Індивідуальне опалення у Дніпрі: результати дворічної міської програми переходу на автономку

logo

Центральне опалення стало проблемою для тисяч дніпровськихспоживачів тепла. Старі котельні, енергоємне обладнання нерентабельне . Містянам приходять величезні рахунки за тепло. Природньо, що багато хто не платить.

Вирішення проблеми – встановлення індивідуального опалення. У Дніпрі протягом двох років діяла програма переходу на автономне опалення.Які її результати? Чи можуть дніпряни самостійно перейти на індивідуальне теплопостачання? У темі розбиралися журналісти «Наше місто».

Наіндивідуальне опалення перейшли тисячі дніпрян

Міська програма переходу на автономне опалення стартувала восени 2021 року та стосувалась насамперед старих двоповерхових будинків. Центральне опалення в таких будинках дуже дорого коштує. Причина – застаріле енергоємне обладнання. Працює воно з перебоями, що викликає законне обурення містян.  Зрозуміло, що багато хто не платить. Борги зростають, а тепліше у квартирах не стає.

Назустріч споживачам пішла міська влада, яказаохотила переходити на автономне опалення.

Гроші, витрачені на нове обладнання, компенсували з бюджету.

– Найпроблемніші – це старі двоповерхові будинки, які опалюють вугіллям, – розповідає Єгор Худяков,представник департаменту житлового господарства ДМР. – Міська влада запропонувала мешканцям таких будинків відключитися від централізованого опалення та вибрати альтернативний варіант: газ чи електрика. Це значно заощадить гроші людей. Багато дніпрян з задоволенням погодились з таким рішенням.

Про те, як працює ця програма ми поцікавились у Ганни Коломійчук, яка мешкає у двоповерхівці на вулиці Мінусинській, 250-Г.

Цифри у платіжці Ганни Коломійчук вдвічізменшились

Ганна Данилівна – поважна жінка. Їй вже 86 років. Все своє життя вона працює.  Працювала обліковцем, вихователькою у дитячому садку. Коли її чоловіка, бухгалтера перевели з Чаплинки до Дніпра, родина переїхала до цього будинку на Мінусинській. Це було ще понад 20 років тому.

Дніпрянка завжди платить за рахунками. Вона, як і більшість людей похилого віку, не любить бути в боргу. В останній час оплачувати рахунки за опалення було проблематично. Дорого!

Але зпереходом на автономне опалення платити треба набагато менше.

– Квартиранемаленька, порадилася з родиною, і вирішили змінювати центральне опалення на автономне, електричне, – каже Ганна Коломійчук. – Провели роботи, встановили радіатори й зібрали документи. Компенсацію виплатили швидко. Вийшло 12 тисяч гривень. Після переходу на інше опалення можу регулювати температуру нагріву батареї. Це зручно. Коли спекотно –  прикручую, холодно – збільшую нагрів.

Дніпрянка також нагадала про головну перевагу нового опалення: цифри у платіжці за тепловдвічі зменшились.

Про те, як реально заощадили кошти, розповіла донька Ганни Данилівни Віта Сулима.

– У мене чудова мама,вона завжди платила за всіма комунальними рахунками, – зазначає Віта Сулима. – Але платити треба було дуже багато. Тому ми дуже задоволені міською програмою. За обладнання та встановлення індивідуального електроопалення ми заплатили 44 тисячі гривень. Половину цієї суми нам повернули.

На індивідуальне опалення переходять також багатоквартирні будинки

Два роки тому у Дніпрі мешканці 1056 багатоквартирних будинків отримали право встановити індивідуальнеопалення. За рішенням сесії міськради їх планово відключатимуть від системи центрального опалення.  Люди  могли самостійно обрати між газовим та електричним опаленням.

Зауважимо, що такі будинки не підпадали під програму компенсації витрачених на обладнання коштів. Зате вони могли розраховуватина участь у програмі співфінансування. Ціею програмою скористалися, наприклад, у ОСББ на Староказацькій, 35.

Тут встановили електричну систему опалення, бо вирішили відмовитись від централізованої.

– Головна перевага, яку ми помітили за цей опалювальний сезон, – ціна у платіжках, – каже голова ОСББ Олексій Косоногов. –Головна перевага, яку ми помітили за цей опалювальний сезон ( 2022-Авт.), – ціна платіжок. Два роки тому на двокімнатну квартиру ми платили близько 5,5 тис. грн., а зараз за електроопалення, а також гарячу воду — до 2 тис. грн.

Щодо кошторису робіт, то за перехід на електроопалення витрати були з двох частин: заміна стійок на один під’їзд становила приблизно 40 тис. грн і перехід окремої частини коштував до 20 тис. грн. Стояки ми замінили коштом ОСББ. Окрім цього, завдякипрограмі співфінансування минулого року замінили дах на суму близько 1 млн. грн.

Подію прокоментував також начальник відділу з організаційної роботи департаменту самоорганізації населення ДМР Владислав Макарець.

– Будинок уже кілька років показує успішні результати, – каже Владислав Макарець. – Вони неодноразово брали участь у різнихпроєктах для ОСББ. У 2021 році співвласники вирішили встановити електричну систему опалення, адже, порівняно з газовим опаленням, це дешевше. І цієї зими вони протестували цю систему — жодних нарікань у мешканців немає.

Крім цього, ця система завдяки спеціальним датчикам допомагає заощаджувати. Наприклад, якщо вночі вам не потрібно опалення на кухні, система зменшить там уявлення опалення.

Перший етап програми закінчено. Далі буде

Програмапереходу на автономне опалення стала популярною у містян. Але не всі змогли нею скористатися. Чому?

– Загалом у місті, згідно з програмою, від центрального опалення відключили 1057 споживачів, –  каже представник департаменту житлового господарства ДМР Єгор Худяков. – Рішення скористатися пільговою програмою поки що ухвалили лише 350 осіб. Інші ще розмірковують.  Одна з умов – відсутність заборгованості за комунальні платежі. Адже є городяни, які ніколи неплатять «комуналку». Такі люди компенсації, звісно, не отримали.

Єгор Худяков зазначив, що перший етап програми переходу споживачів на автономне опалення закінчено, але вона, скоріш за все буде продовжена.

– Компенсацію за встановлене в будинках та квартирах обладнання отримали поки що лише 15%, – зазначає Єгор Худяков. – Це ті, хто подав заявки. Люди чомусь часто їх не подають. Тому, гадаю, програма триватиме й у 2024 році. Це залежатиме депутатів такерівників «Теплоенерго» .

Як перейти на автономне опалення. Алгоритм дій

Аби перейти на автономне опалення, мешканці багатоквартирних будинків повинні насамперед звернутися до абонентського відділу КП «Теплоенерго» (вул. Глінки, 15-А, тел. 778-10-42) для отримання технічних умов.

З собою необхідно мати паспорт, ідентифікаційний код, копії технічних документів на квартиру/приміщення та копії документів, які підтверджуютьправо власності. А також довідку щодо відсутності заборгованості за теплопостачання, яку можна отримати теж в абонентському відділі. Якщо абонент не має заборгованості за централізоване опалення, послуга отримання технічних умов – безкоштовна. Паралельно мешканці можуть звертатися до «Дніпрогазу» або ДТЕК «Дніпровські електромережі» чи іншої електропостачальної організації – залежно від того, яке індивідуальне опалення вони хочуть встановити.

Для отримання компенсації за обладнаннянеобхідно звернутися до департаменту житлового господарства та надати документи: копію паспорта та ІПН. Довідку з ЄРЦ про відсутність заборгованості з комунальних платежів або довідку щодо реструктуризації боргу.

Сергій ВОРОНІН

Фото Володимира ФЕДОРИЩЕВА

Читайте також: Прикрились Київстаром: у Дніпрішахраї запустили нову «схему».