«Битва на Дніпрі»: як спецпризначенці та «тітушки» били ветеранів АТО (ВІДЕО)

logo

Опіки від сльозогінного газу, важкі струси мозку від поліцейських кийків — таким було святкування 9-го травня у Дніпрі.

Постраждалі — ветерани АТО. Вони прийшли у формі, багато хто із нагородами. Один із них, Володимир Мазур, в Іловайському котлі врятував вісьмох поранених, прорвавшись крізь оточення — так про нього розповідають побратими.

Сам Володимир, витираючи кров з обличчя, розповідає, що їх жорстоко били не лише полійейські: «Хто напав? Ну, «тітушня», однозначно. А помогали їм чи «Беркут», чи хто — вони нас почали тіснити, а ті з-за них почали вискакувати та, поки було замішання, бити з їхнього боку. Ось так все було відрепетовано. Агресивність така, немов і Майдану не було».

Начальник Дніпровської поліції, генерал Анатолій Репешко, який безпосередньо планував заходи безпеки на День Перемоги, каже, що спецпризначенці застосували силу проти ветеранів АТО заради вищого блага:

«Поліція діяла виключно відповідно до Закону про поліцію. Там були діти, там були люди похилого віку. І в разі, якби поліція не застосувала б ніяких дій, всі вони могли б постраждати. Наслідки могли б бути — зовсім не ґуля на чолі», — зазначив поліцейський начальник.

Ранок 9-го травня у Дніпрі був напруженим. Усі охочі пройти до пам’ятника Слави проходили через спеціальні пропускні пункти, де їх ретельно перевіряли із металошукачем на наявність зброї та небезпечних предметів. Доводилося діставати із кишень та сумок навіть ключі та мобільні телефони.

Напередодні місцеві активісти з числа ветеранів АТО звернулися до політичних партій із проханням відмовитися від самопіару у День перемоги. Ініціатор — Олег Чистопольцев. Він вважає, що на подібних заходах доцільна лише державна символіка, а про неї політичні партії забувають взагалі:

«Я роздрукував фотографію з минулого року. Ви бачите, що немає жодного українського прапора, виключно символіка політичної сили «Опозиційного блоку». Коли учасники АТО побачили, як вони спускалися до пам’ятника Слави, і перегородили їм дорогу, попросили прибрати цю політичну символіку, вони це зробити відмовилися. Якась конфліктна ситуація виникла і, природньо, потім все показали новини, ось такі вийшли: «Ветерани Дніпропетровщини подякували Олександру Вілкулу за захист від нападу радикалів», — розповідає Чистопольцев.

9-го травня 2017-го року зупиняти колони із партійною символікою вийшли з десяток бійців АТО. Ініціатор акції запевняє, що повідомив керівництво поліції про виключно мирний план дій за півгодини до початку заходів:

«Зупинити їх буквально на якусь хвилину-другу, закликати їх прибрати партійну символіку. Не приберуть — підуть далі. Ми їм там покричимо: «Ганьба». І все. Спочатку я поділився цим планом. Він (Сергій Манза, заступник начальника ГУ НП у Дніпропетровській області із питань громадської безпеки — ред.) сказав: «Якщо ви почнете щось радикальне — ми змушені будемо вас прибирати». Я кажу: «Ніяких радикальних дій. Вони підуть, а ми просто на камери». Ми хотіли ще раз актуалізувати це питання, адже там було багато представників ЗМІ».

Колона соціалістів, яка йшла під партійними знаменами, погодилися прибрати партійну символіку. Їм вже відкривали дорогу, на відео добре чути, як АТО-шники кажуть, що розходяться, коли спецпризначенці отримали команду «вперед» і за кілька секунд майданчик перед колоною соціалістів перетворився на бійню.

Нам вдалося отримати відео безпосередньо із місця зіткнення. На ньому люди у військових одностроях стоять, нікого не чіпаючи, коли спецпризначенці почали використовувати проти них сльозогінний газ. Лише в цей кадр потрапили п’ять подібних випадків. Спецпризначенці були із закритими обличчями та прихованими номерами на касках. Начальник поліції Репешко всього у кількох метрах спостерігає за цим, не зупиняючи, навіть коли поліцейські б’ють кийками ветерана АТО Євгена Федорова.

Безпосередньо силовою операцією керував заступник начальника поліції області Сергій Манза. Він особисто дає інструкції спецпризначенцям перед колоною «Опоблоку» і Олександра Вілкула. Вона найбільша за кількістю людей.

Купка активістів перегороджує колоні шлях. Спецпризначенці, які стояли поряд, кинулися в атаку після слів Олега Чистопольцева: «Зачекайте. Дві хвилини, будь ласка». Поліцейські у шоломах і балакалавах били не лише тих, хто перегороджував дорогу, а усіх, хто у військовій формі прийшов до пам’ятника Слави.

Денис Буштрук відслужив майже два роки не передовій. Після контузії — поряд із ним вибухнула міна — він став інвалідом і був звільнений зі збройних сил. Того дня Денис стояв із прапором України неподалік: «Мене били виключно поліцейскі, спецпризначенці. Били шоломами по голові. Голову розбили не кийком. Вони розбили саме шоломом. Шоломом чотири рази по голові вдарили. І кийками били, і ногами», —розповідає чоловік.

Внаслідок побиття у Дениса струс мозку. Але навіть з такою травмою він помітив скоординованість дій правоохоронців та чоловіків спортивної статури із помаранчевими мітками на одязі. На відео очевидців видно, як чоловік із колони Вілкула б’є іншого прямо над правоохоронцями, що крутять Дениса. Після удару правоохоронець спокійно відправляє «тітушку »собі за спину.

На інших відео добре видно, як «тітушки», які щойно били АТО-шників, зупиняються за помахом руки поліцейського. А потім, вже в іншому місці, вони так само слухаються іншого диригента у формі поліції. «Тітушки» із колони Вілкула вільно проходять крізь стрій спецпризначенців, вигукуючи «я — свій!».

Наразі поліція встановила особи п’ятнадцятьох «тітушок». Частина із них вже затримані. Запобіжний захід — арешт на 60 діб. Решта — у розшуку. Олександр Вілкул, в колоні якого йшли ці чоловіки, називає арешти політичним переслідуванням:

«Зараз в Дніпрі хапають людей просто на вулицях, учасників Маршу Перемоги, їх було більше 25 тисяч. І кажуть: «Ми тебе посадимо. Якщо ти даси будь-які свідчення на Опоблок, — відпустимо додому».

«Тітушки» із маршу «Опоблоку» ходили строєм, носили тактичні рукавиці, щоб не збити кулаки, і мали помаранчеві мітки. Добре видно, як вони стоять поряд із Вілкулом. Не розходяться і йдуть строєм навіть після побиття активістів.

Заступник прокурора Дніпропетровської області Роман Токар упевнений, що ці люди є найманцями: «Є в матеріалах кримінального провадження, що їх фінансували, платили по 600 грн кожному».

Максим Мозговий, прокурор прокуратури Дніпропетровської області, каже, що є й інші ознаки, які об’єднують усіх тітушок, навіть тих, хто не бив людей, а був просто поряд під час побиття:

«На усіх відеозйомках видно, що вони («тітушки» — ред.) були керовані. Чули команди, відступали, керували лівим та правим флангами, вони знали, як тримати першу лінію оборони. Вони були дуже підготовлені. Оце і є ознаки злочину, який їм інкримінує слідство — активна співучасть у масових заворушеннях».

У МВС не коментують відеофакт співпраці силовиків із так званими «тітушками». Однак начальника поліції Дніпропетровщини, генерала Репешка, одразу звільнили за наказом міністра. Сам Репешко ніяких порушень у своїх діях не бачить:

«Коли перед Днем Перемоги проходила нарада із представниками партій і громадських організацій, всі розуміли, що миру не буде — це вже явно відчувалося, тому що там настрій був. Тому поліція діяла жорстко. Тому що добре розуміли, що якщо не діяти жорстко — може бути гірше, можуть бути результати досить плачевні».

Екс-начальник поліції Репешко каже, що поліція знала про те, що формуються загони найманців:

«Якщо всі політичні сили розуміли, що може бути проблема, я думаю, всі вони наймали якусь охорону. Що наймали — це однозначно. Я навіть не сумніваюся в цьому», — каже Репешко.

Наразі на лаві підсудних за побиття людей 9-го травня у Дніпрі лише чоловіки у спортивній формі та жодного спецпризначенця. Арсен Аваков особисто називає ім’я організатора сутички: «Такий собі Натік Мустафаєв, раніше судимий, керував «тітушками» у Дніпрі 9-го травня. Тепер проведе 2 місяці під вартою за рішенням суду. Буде час подумати».

Фермер Анатолій Гайворонський упізнав у підозрюваному Натіку Мустафаєву земляка із села Спаське:

«Той Натік займався дрібними крадіжками та здирництвом коштів у малолітніх дітей. Ніде не працював. На такі акції його запрошували та він дійсно їздив. Міцної статури хлопець. Але на роль організатора він ніяк не підходить: він не може організувати і, тим більше, не може координувати тих «титуханів», які були залучені в акції на 9 травня у місті Дніпропетровськ», — зазначає односелець заарештованого.

Анатолій Гайворонський припускає, що для колони Олександра Вілкула «тітушок» організував інший чоловік.

На кадрах, знятих у лютому 2017-го на сесії Новомосковської міськради. Він перешкоджає вхід опонентам Опозиційного блоку. Той самий чоловік блокує активістам вхід на зустріч Олександра Вілкула із працівниками «Південьмашу», що відбулася теж у лютому 2017 року.

Разом з Анатолієм шукаємо цього чоловіка на відео 9 травня і знаходимо у ролику на офіційному каналі Олександра Вілкула. Він йде у колоні разом з іншими «тітушками». А потім стоїть у натовпі літніх людей поряд із Вілкулом.

Ось той самий чоловік йде у колоні з іншими «тітушками».

Пов’язаного із депутатом Вілкулом чоловіка, немає в списку затриманих, не фігурує він і серед тих, кому обирали запобіжний захід. Але його мають непогано знати у Новомосковській і Дніпровський поліції.

А у квітні 2015-го його навіть затримували під час спроби в суді, за закритими дверима, відновити партнера Олександра Вілкула, Максима Романенка, на посаді секретаря Дніпровської міськради. Тоді цей чоловік назвався Дмитром.

Усі карти тепер в руках правоохоронців, і особисто у Міністра Арсена Авакова. Відтак, дізнатися подробиці щодо організації групи бойових «тітушок» та їх співпрацю зі спецпризначенцями 9-го травня, буде не складно.

Олександр Курбатов, «Слідство.Інфо»