У Нікополі відбулося гетьманське свято

logo

29 квітня 1648 р. 30-тисячна козацька рада у Микитинській Запорозькій Січі обрала одноголосно Богдана Хмельницького Гетьманом України. Кошова старшина Січі вручила йому гетьманські клейноди, які він тримав в своїх руках до завершення свого земного шляху у 1657 р.

Шануючи пам’ять Великого Гетьмана України Б. Хмельницького у місті Нікополі у 1954 р. був встановлений єдиний на всю Україну пілон з пам’ятною дошкою про місцезнаходження Микитинської Запорозької Січі та обрання в ній Гетьманом Б. Хмельницького, а також в 1956 р. — пам’ятник Б. Хмельницькому, автором якого є відомий український діяч мистецтв Іван Кавалерідзе.

У жовтні 2015 р. Нікопольська міська рада ухвалила рішення про щорічне урочисте відзначення Дня обрання Б. Хмельницького у Микитинській Запорозькій Січі Гетьманом України як початок Української Козацько-Гетьманської держави (1648-1775 рр.)

І ось напередодні пам’ятної дати 22 квітня 2018 р. у Нікополі відбулись святкові заходи. Сотні нікопольців та гостей міста із числа громадських козацьких організацій із різних міст України після покладання квітів до пам’ятника Б. Хмельницького і потужних залпів із козацьких гармат здійснили урочисту ходу до відкритого біля будівлі Нікопольської міської ради пам’ятнику захиснику України – данина пам’яті нікопольцям, які віддали життя під час бойових дій на сході України на захист державного суверенітету і територіальної цілісності України.

У сонячний полудень святкові заходи перейшли до парку Перемоги. Він розташований на території, де була Микитинська Запорозька Січ, яка була заснована у 1639 р. козаками Війська Запорозького. У той час це було плато урочища Микитин Ріг, де височила група курганів, серед яких відрізнявся своєю семиметровою висотою курган Висока Могила, що був для козаків місцем сторожового посту. Та за століття кургани зникли. Були знівельовані бульдозерами також земляні укріплення січового міста, але археологічній експедиції Нікопольського краєзнавчого музею вдалося виявити 70-метровий фрагмент земляного рову, у якому знайшли два десятки артефактів XVII-XX ст.

Під час свята тут були розташовані історичні виставки краєзнавчого музею, народних майстрів і майстринь. Своєрідним рекордом став розмальований школярами понад 50-метровий рушник з яскравими картинами бойового і повсякденного життя запорозьких козаків та їхньою символікою. Працювали невеликі, але численні торгові палатки, де можна було тисячам учасникам свята вгамувати спрагу смачними напоями та наїдками.

Велике захоплення викликала історична реконструкція епізоду битви на Жовтих водах, в якій брали участь представники запорозької федерації бойових мистецтв «Спас», козацьких організацій «Затопська Січ», «Чортомлицька Січ» та інших, які майстерно відтворили бій польської піхоти з козацькою кавалерією.

У Нікопольському краєзнавчому музеї відбулася презентація документального фільму ГО «Правозахисна група «Січ» «Мандрівка в край затоплених Січей», лейтмотивом якого було привернути увагу глядачів до проблеми збереження історичних місць Запорозьких Січей, які були у XVII- XVIIІ ст. на території сучасного Нікопольського краю.

Відбувся гала-концерт учасників XІV обласного конкурсу – фестивалю мистецтв «Козацькими шляхами», у якому брали участь 34 художніх колективи із Дніпропетровської, Запорозької, Харківської, Херсонської та Житомирської областей.

На кінець дня на сцену вийшов Київський рок-ансамбль «Тінь сонця», який виконав на чистій емоційній хвилі українські народні пісні, в яких постійно звучала бандура в унісон заклику свята «Моя земля! Це мій козацький край з якого починалася держава! І на віки звідсіль лилася козацька і Богдана слава!»

Мирослав Жуковський

Поделиться ссылкой: