Землетрус під Маріуполем: паніка і зруйновані будинки — репортаж

logo

У Маріуполі стався сильний землетрус. Підземні поштовхи відчули навіть у Запорізькій області та Дніпрі, Бердянську, Токмаку, Чернігівці, Пологах, Урзуфі, Ростові-на-Дону. Про це повідомляють користувачі соцмереж.

Як відзначили в Держслужбі з надзвичайних ситуацій, епіцентр землетрусу знаходився в 21 км від Волновахи і в 35 км від Новоазовська. Його сила сягала 4,9 бала. За словами заступника міністра інфраструктури Юрія Лавренюка, епіцентр землетрусу знаходився приблизно між селами Широкине і Новоазовськ Маріупольського району.

В Інституті Геофізики також коментували цю подію в Маріуполі. Землетрус під Маріуполем, кажуть вчені, був тектонічним, це був не вибух.

Всього близько двох мільйонів українців відчули поштовхи землетрусу. Про це свідчать дані Європейського середземноморського сейсмологічного центру.

Детальніше про землетрус в Маріуполі з місця подій повідомив спеціальний кореспондент Голосу Столиці Тимофій Львутін.

За вашим даними, наскільки сильним був землетрус? Чи не було паніки серед населення?

— Паніка спочатку була. Землетрус стався вдень, о 11:17. Я дійсно відчув його буквально своїм хребтом, тому що я сперся на стіну будинку у себе, і протягом 4 секунд, я на 5 поверсі живу, повністю вся будівля сколихнулася. Відразу ж зібрав рідних, ми сховалися в коридорі, де немає ні стекол, ні вікон. Ми спочатку подумали, що це обстріл йде. Знову артобстріл, можливо, повторення, не дай бог, ситуації з мікрорайоном Східний. Але прес-секретар оперативно-тактичної групи сектора Маріуполь заявив, що ніяких боїв в Маріуполі немає.

Як стало відомо, це землетрус був. Потужність 4,7-4,9 за шкалою Ріхтера. При цьому моя сім’я не особливо це відчула, хоча буквально через дорогу люди відчули це досить серйозно — у них падав посуд, падали книги з комодів і з полиць. У деяких навіть дзеркала впали зі стін, по стелі в багатоповерхівці пішли тріщини. У ДСНС заявили про те, що про обвали або людей постраждали до них ніяких повідомлень таких не надходило. Але сейсмологи кажуть, що, можливо, буде подібний поштовх.

Наслідки обстрілу селища Зайцеве — ФОТОРЕПОРТАЖ

Чому не попередили про перший поштовх?

— Це залишається невідомим. Можливо, це якась була недбалість з їхнього боку, бо поштовх відчула не тільки Донецька область, а й Запорізька. Мені дзвонили люди з Бердянська і говорили: що у вас там відбувається? Більш того, Маріуполю дісталося найменше. Тому що люди, які живуть в селищі Мелекіно під містом, безпосередньо поблизу моря, є інформація, що у деяких приватні будинки розламався навпіл.

Були припущення серед місцевого населення, що почалися бойові дії?

— Так, спочатку люди думали, що це вибух. Тому що на тому ж Східному, люди деякі почали стверджувати, що спочатку чули звук, потім якусь повітряну хвилю вони відчули. А вже потім вони відчули, як трясеться під ногами земля. Я не почув ні звуків ніяких, ніякої повітряної хвилі, я дійсно відчув, як тремтить просто будівля. За особистим своїх відчуттів, я можу повідомити, що це був дійсно землетрус.

Наскільки сильно поштовхи відчувалися в Запоріжжі, в ефірі радіостанції розповів прес-аташе місцевого футбольного клубу «Металург» Роман Акбашев.

Наскільки сильно землетрус відчувався в Запоріжжі?

— Якби потім не новини, то, напевно, багато хто б і не зрозумів, що це землетрус. Я живу на четвертому поверсі п’ятиповерхівки, відчув, що будинок пару раз трохи, скажімо, хитнуло. Було схоже, знаєте, як коли біля будинку трамвай їде. Але справа в тому, що біля нашого будинку немає ніяких трамваїв. Я вже хотів дітей виводити на вулицю, але це все швидко закінчилося. І десь половина міста, судячи з коментарів, взагалі нічого не відчула.

Тобто в Запоріжжі менш інтенсивні були поштовхи, ніж в Маріуполі, люди менш піддалися паніці?

— У Запоріжжі, відразу скажу, ніякої особливої ​​паніки немає. Поштовхи насправді були не сильно відчутні. Тому це не привело до якихось масових переляків.

Детальніше землетрус під Маріуполем проаналізував Олександр Кендзера, заступник директора з наукової роботи в Інституті НАН України.

Розкажіть, що саме могло спровокувати землетрус?

— Землетрус спровокували напруження, які виникають внаслідок руху тектонічних плит. Величезна Євразійська плита по карті рухається зверху вниз. Африканська плита, Індійська плити, рухаються назустріч Євразійській плиті. Очевидно, що там, де вони зустрічаються, виникають величезні напруження. І вони реалізуються в тому числі у вигляді землетрусів. А ми лежимо на краю цього потужного поясу, який утворився внаслідок зсуву цих тектонічних плит.

Чому про нього не знали люди? Чому про нього не попередили?

— Прогноз землетрусів у реальному часі, на превеликий жаль, на даний час є неможливий. Не лише в нас, а ніхто у світі не вміє і не може цього робити. Коли такі спроби спрогнозувати землетрус були проведені в Італії, людей посадили за те, що вони неправильно спрогнозували.

Такі прогнози не дозволяє робити техніка чи просто це людський фактор?

— Це є об’єктивна ситуація. Потрібно мати модель того процесу, який прогнозується. Для того, щоб спрогнозувати модель підготовки землетрусу, потрібно з великою точністю знати, як побудована, як змінюється ситуація всередині нашої планети. Поки що це є нереально ні для кого.

Тобто, говорити про те, що підземні поштовхи матимуть продовження, ви не можете?

— Ні, не можу. Більше того, я скажу, що за це є певна відповідальність, якщо хтось буде обдурювати населення, прекрасно знаючи, що це зробити поки що нереально.

Дивіться також:

Теракт в Кабулі: масштабні руйнування — ФОТОРЕПОРТАЖ