На природі жителів Дніпра підстерігає серйозна небезпека

logo

Надворі по-весняному тепло та сонячно, і жителі Дніпра все частіше виїжджають на пікніки, гуляють у парках, лісових масивах тощо. Однак не слід забувати про певні несподіванки, які можуть трапитися у таких місцях. Як дніпрянам захистити себе від укусів кліщів, розповіла начальник відділу санепіднагляду й організації розслідування спалахів  ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Неля Полюхович.

ПОШИРЕНА ХВОРОБА

«Серед інфекцій, що розносять кліщі, існує не тільки енцефаліт, але й досить поширена хвороба Лайма. За статистикою 2018 року, в Україні було зареєстровано понад 5 тис. випадків захворювання, в тому числі 271 з них — у Дніпропетровській області. За перший квартал 2019-го в нашому регіоні є уже2 випадки зараження хворобою Лайма, — наголосила Неля Полюхович. — Згідно з даними ГУ «Дніпропет­ровський обласний лабораторний центр МОЗ України» в 2018 році у лабораторії особливо небезпечних інфекцій було досліджено понад 1,5 тис. кліщів. Кожен третій — інфікований бореліями, збудниками хвороби Лайма». За словами експерта, даний недуг характеризується сезонністю, адже з потеп­лінням активність кліщів значно зрос­тає. Перші ознаки можуть проявлятися протягом 10-12 днів, але трапляються випадки, коли клінічні прояви мають місце навіть через 30 днів.

ОСНОВНІ ОЗНАКИ 

Хвороба Лайма має такі ознаки:

— еритема (почервоніння шкіри) на місці укусу;

— збільшення лімфатичних вузлів, що супроводжується болем.

Якщо вчасно не надати медичну допомогу, захворювання шириться на інші органи, в залежності від того, куди потрапить збудник. Найчастіше уражається серце. Відповідними симптомами буде  порушення його роботи. Суглоби також можуть потрапити під загрозу. «Збираючись до парку або лісу, слід за­здалегідь подумати про одяг: сорочка або кофта з довгим рукавом повинні щільно прилягати до тіла. Взуття також має бути закритим. Не можна сідати на землю. Частіше оглядайте тіло та одяг, аби в разі укусу вчасно це помітити»,- зазначила експерт.

ПЕРШІ ДІЇ

«У разі укусу кліща потрібно своєчасно звернутися за медичною допомогою, адже видалення його самостійно — це досить складна процедура»,- зауважує Неля Полюхович. Після того, як кліща видалено, його слід доставити в лабораторію, де можна буде виявити, чи інфікований він бореліями. Якщо все ж таки не вдасться довести саме живого кліща, варто звернутися до лікаря та зробити дослідження сироватки крові. Слід пам’ятати, що результату  такого аналізу потрібно чекати 2-3 тижні, адже в організмі вироблятимуться антитіла, кількість яких повинна бути достатньою, аби визначити, чи відбулося в організмі інфікування бореліями. Неля Полюхович також додала, що в разі виявлення інфекції лікування може відбуватися як в умовах стаціонару, так і амбулаторно. На жаль, вакцинації проти хвороби Лайма не існує, тож будьте пильними та обережними.

ПІНЦЕТ ЧИ НИТКА

Якщо для видалення кліща немає можливості потрапити до травмпункту, треба обережно викрутити його пінцетом чи спеціальним гачком. Також можна зробити петельку з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, і повільно витягти комаху разом із хоботком. Не можна розчавлювати кліща, щоб збудники хвороби, які можуть бути в його організмі, не потрапили в рану на тілі людини. Після видалення комахи місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці — видалити його стерильною голкою, після чого ретельно вимити руки з милом.

Маргарита Сопільняк,

pixabay.com

Поделиться ссылкой: