У Грузії юристи ПГ «СІЧ» разом з матерями полонених отримували досвід повернення заручників

logo

У Грузії юристи ПГ «СІЧ» разом з матерями полонених отримували досвід повернення заручників

Правозахисна група «СІЧ» разом з матерями полонених побували в Грузії, аби обмінятися досвідом повернення заручників. Про підсумки візиту та міжнародну співпрацю для пошуку зниклих безвісті повідомляє кореспондент Дніпрограда зі слів матерів та правозахисників «ПГ «СІЧ».

«На Сході України триває війна, яка не лише забирає життя наших бійців, частина воїнів стають заручниками, або вважаються зниклими безвісті. На території тимчасово окупованих територій Донеччини та Луганщини присутні представники міжнародних організацій — ОБСЄ, ООН, Червоний Хрест, але їм не дозволяють проводити пошуки зниклих безвісти», — зазначила керівник ГО «Берегиня» Алла Макух.

У зв’язку з цим, за підтримки Червоного Хреста, матері полонених та українські правозахисники побували в Грузії, щоб обмінятися досвідом повернення заручників. В рамках візиту вдалося поспілкуватися з грузинськими матерями, які поділилися успішним досвідом пошуку на окупованих територіях. Прикметно, що грузинському досвіду пошуку заручників та зниклих безвісти — уже 25 років.

«Мій син, боєць 40-го батальйону «Кривбас» потрапив до полону під час Іловайського котла. Під час виходу з оточення, Руслан підірвався на російській розтяжці. Побратим тягнув його на собі 12 годин. Потім мій син попросив його залишити, адже до українських позицій було уже близько, він сподівався, що його швидко підберуть. Однак коли бійці за ним повернулися — мого сина уже забрали в полон. Я шукала його за допомогою волонтерів та усіх небайдужих. Дізналася, що Руслан — у травматологічному відділенні Донецька, однак не змогла потрапити до сина. Пізніше його бачили на Луганщині. Потім – слід загубився. У Грузії матері полонених підказали, як сприяти пошуку та вселили надію, що наші діти повернуться додому», — розповіла мати полоненого солдата Олена Сугак.

ГО «Правозахисна група «СІЧ» приєдналася до поїздки, адже юристи організації з 2014-го року документують свідчення колишніх полонених для ЄСПЛ. Загалом до правозахисників надійшло понад ста звернень та наразі робота в цьому напрямку продовжується.

«Це величезний досвід, який, сподіваємося, увійде до матеріалів Міжнародного кримінального суду, щоб винні у військових злочинах були притягнені до відповідальності. Ми поїхали до Грузії, бо ця країна двічі зіткнулася з феноменом «гібридного» військового конфлікту та має 25-річний досвід пошуку та повернення зниклих безвісті. В Україні переговори ведуться лише в Мінському форматі і, на думку правозахисників, зайшли в глухий кут. Тому виникла ідея створити Міжнародну групу пошуку, в яку увійдуть Міжнародні та українські громадські організації і яка зможе приступити до пошуків одразу після введення в Україну миротворчих військ ООН. В Грузії ми знайшли союзників, зокрема –Південний Кавказький інститут міжнародної безпеки та Червоний Хрест, які мають успішний досвід пошуку, ідентифікації та повернення заручників й зниклих безвісти», — пояснила представниця організації ГО «Правозахисна група «СІЧ» Ольга Волинська.

Раніше повідомлялося, що матері полонених та зниклих безвісти з Дніпропетровщини приїхали до Тбілісі, щоб зустрітися з найбільш впливовими громадськими та міжнародними організаціями у Грузії. Досі в полоні бойовиків, за інформацією матерів, лишається щонайменше 150 військових заручників, та близько 400 цивільних.

Автор: Людмила СТУПАК