В Україні запрацювало метро: як відкривали підземку в Києві, Харкові та Дніпрі

logo

Після понад двох місяців карантину метро в Україні почало курсувати, але з певними обмеженнями.

Метро вже їздить не лише в Києві, а й в Дніпрі та Харкові. Хоча в Дніпрі до останнього вагалися.

Про те, як це — жити з підземним сполучення в Харкові, Дніпрі та Києві – в сюжеті ТСН.19:30.

Дніпро

Без натовпів, але зі скандалами та бюрократичною тяганиною – рух метро у Дніпрі врешті запустили. Але не зранку, а лише о третій годині дня.

Усередині — не лише працівники метрополітену, а й поліція. Пускають лише у масках та рукавичках. Проконтролювати це нескладно, бо пасажирів не надто багато. Варто сказати, що у Дніпрі метро – не головний вид громадського транспорту. Лише шість станцій – від спальних районів до вокзалу. Загалом до карантину за добу метрополітен перевозив близько двадцяти тисяч пасажирів. Майже дві третини з них – пільговики.

«Поліція стоїть. Сказали: без рукавичок не можна, на жаль. Сказали, де хотіть, там і беріть. Поїдемо на таксі», – жаліються пасажири.

Метрополітен був готовий відкритися ще зранку. І власне уся затримка сталася через бюрократичну тяганину. Чекали рішення обласної надзвичайної комісії. І лише після оприлюднення протоколу вже міська комісія дала офіційний дозвіл на запуск. Плутанина виникла через непорозуміння із послабленням карантину. У п’ятницю МОЗ спочатку не дозволив Дніпропетровщині пом’якшення, і лише надвечір перед вихідними таки дав добро. Тож посадовці не встигли вчасно оформити документи.

«Ми були готові їздити з 5:30, як потрібно, з сьогоднішнього дня. Насправді ми готові були їздити і в карантин. У нас не такий перевізний процес, як в інших метрополітенах», – зазначив в.о. директора метрополітену Сергій Яриновський.

І справді у підземці, на відміну від маршруток – порожньо і легко дотримуватися дистанції.

Харків

На харківських дорогах стало набагато вільніше. Адже рано вранці в місті таки запустили підземку. Протягом карантину мерія кілька разів просила уряд дозволити відкрити метро, бо без нього був транспортний колапс. Дозвіл отримали, але все одно підземка – напівпорожня.

Читайте також:

Збитки метро у Харкові за час простою через карантин склали понад 180 млн грн

Якщо до карантину в годину-пік вагони були забиті під зав’язку, то зараз у метро ажіотажу немає. Потік людей зменшився  втричі. Проїзд дозволений лише за певних обмежень. Без маски на платформу – зась. Людей, у яких немає захисту, копи не пропускають. Але є і такі, хто проходить турнікети і маску знімає. 

На стійці у чергового – антисептик. Але ним користуються одиниці. Працівники метро мають безконтактний термометр, один – на всю станцію. Температуру міряють лише тим, хто про це попросить. До слова, за новими правилами пасажири мають тримати відстань, коли заходять у підземку. Але якою має бути ця дистанція – жодних розміток тут немає.

Керівництво метрополітену каже: через 2-місячну перерву мають 180 мільйонів гривень збитку. Працівники не отримали зарплат за останні два місяці. Тож тепер підприємство вимушене брати кредит. Але обіцяють, що проїзд не подорожчає.

Відео

Українські підземки: як відновлюють роботу метрополітени у Києві, Харкові та Дніпрі

У Києві, Харкові та Дніпрі відновили роботу підземок. За якими правилами тепер громадяни користуються метро та чи багато пасажирів після відновлення руху — у прямому включенні. Незвичний перфоманс до відкриття підземки влаштував оркестр «Київ-Класік»

Українські підземки: як відновлюють роботу метрополітени у Києві, Харкові та Дніпрі

Київ

Усі сподівалися, що тільки-но вона запрацює, це допоможе розвантажити дороги. Але цього не сталось.

Попри час-пік в столичному метро людей не дуже багато. Здебільшого це через те, що вони не знають або поки не виникало необхідності — багато працівників все ще працюють з дому. Тому вагони залишаються напівпорожніми.

Всі по можливості намагаються дотримуватись дистанції. Принаймні сьогодні кияни могли спокійно, без тисняви хто куди — хто на роботу, хто за цікавістю — але всі поки приємно здивовані — воно дійсно працює.

Читайте також:

Кличко спустився у Київський метрополітен і показав на відео його роботу після карантину

В метро завітав Кличко, він особисто перевірив — і справді вагони та станції дезінфікують. Оновився і інтер’єр метрополітену. Тепер на підлозі спеціальні наліпки — нагадування про дотримання дистанції, а на вході виміряють температуру, але лише людям, у яких запідозрили недугу. Ну і зрештою, карантин пришвидшив перехід метро на безконтактну оплату — метро тепер без жетонів. Відповідно черг біля кас теж багато. Увійти до підземки можна із електронним квитком або через картки. А от скористатись раніше придбаними жетонами зеленого кольору можна лише місяць. За 68 днів карантину збитки – шалені, але усе це компенсувала держава. 

«На сьогоднішній день це близько 600 мільйонів гривень. 80% це зарплата працівників. Місто пішло на зустріч і кошти на сесії передбачили», – коментує заступниця начальника КП «Київський метрополітен» Наталка Макагон.

Нині курсують в інтенсивному режимі — з нормальним графіком. І очікують, що вже від завтра людей справді буде більше. Щоправда, повернутись до звичного трафіку, а це півтора мільйона людей, зможе столична підземка лише після повного закінчення карантину.