У Дніпрі няня знущалася над немовлям. Що їй загрожує і як уникнути таких ситуацій

logo

У Дніпрі няня жорстоко поводилась із дитиною. Вона кричала на малюка, смикала його і змушувала їсти.

Про це йдеться в сюжеті Радіо НВ.

Як притягнути няню до відповідальності за жорстоке поводження з дитиною

Відео, на якому зафіксована брутальна поведінка няні, виклала в інтернет мама малюка — Мирослава Храплевська. Дії няні, зафіксовані на відео, можна кваліфікувати як легкі тілесні ушкодження, заявив адвокат юридичної компанії Альянс правових сил Володимир Борецький. Зафіксувати побиття дитини можна або у медичному закладі, або звертатись до органів національної поліції. Відповідальністю може бути штраф, громадські або виправні роботи. Батьки також мають право вимагати відшкодування моральних збитків.

«Що стосується кримінальної відповідальності, то це штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, це 850 грн, або громадські роботи на строк до 200 годин, або виправні роботи строком на один рік. Це та відповідальність, яку встановлює держава. Це не позбавляє батьків можливості звертатися з цивільно-правовими позовами в рамках кримінального провадження про відшкодування завданих збитків. По-перше, це моральні страждання, які також підтверджуються, по-друге, вони зверталися до лікарів і також якісь витрати мали на лікування», — пояснив адвокат.

Українське законодавство майже не окреслює статус няні. Закону, який прописує, хто така няня і які її функції, фактично немає. Таку думку висловив юрист Артур Лозіцький. Тому потрібно укладати угоди між нянею та батьками. Втім на практиці угодою не завжди користуються навіть агентства, зазначив юрист. Запобіжним заходом від неправомірних дій няні може стати відеонагляд у помешканні.

«Варто попередити її про те, що ведеться відеонагляд, про те, що це ваш будинок, ви хочете знати, що в ньому відбувається. Тоді можливо буде сказати і в суді визнавати такий доказ належним. Тобто можна сказати, що дії були зафіксовані, ви не мали на меті зафіксувати, ви не мали її провокувати, компрометувати, просто ви побачили, що це сталося. І це вже буде першим доказом того, що дії такі були і вони завдали шкоди», — вважає Лозіцький.

Як вибрати хорошу няню

Коли наймаєте няню на роботу, потрібно попросити документи. Серед них — паспорт, довідка про несудимість і медична книжка — порадила співзасновниця сервісу Кофе-Няня Ольга Щербина. В угоді варто також прописувати функції няні, графік роботи, випробувальний термін, зарплату, умови лікарняного і відпустки. Щербина також зауважила — підбір няні — це індивідуальна справа, тому не завжди персонал, який підійшов для однієї родини, підійде для потреб іншої. І взагалі не всім дітям підходить піклування няні.

«Якщо дитина плаче, коли приходить мама, це значить — вона відкривається перед мамою, і ми всі повинні це розуміти. Тому що так кайфово, коли дитина мамі може розповісти всі свої емоції. Але якщо дитина плаче, щойно заходить няня, щойно няня намагається без дозволу дитини втиснутися в його особистий простір — це теж ні, це баста, стоп. Вимагайте від нянь угод. Потім вам буде комфортно і конкретно розмовляти з нянею про якісь зміни у її функціоналі, можливо, в її зарплаті», — говорить Щербина.

Раптова поява батьків може перевірити роботу няні

Раптова поява батьків може перевірити роботу няні. На першому етапі так радить діяти психотерапевт, сімейний консультант-медіатор Марія Фабрічева. Тривожним сигналом буде зміна поведінки дитини після того, як в домі з’явилася няня. Обов’язково має бути випробувальний термін. Під час нього батьки спостерігають та оцінюють поведінку няні. Якщо кандидат відкрито йде на підписання угоди — це позитивний сигнал, вважає психотерапевт. Вагомим плюсом на користь претендента будуть також рекомендації та освіта. Дослухатись варто і до інтуїції самої дитини.

«Діти живуть світом емоцій, і вони відчувають дуже тонко. Якщо дитина під час зустрічі з нянею, навіть гарно вдягнутою, яка гарно пахне і має прекрасну міміку і творчо розповідає про життя, починає плакати, стискатися, завмирати, — це ознака того, що ця навіть на 100% прекрасна людина не підходить вашій дитині. Тому що дитина відчуває щось, що ви як доросла людина не помічаєте, не звертаєте уваги», — говорить психотерапевт.

Скільки коштують послуги няні

Найбільш високооплачувані няні — це персонал для немовлят віком до одного року, розповіла в коментарі Радіо НВ HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна. Послуги таких нянь коштують у середньому тисячу гривень на добу. Якщо дитині потрібні медичні процедури — до двох тисяч. Медична освіта — обов’язкова вимога для таких кандидатів.

Для дітей дошкільного віку також вимагають няню з освітою — педагогічною або філологічною, адже важлива грамотна мова. Англійська буде перевагою.

За словами експерта з підбору кадрів Тетяни Пашкіної, інколи для хлопчиків наймають гувернерів-чоловіків. Це можуть бути родини, в яких не має батька. Таких пропозицій роботи — одиниці, і найчастіше чоловіків шукають через агентства.

Нянь дешевше тисяч 10-15 я не бачила. Якщо менше, то це неповний робочий день

Є також одиничні пропозиції для няні в україномовні або російськомовні родини у Сполучені Штати, європейські країни або Азербайджан. Зарплата для вітчизняних нянь — від 15 до 35 тисяч гривень. 

«У нянь буває різний функціонал. Бувають няні, які трошки домогосподарки, хатні робітниці — вона там ще готує або розігріває дітям їжу, пере, прибирає трохи. Бувають ситуації, коли няня у форматі гувернантки просто допомагає готувати уроки, розвиває і так далі, до хатнього вогнища не має ніякого стосунку — це теж впливає на вартість. Але в принципі нянь дешевше тисяч 10-15 я не бачила. Якщо менше, то це неповний робочий день», — розповіла Пашкіна.

HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна також зазначила — на вакансію няні шукають не лише молодих кандидатів, а й старшого віку. Верхня межа віку може бути 50-55 років. Загалом на порталі rabota.ua кілька сотень вакансій для няні.

Журнал НВза спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter