У Дніпрі обговорили гендерне бюджетування

logo

У Дніпрі обговорили гендерне бюджетування

 Нещодавно ДніпроОДА заявила про те, що в області збираються формувати бюджет з урахуванням потреб жінок і чоловіків. Така практика, вважають в Дніпропетровській ОДА, широко розвинена в країнах Європи, і розподіляти фінанси на хлопчиків і дівчаток будуть в медицині, освіті, спорті.

Сьогодні, 26 жовтня, на прес-конференції у медіа-центрі Zabeba.li директор КУ «Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів» Наталя Дорф допомогла розібратися в такому непростому питанні, та пояснила, що ж таке гендерне бюджетування.  

«Гендерний бюджет — це не зовсім окремий бюджет для жінок та для чоловіків, як багато хто, напевно, подумали. Швидше, це — спроба проаналізувати бюджетні кошти крізь гендерну призму. Мета гендерної бюджету — охопити якомога більше категорій населення, оскільки різні соціальні групи мають різні потреби. Ось чому саме гендерний бюджет вирішує проблему того, як грамотно розподілити обмежені ресурси серед тих, хто найбільше потребує підтримки», — розповіла Наталя Дорф. 

Тож гендер — це не тільки поділ населення за статтю, а й взагалі, розподіл населення за групами. Наприклад, група дітей-сиріт, група пенсіонерів, група дітей-інвалідів, група за віком, група за місцем проживання, за діагнозом і т.д. 

«Ящо вивчити структуру за статевою приналежністю, наприклад, нашого закладу, то ми побачимо, що хлопчиків, які знаходяться в центрі цілодобово, більше, ніж дівчаток. Значить, в бюджет ми будемо закладати більше грошей на пісуари, ніж на біде. Наша установа обласна, але коли ми вивчили питання, скільки дітей із сільської місцевості пройшли у нас реабілітацію, то побачили, що лише 35%. Стало ясно, що при центрі необхідно відкривати відділення для спільного проживання батьків і дітей. На наступний рік ми заклали в бюджеті кошти на відкриття такого відділення», — розповіла Дорф. 

Цього року фахівці облдержадміністрації вивчали потреби дітей-інвалідів та молодих людей, які проживають у соціальному гуртожитку. 

«Коли в бюджеті враховується поділ на групи, в тому числі і за статевими ознаками, то бюджет виходить орієнтованим на потреби конкретної людини.  А це впливає на якість наданої послуги», — розповіла Олена Гаврилюк, начальник відділу Департаменту фінансів ОДА.

Вже у 2017 році облдержадміністрація вивчить за гендерним принципом фізкультуру і спорт або медичну галузь.

Гендерне бюджетування не вимагає додаткових витрат коштів, наголошують фахівці. Це звичайний аналіз потреб різних громадян і відповідно до цього перерозподіл бюджетних коштів на певні соціальні програми.

Автор: Дарина ТВАРА