За три місяці на Дніпропетровщині 5 дітей захворіли на кашлюк

logo

За 2 місяці 2024 року в Україні зареєстровано 515 випадків захворювання на кашлюк, за аналогічний період минулого року було 27 таких випадків, тобто захворюваність зросла в 19 разів. В Дніпропетровській області за 2023 р. зареєстровано 11 випадків захворювання на кашлюк, а за 3 місяці 2024 року – 5 випадків. Троє з них захворіли у Кам’янському та по одному – у Першотравенську іТернівці. Про це повідомила завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Олена Кузьменко.

За словами фахівчині, зростання захворюваності відбувається за рахунок накопичення значної кількостінещеплених дітей. На Дніпропетровщині усі захворілі на кашлюк – діти. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 5 до 9 років, рідше – 10-14 років.

«Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis. Захворювання перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю.

Захворювання є вкрай заразним, легко поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні хворої людини. На кашлюк хворіють здебільшого діти та підлітки,але захворіти можуть також і дорослі. Найбільш небезпечний кашлюк для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку», – наголошує Олена Кузьменко.

Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель маєхарактерний свист. Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може статися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.

Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.

«Основнимзасобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.

Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину відкашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М», – пояснила завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».