У Дніпропетровській області з’явиться перша міні-ГЕС (фото)

logo

Післявоєнна історія Васильківки  вписала особ­ливу сторінку для своїх нащадків, коли на початку  50-х років тодішній колгосп ім. Леніна збудував гідроелектростанцію для потреб свого господарства. І тоді вже люди задумалися над тим, щоб розумно використовувати безкоштовну силу води річки Вовчої. Упродовж багатьох років Васильківська ГЕС слугувала колгоспникам, даючи світло на ферми і в будинки мешканців. Колгоспи зникли, а ще раніше занедбали і електростанцію.

Міні-ГЕС_1

Селищний голова Сергій Володимирович Павліченко згадує про той період так: «У 2009 році за підтримки тодішнього голови Васильківської РДА Юрія Олександровича Завгороднього і розуміння облдержадміністрації вирішили збудувати за державні кошти нову гідротехнічну споруду, бо тоді була така спека, що рівень води у Вовчій  упав до невпізнанності. Гребля підняла рівень води на 2,5 мет­ра заввишки. І тепер люди приходять сюди подивитися на особливу рукотворну споруду  і красивий могутній водо­спад. А задум про відновлення роботи нашої ГЕС не давав спокою. І в зв’язку з періодичними відключеннями електроенергії це спонукало до рішучих дій місцеву владу. Ідею виношували довго, бо без грошей здійснити це було нереально. А два роки тому до нас приїхали спеціалісти, довели економічну вигідність і ми оголосили конкурс. Переміг «Енергоактив-1» із Полтавщини.

А потім почали з елементарного: з відновлення будівлі ГЕС, яка стояла, як докір, без вікон, без дверей, без даху.

У Васильківку прийшли інвестори, а це 6 млн. грн., щоб відбудувати ГЕС на Вовчій, щоб навести лад у зоні відпочинку для жителів і щоб була своя електроенергія для центральної лікарні, шкіл, установ у разі так званого планового відключення від головної електромережі. Ми хочемо кращого для свого селища, в якому живемо. Цього хоче і голова Дніпропетровської облдержадміністрації  Валентин Резніченко, який веде політику залучення якомога більше інвестицій на Дніпропетровщину».

А далі скажуть своє слово спеціалісти.

 Андрій Кучерявий, директор ТОВ «Енергоактив-1» — інвестор:

— На тлі енергетичної кризи актуальним є питання переходу від традиційних джерел енергії до нових, альтернативних, які є відновлюваними та екологічно безпечними. На теренах Дніпропетровщини відомі приклади упровадження сонячних електростанцій, та вже незабаром запрацює перша в області міні-ГЕС, енергія якої є також відновлюваною та екологічно чистою. І знаходиться вона саме в селищі Васильківка на річці Вовчій.

Тривалий час будівля ГЕС, зведена ще у 50-х роках минулого століття, перебувала у занедбаному стані. Місцеві жителі мали змогу спостерігати, як з роками зникали залишки обладнання, руйнувалися покрівля, стіни, допоміжні споруди  гідроелектростанції. Та на початку 2017 року Васильківська селищна рада провела відкритий конкурс на право оренди даного об’єкта, з метою відновлення роботи місцевої ГЕС. На думку селищного голови  Сергія Павліченка, дана ініціатива є важливим кроком розвитку нещодавно створеної Васильківської об’єднаної територіальної громади. Відновлення роботи ГЕС сприятиме утворенню робочих ­місць,­ надходженню податків та зборів, роз­витку інфраструктури.

І ТОВ «Енергоактив-1» із Полтавщини тепер співпрацює з ДП «Інвестиційно-інноваційний центр» Дніпропетровської ОДА, реалізовує даний інвестиційний проект. Інвестор бере на себе зобов’язання відновити міні-ГЕС за власні кошти. На території Васильківської ОТГ будуть упроваджені сучасні енергоефективні технології та реалізовано енергетичний потенціал даного регіону.

ТОВ «Енергоактив-1» спеціалізується на відновленні та експлуатації об’єктів малої гідроенергетики, є діючим членом оптового ринку електроенергії України, володіє ліцензією на виробництво електроенергії. Спеціалісти підприємства мають успішний досвід відновлення, будівництва та реальної експлуатації малих гідроелектростанцій у Полтавській та Київській областях.  На об’єктах налагоджено відповідне оперативне управління, взаємодія з місцевим «Обленерго» та ДП «Енергоринок», установлені сучасні системи захисту та обліку, відпрацьовані питання охорони праці та безпечної експлуатації об’єктів енергетики. У постійному режимі триває співпраця з водогосподарськими організаціями та органами місцевого самоврядування, здійснюється контроль за станом навколишнього середовища. Вищевказана методика підприємства буде застосована і на Васильківській ГЕС.

Даний інвестиційний проект екологічно спрямований. Енергія, вироблена міні-ГЕС, є екологічно чистою. Робота запланованого об’єкта не завдаватиме  шкоди довкіллю, а, навпаки, матиме позитивний вплив. Орієнтовна потужність ГЕС становитиме 120 кВт/год. Планується монтаж гідротурбіни та іншого силового обладнання вітчизняного українського виробництва. Вартість робіт становить 6 млн. гривень, що є прямою інвестицією у Васильківську  ОТГ.

Уже отримані технічні умови на приєднання до електромереж ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго», ведуться ремонтні роботи будівлі та споруд, закуповується технологічне обладнання.

Розуміємо, що роз­виток громад і територій здійснюється саме такими невеликими, але цілком реальними заходами. Головним чинником розвитку є конструктивний підхід місцевої влади до залучення інвестора, створення конкурентних умов, відсутність бюрократичних перешкод та корупційного тиску.

Олександр Коломійцев, директор ДП «Інвестиційно-інноваційний центр» Дніпропетровської ОДА:

— До Інвестиційно-інноваційного центру звернулися інвестори підприємства «Енергоактив-1» з пропозицією спільно з командою губернатора Валентина Резніченка провести повну модернізацію занедбаної ГЕС. Перше, що постало перед очима під час огляду об’єкта — район із прекрасною живописною природою, спокій якої не хочеться порушити. Станція зараз у жахливому стані. Місцеві жителі розповідали, що колись то було робоче підприємство, на якому вироблялася електроенергія. ГЕС забезпечувала своєю енергією не тільки район, частина її спрямовувалася в область. Це й є, так звана зелена, енергія. Час гігантизму і гігантоманії вже давно минув. Раніше було враховано, що можна спалювати величезну кількість вугілля, викидати тисячі кубометрів отруєного повітря тільки для того, щоб отримати енергію. Транспортування електроструму велось на сотні кілометрів, це додатково вимагало введення електричних підстанцій. Втрати електроенергії на транспортування палива, на його виготовлення ніхто не брав до уваги. У разі такого обґрунтованого способу виробництва збитки перекладали на простих споживачів електроенергії — жителів району. Будь-який обрив або аварія на багатокілометровій магістралі погрожували відключенням населеного пункту та життєво важливих об’єктів  від електрики.

Маленька станція  була закрита, а потім просто залишена.

Блокада Донбасу і, як наслідок, припинення  поставок вугілля засвідчили, що централізоване постачання та одна гігантська генераторна станція ставлять під загрозу всю енергетичну систему України. Таким районам, як Васильківський, у разі зупинки центральної станції погрожувало взагалі залишитися без енергії.

Проект, який сього­дні реалізується, в першу чергу, хочеться зазначити, що не використовує кошти держави, фінансується винятково за рахунок власних коштів інвестора. Річка, нарешті, буде очищена від заторів та забруднення.

Рибалок чекає приємний бонус. Під час роботи станції передбачена технічна аерація води, яка збагачує  киснем саму річку, а це приваблює рибу.

Чиста річка, збільшення кількості риби, енергетична незалежність, притоки інвестицій у район, нові робочі місця… Ця ГЕС стане перлиною краю.

Лілія Данилюк

Поделиться ссылкой:

Метки: Васильківка, електромережі, міні-ГЕС, новація, Сергій Павліченко, станция