Вступ до ЗВО-2024: де у Дніпрі найбільше бюджетних місць та хто отримає відстрочку від мобілізації

logo

В Україні стрімко зростає кількість охочих навчатися в аспірантурі. Для складання єдиного вступного іспиту у 2024 році вже зареєструвалися понад 246 000 осіб. У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара з 1 липня триває реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів, а з 19-го вони подаватимуть документи.

Про новації цьогорічної вступної кампанії, бюджетні обсяги та особливості зарахування в етері програми«Шах і мат» на телеканалі «Відкритий» розповів ректор Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, член-кореспондент Національної академії наук України, голова Ради ректорів ЗВО Дніпропетровської області Сергій Оковитий.

Вступ до ЗВО-2024: де у Дніпрі найбільше бюджетних місць та хто отримає відстрочку від мобілізації - рис. 1

Сьогодні на базі ДНУ ім. Олеся Гончара вищу освіту отримують понад 9 тис. здобувачів. Серед них – 487 аспірантів на денній, заочнійта вечірній формах навчання. Згідно нововведень МОН України, вступити на денну форму цьогоріч можливо тільки за державним замовленням, натомість «вечірників» та «заочників» зараховуватимуть за контрактом.

«Наше завдання – правильно провести вступні іспити, оцінити знання вступників з іноземної мови та відповідної спеціальності. Вже багато років у правилах прийому маємо норму, яка дозволяє добирати додаткові бали за наукові публікації або перемоги в олімпіадах. Це саме тіможливості, якими можуть скористатися вмотивовані молоді люди, що дійсно прагнуть займатися наукою. Але хочу зазначити, що якщо аспірант вступає просто «відбути чергу», то у нього нічого не вийде. Двічі на рік ми проводимо атестацію аспірантів, після чого осіб, які належним чином не складають заліки та іспити, відраховуємо з університету. Також нагадую, що відстрочку від мобілізації мають виключно здобувачі денної або дуальної форми навчання», – наголошує Сергій Оковитий.

Нині у розпалі – вступна кампанія на бакалаврат. З 1 липня триває реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів, а з 19-го вони подаватимуть документи та визначатимуться з пріоритетними ЗВО. За словами ректора ДНУ, цьогоріч бюджетні місця не скорочували, однак відбувся їхній перерозподіл у межах галузей та спеціальностей.

«Враховуючи воєнний стан, керівництво держави збільшило кількість бюджетних місць на медичні, воєнні, інженерні спеціальності. Є попит на деякігуманітарні – наприклад, на психологію. Маємо максимальні бюджетні обсяги і для нашого університету: понад 1000 місць у бакалавраті та кілька сотень у магістратурі. Але в умовах широкого конкурсу кількість зарахованих на бюджет і максимальна кількість бюджетних місць – це дві різні цифри. Якщо матимемо багато вступників із високими балами, які у межах держави будуть у прохідному списку, то й всі місця максимального обсягу зрештою будуть зайняті», – коментує ректор.

Спеціальніумови вступу матимуть пільгові категорії, серед яких особи з інвалідністю (І, ІІ група), діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, ветерани війни, учасники бойових дій тощо. Замість результатів національного мультипредметного тесту вони вступатимуть за індивідуальною співбесідою.

«Ми піклуємося про вразливі категорії наших співгромадян. І навіть якщо при вступі було лише контрактне місце, подаємо міністерству відповідні списки і переводимо цих здобувачів набюджетну форму навчання. Наприклад, у вересні-жовтні минулого року перевели близько 80 таких пільговиків. Окрім цього, Рада ректорів нашої області досить активно співпрацює з обласною військовою адміністрацією щодо впровадження програми реінтеграції демобілізованих військових. Заклади вищої освіти будуть проводити широку інформаційну кампанію з метою залучення до навчання саме ветеранів. Вже створили відповідний чат-бот, у якому можна отримати інформацію про усі ЗВО, перелік спеціальностей таправила прийому. У планах – мати ветеран-хаб на базі університету», – розповідає Сергій Оковитий.

Які ще ініціативи реалізовуватимуть у виші – дізнавайтесь у повному відео.

Підписуйтеся нанаш Телеграм-канал і сторінку Відкритого в Фейсбук, щоб першими дізнаватися про найважливіші події Дніпра.