В Україні виборці вперше позбавили мандата депутата-прогульника

logo

06.04.2017 19:10

В Україні виборці вперше позбавили мандата депутата-прогульника

Такий прецедент стався на Дніпропетровщині, у місті Кам’янському (донедавна — Дніпродзержинську). За відкликання депутата міської ради Юрія Литвиненка від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» підписалася третина його виборців.

На основі цих підписів Кам’янська територіальна виборча комісія ухвалила відповідне рішення, а після неї — і місцева організація БПП, пише газета «Експрес».

Докладніше про таке відкликання ми говорили з головою Кам’янської міської організації БПП Наталією  Шкуренко, членом Кам’янської територіально-виборчої комісії Анатолієм Московчуком, а також головою Комітету виборців України Олексієм Кошелем.

— Як діяли виборці?

Н. Шкуренко: — Вони розвішували оголошення, сходилися у школі, збирали підписи… Шкода, що з цією кандидатурою ми помилилися свого часу. З другого боку, є й інший бік медалі. Це відкликання — гарний приклад усім українцям. Пам’ятайте, що ви обираєте депутатів, але й маєте законну можливість позбутися їх!

— Згідно з якими законодавчими нормами виборці можуть позбавити депутата мандата?

А. Московчук: — Процедура такого відкликання була і раніше, але чітко її розписали наприкінці 2015 році у законі “Про місцеві вибори”. Про це можна почитати у статтях 37 — 41. Також ці норми внесли до закону “Про статус депутатів місцевих рад” ( статті 37 — 48). Відповідно до законодавства, відкликати депутата можна через рік після того, як він набув повноважень. Тобто якщо місцеві вибори відбулися наприкінці 2015 року, то лише наприкінці 2016-го виборці здобули таке право відкликання.

— Якою є процедура позбавлення депутата мандата?

А. Московчук: — Для цього має назбиратися певна кількість осіб, які ініціюють це питання. Відповідно до закону, для відкликання депутата міської ради міста обласного значення (яким є Кам’янське) потрібно не менше як 300 осіб відповідного округу, які хочуть позбавити депутата мандата. І має бути не менш ніж 50 осіб, які стануть членами ініціативної групи. Вони і будуть збирати підписи.

У багатомандатному окрузі ініціативна група повинна зібрати не менше підписів виборців, ніж партія має набрати для здобуття одного мандата на виборах. А в одномандатному окрузі слід зібрати підписи більш як половини виборців, що взяли участь у голосуванні.

Я був присутній на засіданні виборців, і було зрозуміло, що йдеться про справді народну ініціативу в цьому питанні….

— Хто далі опрацьовує зібрані підписи?

О. Кошель: — Їх перевіряє територіально-виборча комісія. Якщо йдеться про позбавлення мандата депутата-самовисуванця, то останнє слово у цій справі саме за ТВК. Якщо депутата висувала партія, то таке питання після рішення ТВК має ще розглянути партія, саме вона ухвалює остаточне рішення. Звісно, це вада закону, бо партія може не погодитися ні з виборцями, ні з виборчою комісією. Але, відповідно до закону, виборці можуть домагатися свого будь-скільки разів.

Я нашим виборцям щоразу наголошую: “Не бійтеся. Якщо є можливість позбавити несумлінного депутата мандата, то робіть це”. До речі, знаю, що у Чернігові вже на фінальній стадії процедура відкликання такого ж депутата-нероби.

Ірина ЛОПУХ

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter