За чотири роки війни в Україні так і не вирішили питання соціального житла для переселенців, — правозахисники

logo

За чотири роки війни в Україні так і не вирішили питання соціального житла для переселенців, - правозахисники

З початком збройної агресії Російської Федерації десятки тисяч українських родин були вимушені покинути власні домівки та переїхати на мирну території України. У зв’язку з цим, в країні гостро постало питання надання переселенцям соціального житла. Втім, на п’ятому році війни держава так і не запровадила комплексний підхід до вирішення цієї критичної проблеми. Про це сьогодні, 25 жовтня, під час прес-конференції повідомила представниця Правозахисної групи “СІЧ” Наталія Кожина, передає Дніпроград.

Правозахисниця наголошує, що саме відсутність житла є першочерговою проблемою, яка згодом породжує інші соціальні негаразди в житті внутрішньо переміщених осіб в Україні.

“Ми можемо констатувати на цей час, що наразі в Україні немає повноцінної державної стратегії вирішення соціальних питань і соціальних проблем ВПО. І в першу чергу це стосується житлових проблем. Ми бачимо лише якісь поодинокі кроки і дії, які не пов’язуються в цілісну концепцію”, — зазначає Наталія Кожина.

Окрім цього, нормативно-правова база, яка регулює можливість отримання соціального житла переселенцями, наразі має значну кількість прогалин. Наприклад, в Україні прийнято закон, який дозволяє переселенцям ставати в чергу на квартирний облік, втім, підзаконні акти, які регулюють його реалізацію, не містять чітких понять, які б зазначали, що кожен переселенець може скористатися такою можливістю.

Разом із цим, та кількість соціального житла, що передбачено в Україні, не задовольняє потреби не тільки переселенців, а й інших соціально вразливих категорій населення. Таким чином, аби отримати житло від держави, внутрішньо переміщеним особам доведеться стояти в чергах декілька років.

Ярослав Копил, переселенець з Донбасу та боєць добровольчих батальйонів, наголошує, що більшість його знайомих і досі не отримали свого постійного житла від держави.

“В моєму підрозділі більша частина бійців були переселенцями. Згодом всі або покинули службу, або перейшли в інші військові частини. Звичайно, що ми підтримуємо зв’язок з ними і я знаю, що відсутність житла це велика проблема для них. Всі вони різними способами шукали собі житло. Хтось правдами і неправдами зміг продати квартири на окупованих територіях, хтось досі орендує житло або живе у своїх рідних. Але на державному рівні це питання ніяк не вирішено”, — розповів Ярослав Копил.

У свою чергу, правозахисниця Наталія Кожина зазначила, що згідно з нещодавно прийнятою постановою Кабінету Міністрів України, переселенці, які брали участь в бойових діях мають право на отримання соціального житла або компенсацію від держави на його придбання.

“Ця постанова дає нам надію на те, що хоча б частина переселенців зможе вирішити питання з житлом”, — зауважила вона.

Правозахисна група “СІЧ” наразі активно займається проблематикою соціального захисту переселенців, які можуть звертатися до них за консультацію чи допомогою. Детальну інформацію можна знайти на сторінці ПГ “СІЧ” у Facebook.

Автор: Антон МОРОЗ