Закон зобов’язує змінити у Кам’янському назви близько 100 вулиць (подробиці)

logo

Питання буде винесено на голосування вже на березневу та квітневу сесії міськради. Подробиці “Нашому Репортеру” розповів Ігор Задорожній, начальник відділу комунікацій міськвиконкому.

Журналісту повідомили, що у лютому міська влада отримала листа від Кам’янської районної військової адміністрації. У ньому повідомлялося, що за підсумками перевірки, проведеної Українським інститутом національної пам’яті, у нашому місті виявленоневідповідність назв вулиць нормам: – сучасного українського правопису; – законодавства про декомунізацію; – Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топонімії».

Приведення до стандартів українського правопису

За словами Ігоря Задорожнього, йдеться про 43 вулиці та провулки, назви яких залишатьколишніми, при цьому змінять написання: вулиця «Губенко» має стати «Михайла Губенка», «Молдавська» – «Молдовською» тощо.

Повний перелік таких назв (40 по Кам’янському та 3 по Карнаухівці) вже опубліковано на сайті міськради у проєкті відповідного рішення:

Декомунізація тадеколонізація

Ігор Задорожній наголосив, що у згаданій перевірці, проведеній Українським інститутом національної пам’яті, було наголошено, що написи (у тому числі назви вулиць), присвячені особам, які обіймали керівні посади у владі в період СРСР, згідно з нормами ст. 2 Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топонімії» вважаються елементом пропаганди російської імперської політики тазаборонені.

Зокрема, з цієї причини міська влада має перейменувати і сквер імені Станіслава Лясоти. З 1977 до 2012 рік він був директором металургійного коледжу, а до цього у певний період працював у структурах влади.

І.Задорожній розповів, що вказаному скверу за рішенням профільної комісії пропонується дати назву «Слави Захисникам України із Заводського Району Міста». Він зазначив, що з урахуванням великої кількості містян, які загинули у боротьбі з агресором, вже сьогодні стає актуальним питання пам’яті про загиблих героїв. Для цього у кожному районі міста пропонується створити сквери/алеї Слави загиблим.

Розповідаючи про питання перейменування скверу імені СтаніславаЛясоти, І. Задорожній наголосив, що законодавство передбачає функціонування громадських ініціатив. Цей механізм дозволяє враховувати думку громадян під час ухвалення рішень органами місцевого самоврядування. Якщо такі ініціативи будуть (у вигляді електронних петицій та письмових звернень на адресу міськради), депутати напевно їх врахують під час голосування щодо перейменування цього скверу.

До речі, прецедент у нашому місті вже є. Подібні обговорення таініціативи від містян були, коли в рамках декомунізації порушувалося питання перейменування проспекту Дружби Народів, Воїнів-Афганців та проспекту Аношкіна. Наразі міська влада має документи щодо цих обговорень, враховуючи викладене, міська комісія не пропонує змінювати назву цих топонімів.

Норми закону буде виконано

І. Задорожній наголосив, що міські служби в межах своїх повноважень проведуть всю необхідну роботу і щодо перейменування, іщодо уточнення назви вулиць. При цьому буде максимально враховано думку містян (з 11 березня мешканці мають доступ до електронної платформи, яка дозволяє висловити думку щодо перейменування, ось посилання).

Водночас І. Задорожній підкреслив, що норми Закону обумовлюють певну процедуру подальших дій, якщо на рівні громади відмовляються змінити назву об’єкта, що підпадає піддеколонізацію.

Якщо міські депутати не підтримають запропонованого перейменування, вищі органи влади (в рамках цього Закону) мають повноваження дати нові назви вулицям на власний розсуд.

Ігор Кузьминський

Перелік на перейменування