У Дніпрі правозахисники допомагають переселенцям отримати компенсацію від РФ

logo

У Дніпрі правозахисники допомагають переселенцям отримати компенсацію від РФ

ГО «Правозахисна група «СІЧ» допомагає переселенці Тетяні Здоровцової та її чоловіку отримати документи про вимушений переїзд внаслідок агресії Росії на підконтрольну Україні територію. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на сторінку громадської організації у Facebook.

Тетяна Здоровцова з чоловіком переїхали до Дніпра з Аміросіївки, фактично, у нікуди, як тисячі інших переселенців, які підтримали Україну. Восени минулого року жінка звернулась до юристів «ПГ «СІЧ» з проханням допомогти отримати компенсацію від РФ. 

Юристка Марина Киптила подала заяву до суду, щоб встановити факт, що вимушене переселення відбулось внаслідок збройної агресії РФ проти України та окупації територій Донбасу.

«Встановлення даного факту має юридичне значення для виникнення права на справедливу компенсацію з держави-агресора, якою є Російська Федерація. Згодом ми плануємо подати скаргу до Європейського суду з прав людини, зазначивши, що на разі відсутні інші дієві механізми захисту порушених майнових прав внутрішніх переселенців»», — розповіла Марина Киптила.

Правозахисники зазначають, що на сьогодні в Україні існує лише один спосіб встановити зв’язок між переселенням та збройною агресією Росії. Це — суд. Рішення у межах кримінальних проваджень по суті є лише частиною моральної сатисфакції, оскільки аналізують конкретні злочини та виносять обвинувачувальні вироки для бойовиків ДНР/ЛНР.

А щодо призначення грошових компенсацій – це питання спірне: чи можуть національні суди розглядати злочини сусідньої держави у межах своєї юрисдикції. Як правило, збройна агресія держави розглядається Міжнародними судовими інстанціями, а Україна, у свою чергу, повинна надати докази такої агресії.

Ще рік тому Верховна Рада постановила Кабміну розробити методику визначення шкоди та обсягів збитків, завданих Україні збройним вторгненням РФ. Але віз і нині там. За п’ять років війни не з’явилось реєстру фізичних та юридичних осіб, які постраждали від збройної агресії Росії, нема і єдиної бази даних доказів вчинення актів такої агресії.

«Тож переселенцям, які втратили усе своє майно на окупованих територіях, як Тетяна Здоровцова, не лишається нічого іншого, як самотужки звертатися у суди. Поки-що це виглядає як торування тоненької стежки у височенних заметах. Заметах правової невизначеності та тотальної незахищеності мешканців Донбасу, які у визначальний для країни час стали на бік України», — пояснюють правозахисники. 

Справу Тетяни Здоровцової буде розглядати Жовтневий суд Дніпра 23 травня о 10:00.

Автор: Дарина ТВАРА