Відроджений «Пласт». Тетяна Асадова — про Історію та сьогодення криворізької організації

logo

Часи, коли кожен майбутній громадянин мав спочатку бути жовтеням, потім піонером, а згодом комсомольцем і комуністом, для українців залишились в минулому. Тоді, у Радянському Союзі, не було іншого шляху, як шлях від жовтеняти до комсомольця. Вже в комуністи йшли не всі, а от жовтеня — піонер — комсомолець — ці етапи знайомі майже всім, народженим в СРСР. Цікаво, що пройшовши однаковий шлях у шкільні роки, стати комуністом міг не кожен. А не маючи партійного квитка, не можна було зайняти керівну посаду. Якщо ти безпартійний, ти міг обійняти посаду, скажімо, директора школи, чи головного лікаря, чи очолити ВУЗ.

Однак до радянської доби в Україні існували інші дитячі організації. Найвідоміша — Пласт —  український аналог скаутського руху, що з’явився в Україні у 1911 році. 12 квітня 1912 року у Львові вихованці одного з засновників Пласту, Олександра Тисовського, вперше склали Пластову Присягу. Цю дату традиційно вважають Днем народженням українського Пласту. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Після здобуття Україною незалежності, Пласт знову відродився в нашій країні. Є пластуни і у Кривому Розі.

Про історію криворізьких пластунів та їхню діяльність ми поговорили з головою станичної пластової старшини Тетяною Асадовою. 

— Вітаю, Таню. Скажіть, коли і як була створена у Кривому Розі організація пластунів? Хто були перші пластуни в нашому місті? 

— Історія Криворізького Пласту розпочалась від грудня 1991 року. Саме 12 – 15 грудня 1991 року відбувся Вишкіл Впорядників УПЮ в місті Тернополі, на який було запрошено Ераста Іваницького. Після приїзду до Кривого Рогу Ераст Іваницький створив перший юнацький гурток «Терновий Цвіт», до якого ввійшли юнаки Роман Бєляков (Скоб), Віталій Марценовський (Скоб), Олексій Желуденко (Розвідник), Євген Капран (Розвідник), Анатолій Катеринка, Дмитро Білоус, Платон Кузнєцов, Костянтин Кузнєцов та інші юнаки, які з часом відсіялися. Після залучення до Пласту колишнього «афганця» Юрія Комарчука, було створено й другий юнацький гурток. Згодом з’явився новацький гурток, яким опікувалися обоє впорядників. Протоколом зборів юнацьких гуртків від 5 березня 1992 року прийнято рішення про створення куреня «Веселий Терен». Гуртки проводили спільні прогульки та мандрівки в околицях міста Кривого Рогу, та за його межами.

В той же період були спроби створити новацькі гуртки в Саксаганському району міста Кривого  Рогу, але робота в цих гуртках мала непостійний характер і переважно в навчальний період.

Таким чином, протягом весни 1992 року пластова спільнота Кривого Рогу отримала статус МПГ (місцевої пластової групи). Друг Роман Матузко допомагав теоретично та знаннями з історії, друг Юрій Комарчук провадив практичні заняття для пластунів, друг Ераст Іваницький здійснював функції керівника МПГ Кривий Ріг (згодом станиці), впорядника гуртка, займався культурно-освітньою частиною вишколу пластунів, та підтримував зв’язок з КПС, яка на той час містилася у Львові.