В області цього тижня кількість хворих на COVID-19 перетнула позначку в 10 тисяч

logo

В області цього тижня кількість хворих на COVID-19 перетнула позначку в 10 тисяч - фото 1

Ситуація на Дніпропетровщині приблизно така ж, як і на Житомирщині, Сумщині та Вінничині.

У Житомирській, Сумській та Вінницькій областях зараз теж близько 10 тисяч захворівших. Тим часом, порівняно із сусідньою Харківською областю, а також Львівщиною, де кількість хворих підбирається до позначки у 30 тисяч, може здатися, що у нас не все так погано. Але статистика захворюваності у Дніпропетровській області росте шаленими темпами. Цього тижня відразу декілька рекордів. Нових хворих за добу рахуємо вже не десятками, а сотнями. Нині ушпиталено близько 800 людей. Томографів та рентгенів не вистачає. Так само, як і не вистачає медиків.

“Лікарні перевантажені і не справляються з потоком пацієнтів”, — каже голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко.

Цього тижня накипіло, чиновники вже майже не добирають слів. Бо наша система охорони здоров’я вже на межі через зростання захворюваності на коронавірус. І це не приховується.

Чим особисто для кожного може обернутися хвороба, вже знають, мабуть, усі. Комусь пощастить: із позитивним тестом просто пересидить удома. У когось так легко не буде, доведеться рятувати життя у реанімації. А хтось побороти недугу не зможе. Про те, як буває, не з чуток знає Валерія. Сама перехворіла у легкій формі, маму нині рятують у лікарні. Бабуся померла.

“Я, як і багато хто, після того, як скасували карантин масштабний дуже легковажно почала себе вести. А тепер — особливо, коли я читаю коментарі про те, що це все вигадка — зіставляю з тим, що в критичному положенні моя близька людина через коронавірус. Мені, звичайно, дуже боляче і смішно — наскільки люди недалекоглядні”, — каже Валерія Дідковська.

Останнім часом в Україні кожен день фіксують по 5-6 тисяч хворих на COVID-19. На Дніпропетровщині статистика теж росте на очах. А ще на початку серпня в області кожен день не нараховувалося й 20 хворих. Пізніше — ближче до кінця місяця — стабільно фіксували 40-50 випадків. У вересні цифри зросли в рази. У 20-х числах у нас вже було близько ста позитивних тестів за добу. Наприкінці вересня показники вже сягали двохсот п’ятдесяти. А 1 жовтня ми вперше перетнули позначку у 300 інфікованих. До середини місяця було стабільно 300-350 випадків щодня. Нині понад чотириста. Для нашої медичної системи — це колосальне навантаження. Нині у лікарнях регіону зайнято більше 70% ліжок. У стаціонарах знаходяться понад 800 людей з коронавірусом або підозрою на нього. Всі вони лікуються у 19 госпітальних базах. Проте навіть їх може не вистачити. Тож цього тижня область вирішує, що час готувати резерв для ушпиталень. Так звані госпітальні бази другої черги. У Дніпрі визначили відразу 3 додаткові бази. Переобладнати планують міські лікарні № 2 та 8, а також лікарню швидкої медичної допомоги. У Слобожанському пацієнтів прийматиме Центральна лікарня. Ще дві бази готуватимуть у Кривому Розі — лікарні № 8 та 11.

“Ліжок-то вистачає, і ось ми зараз говоримо — давайте розгортати додаткові стадіони, наметові містечка. Я скажу, що ми-то можемо розгорнути, але у нас просто не вистачає персоналу працювати в цих містечках, стадіонах і так далі”, — пояснює директор департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Валерій Сердюк.

Людей настільки не вистачає вже зараз, що обласні чиновники планують залучати до роботи у стаціонарах інтернів та медиків-старшокурсників. А поки ж перекваліфіковують лікарів.

“Ми для цього проводимо спеціальні курси, які дають можливість перевчити хірургів, анестезіологів, гінекологів, лікарів усіх спеціальностей для роботи в COVID-підрозділі. Тому що, якщо ми будемо чекати тільки інфекціоністів і терапевтів — у нас люди будуть гинути”, — каже гендиректор лікарні ім. Мечникова Сергій Риженко.

А щоб безперебійно подавати кисень в COVID-відділення, у Кабміні цього тижня виділили для регіонів понад 570 мільйонів гривень. Забезпечуватимуть так звані “кисневі станції”. Одна така працює у лікарні ім. Мечникова. Сюди щотижня привозять тонни речовини. Нині там великий розхід. Тільки й встигають поповнювати запаси.

“Тонна сімсот. Якщо за розрахунком перевести в балони — це близько 170 балонів у нас пішло трохи більше, ніж за добу. А за місяць у нас йде більше 50 тонн зараз. Раніше було, звичайно, менше”, — сказав начальник кисневої служби ОКЛ ім. І. Мечникова Леонід Оболонський.

Регулярні поставки кисню надважливі для важкохворих на СOVID. І попри те, що зараз у регіоні проблем із цим немає — смертей стає дедалі більше. В департаменті охорони здоров’я Дніпропетровської обласної державної адміністрації кажуть, зараз маємо 15-17 померлих щодоби. Загалом по Україні їх близько ста. Більшості за 50 років і майже у кожного хронічні хвороби.

“Але вони жили до цього — до COVID. Із цукровим діабетом, із серцево-судинними захворюваннями. Вони могли жити і далі із цими захворюваннями, якщо б не з’явився COVID. Деяка частина з них вважали, що це не потрібно, що не потрібно носити маски. Деякі вважали, що COVID немає, що це все якісь придумки, світова змова”, — каже міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Цього тижня уряд провів позачергове засідання. На ньому подовжили карантин до кінця поточного року і посилили обмеження. Тепер у “зеленій” зоні збиратися можуть щонайбільше 50 людей, у “жовтій” — 30, у “помаранчевій” — (де нині Дніпро та Дніпровський район) двадцять. І все це з безпечною дистанцією та масками. На спортивних заходах виключили присутність глядачів. Час роботи кав’ярень та ресторанів обмежили до 22:00, після — тільки їжа на виніс.Також Кабінет міністрів України рекомендував українським компаніям знову перейти на віддалену роботу, а школам — піти на подовжені канікули і після них на дистанційку.ВНЗ отримали рекомендацію відразу відправитися на віддалене навчання. Їх студенти — на місяць поїхати з гуртожитків.

“Запровадження додаткових обмежень — це абсолютно зважене рішення, ми керуємось розрахунками наших експертів, медиків, наукового середовища. Медична система може не витримати, лікарі будуть вимушені обирати кого рятувати, а кого ні. Як це було в Італії та Іспанії під час першої хвилі”, — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Наша область вже відреагувала на рекомендації центру. Наприклад, щодо шкіл. Осінні канікули у деяких навчальних закладах триватимуть 3 тижні.

“Дитячі садочки продовжують свою роботу. А інститути й університети також повинні перейти на дистанційне навчання, як і ПТУ усі по Дніпропетровській області”, — підсумував Олександр Бондаренко.