У Дніпропетровській області відкрилася виставка старовинних жіночих прикрас

logo

09.01.2024 Виктор Векленко, дукачі, золото, колекція, музей, Новомосковськ, прикраси,спадок, срібло, талисман, унікальність

На Дніпропетровщині у Новомосковському міському історико-краєзнавчому музеї імені П.Калнишевського відкрилась виставкастаровинних жіночих прикрас – «Дукачі та прикраси. Схід». На ній представлено понад 350 прикрас із Сходу України з приватної колекції Віктора Векленка – відомого дніпровського історика, археолога, ставролога. Повідомляють на ФБ-сторінці громади.

Виставка демонструє розмаїття дукачів – традиційних українських прикрас. Вони бували мідні, золоті, срібні, мідні тощо. Це карбовані медальйони або золоті, срібні, позолочені, мідні монети, які підвішували на ланцюжок чи металеву брошку-бант,прикрашену кольоровими скляними вставками та носили на шиї. Інколи для виготовлення дукачів використовували навіть військові медалі. Техніка, матеріал та оздоблення дукача свідчили не лише про матеріальний стан власниці, а й про регіон походження та час створення.

З дукачем пов’язували багато українських звичаїв. Наприклад, хрещений батько дарував золоту прикрасу дівчинці в першу річницю її хрестин. Найкращим вважали дукач із викарбуваним образом святої великомучениці, ім’я якої носилапохресниця. Прикраса з образом святої покровительки була своєрідним талісманом, її носили разом із хрестом. Вона виконувала функцію жіночого оберегу, а з часом передавалася доньці у спадок.

Серед прикрас, які представлені на виставці є унікальні старовинні світлини з зображенням українських дівчат, жінок та чоловіків з Донецької і Луганської областей у національному одязі. Зараз споглядання таких світлин викликає особливі емоції, адже через розпочату війну росіянами, більшість цихнаселених пунктів зруйновано або окуповано.

Виставка триватиме до 15 лютого 2024 року. Тому запрошуємо усіх бажаючих переглянути унікальні зібрання старовинних прикрас.