Суд визнав банкрутом «Дніпровський меткомбінат» ІСД, майно якого викупив холдинг Ахметова

logo

Суд визнав банкрутом "Дніпровський меткомбінат" ІСД, майно якого викупив холдинг Ахметова

Суд припинив процедуру санації ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», визнав підприємство банкрутом і відкрив ліквідаційну процедуру.

Відповідне рішення Господарський суд Дніпропетровської області прийняв 26 січня, пише Finbalance.

Згідно з судовими матеріалами, залишок непогашених вимог кредиторів четвертої черги склав 73 млрд грн, а шостої черги – 3,45 млрд грн.

«Дніпровський меткомбінат» входив у групу «ІСД», пов`язану з російською держкорпорацією «Внєшекономбанк» (нині – ВЕБ.РФ).

Суд прийняв рішення розпочати процес банкрутства ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» у жовтні 2020 року та увів процедуру санації підприємства.

Кредитори заявляли про вимоги до ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» на суму біля 130 млрд грн, з яких першої інстанції визнав вимоги на понад 87 млрд грн, у т.ч. вимоги ТОВ «Оптимал Трейд» – на 20,9 млрд грн; ТОВ «Метінвест Холдинг» – 20,7 млрд грн; ТОВ «Таффі Плюс» –18,9 млрд грн; ТОВ «Зета Інвест» – 11,2 млрд грн; ПрАТ «Дніпровський коксохімічний завод» – 8,5 млрд грн; Indumet Limited – 2,76 млрд грн; Корпорації «Індустріальна Спілка Донбасу» – 1,3 млрд грн тощо.

При цьому суди відхилили вимоги пов’язаної з «Внєшекономбанком» Indumet SA на 23,6 млрд грн, Promeritum Fund SPC – 1,7 млрд грн, Landmont Limited – 1,3 млрд грн, Flodinal Limited – на 1,1 млрд грн, ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» – на 928 млн грн тощо.

Нагадаємо, у липні 2021 року група «Метінвест» Ріната Ахметова та Вадима Новінського через ПрАТ «Дніпровський коксохімічний завод» (ДКХЗ),придбала цілісний майновий комплекс (ЦВК) ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (ДМК) за 9,17 млрд грн. «Метінвест» був єдиним учасником аукціону з продажу майна підприємства в рамках процедури його банкрутства.

Водночас «Метінвест» сам є кредитором ПАТ «ДМК», отже принаймні частина сплачених на аукціоні за майно комбінату коштів повернеться холдингу Ахметова.

Перед цим, 20 травня, Антимонопольний комітет дозволив нідерландській Metinvest B.V. опосередковано придбати у власність активи у вигляді цілісного майнового комплексу ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (ДМК) за умови дотримання ряду обмежень.

Згодом виявилося, що ДКХЗ з групи в «Метінвест» ще в 2018 році викупив три доменні печі Дніпровського меткомбінату, а також трансформаторну підстанцію, що могло зменшити конкуренцію на аукціоні з продажу майна комбінату.

Основними акціонерами «Метінвесту» є група «СКМ» Ріната Ахметова (71,24%) і «Смарт-холдинг» Вадима Новинського (23,76%), які спільно керують компанією. ТОВ «Метінвест Холдинг» — керуюча компанія групи «Метінвест».

ДМК був одним з найбільших виробників сталі в Україні з металургійним виробництвом повного циклу. Виробничі потужності ЦВК ДМК дозволяли вирбляти 3,9 млн тонн сталі на рік.

Як повідомляли російські медіа, в 2010 році «Внєшекономбанк» профінансував угоду з придбання ІСД на $1-2 млрд. І незадовго до укладання угоди Фонд національного добробуту (РФ) позапланово розмістив на депозиті у ВЕБі $2 млрд що давало підстави для припущень щодо політичного сприяння цій угоді. Загальні інвестиції в українську металургію «Внєшекономбанк» оцінював у $8 млрд.

У 2013 році Сергій Тарута оцінював борг ІСД перед західними банками у $2,5 млрд. За його словами, під час входження росіян до складу акціонерів ІСД була досягнута попередня домовленість про створення вертикально-інтегрованої гірничо-металургійної компанії, але цього не сталося, і фінансування корпорації відбувалося за рахунок кредитів її українських акціонерів – самого Тарути й Олега Мкртчана.

Тарута стверджував, що керівництво ВЕБ не наважилося продавати активи ІСД, оскільки їм довелося б вибирати конкретного покупця і фіксувати ціну, що могла б виявитися меншою за кошти, витрачені росіянами в Україні. Тому було обрано варіант із банкрутством ІСД.