГ взяла участь у проекті «Поліцейський офіцер громади», який впроваджується завдяки реформуванню поліції в Україні за підтримки програми U-LEAD з Європою. Даний проект був реалізований в  2019 році та став можливим завдяки ініціативі сільського голови та підтримці її команди. З травня в ОТГ уже працює 1 поліцейський офіцер.

Ярослава Хлєбникова

Поделиться ссылкой: