На Павлоградському хімзаводі бракує коштів на утилізацію палива з балістичних ракет

logo

Кабмін виділив частину необхідних коштів, однак їх вистачить лише на десяту частину ракет.

На проблему Павлоградського хімічного заводу, що на Дніпропетровщині, нарешті звернули увагу у Кабміні. Єдине в Україні державне підприємство, де утилізують давно прострочене паливо балістичних ракет, що лишилися ще часів СРСР, уже понад 15 років потерпає від браку коштів. Довелося скоротити більше пів тисячі робітників, бо нема чим виплачувати зарплату. А на заводі зберігають 1800 тон дуже нестабільного та небезпечного палива.

І лише нещодавно посадовці усвідомили рівень небезпеки та виділили хімічному заводу 133 млн грн з держрезерву. Чи вистачить цього на роботу підприємства, дізнавалася ТСН.

Читайте також:

КНДР випустила дві балістичні ракети у напрямку Японського моря

Цех, де мають утилізувати тверде ракетне паливо, останні півроку стоїть порожній. Єдине в Україні підприємство, де зі ступенів ракет вимивають небезпечну речовину, призупинило роботу і скорочує працівників. Усе через брак фінансування. 

«Процес гідромеханічного вилучення твердого ракетного палива повністю дистанційний і автоматизований. Ведеться без присутності людини, тільки оператор», — розповідає в.о. керівника виробничої дільниці ДП «Павлоградський хімічний завод» Олександр Криштопа.

Семиметрова цистерна — це ступінь межконтинентальної  балістичної ракети «Скальпель».  

Всередині майже 50 тон вибухонебезпечного палива. При найменшому порушенні умов та терміну зберігання воно може зайнятися і вибухнути. Зона ураження сягне десятків кілометрів. І таких старих ракетних ступенів тут майже чотири десятки.

«Вони мають обмежені терміни свого зберігання – це, як правило, не більше 11 років, але, на жаль, ті ракети, які потрапили до нас на утилізацію, вже зберігаються більше 20 років. Після цього терміну — небезпека несанкціонованого займання», — пояснює технічний директор ДП «Павлоградський хімічний завод» Євген Устименко.

Терміни зберігання та утилізації не лише затягувались. Через нестачу грошей останні місяці роботи повністю зупинились. Але нині можуть відновитися. Кабмін виділив додаткові 130 мільйонів. Крапля у зрівнянні з потребами хімічного заводу, втім цієї суми вистачить на утилізацію хоча б чотирьох, найнебезпечніших ступенів ракет.

Читайте також:

США успішно випробували міжконтинентальну балістичну ракету Minuteman III

На підприємстві вже почали готуватися до запуску робіт. Ступінь «Скальпеля»  прилаштовують на спеціальну штангу під кутом у 60 градусів. Далі водою під тиском у 500 атмосфер вимиватимуть небезпечну речовину. Згодом його направлять на переробку і зроблять промислову вибухівку.

«Продукти, які витягають із твердого ракетного палива, використовуються як сировина в ракетній тематиці типу «Вільха»», — розповідає директор програми утилізації ДП «Павлоградський хімічний завод» Володимир Львов.

На хімзаводі сподіваються, що виділені гроші не лише дозволять запустити роботу, а й повернути працівників. Від початку року, твердить директор, на підприємстві не було грошей навіть на зарплату, людей скоротили.

Роботи у цехах планують відновити вже цього місяця. Втім, навіть якщо цього року вдасться утилізувати чотири ракетні ступені, залишаться ще 34. Терміни їхнього зберігання вже перевищено удвічі. І з кожним роком ризик займання зростає у рази.