Солдат-строковик, який охороняв Південмаш, вбив п’ять людей, і серйозно поранив ще п’ятьох — головні факти про трагедію у Дніпрі

logo

27 січня, 18:07

Сюжет

Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Артемій Рябчук під час затримання (Фото:Денис Монастирський via Facebook)

Артемій Рябчук під час затримання (Фото:Денис Монастирський via Facebook)

НВ розповідає основні факти про трагедію.

Як і де сталася стрілянина

За даними МВС, Артемій Рябчук скоїв стрілянину з автомата Калашникова о 3:40 на території заводу Південмаш, який він охороняв.

У відомстві повідомили, що він почав стріляти під час видачі зброї.

На відео стрілянини, яке з’явилося в Мережі, видно, що перед тим, як сховатися, Рябчук взяв автомат і боєприпаси, які склав у рюкзак.

Відео стрілянини на Південмаші, 18+

Після стрілянини ввели в дію поліцейську спецоперацію Сирена, проте стрілку вдалося вибратися з території заводу та зі зброєю і боєприпсами дістатися до Підгородного Дніпропетровської області (передмістя Дніпра) на попутці. У Підгородному він був затриманий.

У поліції повідомили, що затримали Рябчука о 9.30 на вул. Крайній.

«Надійшло більше десяти викликів від людей, які повідомили про підозрілих осіб. Під час відпрацювання одного з таких викликів поліцейські затримали військовослужбовця», — сказано в повідомленні.

Судячи з оприлюднених поліцією фотографій, під час затримання Рябчука при ньому все ще був автомат.

Заступник директора теруправління ДБР у Полтаві Володимир Шило повідомив, що Рябчук добровільно здався, попросивши перед цим зателефонувати до поліції випадкову перехожу.

У Мережі вже з’явилося відео затримання Рябчука та його перших свідчень. На відео він виглядає спокійно, хоча спочатку відмовляється говорити на камеру.

Про мотиви свого вчинку він не розповідає – просто описує події. Судячи зі слів Рябчука, людей, по яких він відкрив стрільбу, він знав.

«Двоє строковиків, один контрактник. І один строковик зі старшого призову примудрився втекти», — говорить він.

Рябчук також розповідає на відео, що стріляв у жінку-оператора зв’язку, щоб вона не доповіла про стрілянину.

«Я, щоб вона не доповіла, пальнув по ній», — сказав він.

Після цього, за словами стрілка, він взяв боєприпаси та спробував вибратися із заводу через контрольно-пропускний пункт. Жінка, яка була там, не випустила його, через що Рябчук її вбив пострілом у голову.

«Я говорю: „Відкрийте, треба терміново вийти“ — „Не можу, не можу, не можу“. Я вистрілив їй в голову», — сказав він.

Вийти Рябчук все-таки не зміг — йому не вдалося зламати дверний замок, по якому він для цього вистрілив.

Тоді він знайшов на території заводу місце, де зміг перестрибнути через паркан, перерізавши для цього колючий дріт.

Опинившись за територією заводу, Рябчук деякий час ходив по житлових районах, після чого вийшов на трасу і зупинив легкову машину з жінкою за кермом. Вона довезла його до Підгороднього.

У Підгородньому він знайшов покинуту будівлю і деякий час провів там. Рябчук додав, що залишив у цій будівлі частину боєприпасів у магазинах від автоматів. Поліція їх вже знайшла.

Що відомо про жертв стрілянини на Південмаші

У Нацполіції повідомили, що внаслідок стрілянини на Південмаші загинули четверо нацгвардійців і одна цивільна жінка (імовірно та, якій Рябчук, за його словами, вистрілив у голову на прохідній).

Телеграм-канал Pavlosky News (увага, на фото зафіксовані сцени трагедії, 18+) опублікував інформацію про п’ятьох загиблих. Згідно з непідтвердженою інформацією, жертвами стрілянини на Південмаші стали:

35-річний старший лейтенант, начальник варти, військовослужбовець військової частини 3021 Нацгвардії України (народився 15 серпня 1987 року); 21-річний помічник начальника варти, військовослужбовець військової частини 3021 Нацгвардії України з Херсонської області (народився 16 грудня 2000 року); 24-річний молодший сержант, військовослужбовець військової частини 3021 Нацгвардії України з Дніпра (народився 6 листопада 1997 року); старший солдат, військовослужбовець військової частини 3021 Нацгвардії України з Херсонської області 2002 року народження; 36-річна жінка, цивільна.

На сторінці Нацгвардії у Facebook перераховані імена жертв, четверо з яких були нацгвардійцями:

старший сержант Буганов Олександр Олександрович; молодший сержант Драган Олександр Олександрович; старший солдат Левківський Артем Володимирович; солдат Черник Леонід Леонідович; контролер КПП із відомчої воєнізованої охорони Лебедінець Віра Сергіївна.У якому стані перебувають поранені внаслідок стрілянини на Південмаші

Радник голови МВС Антон Геращенко повідомив, що троє із п’яти поранених внаслідок стрілянини на Південмаші у важкому стані.

Одного з важко поранених нацгвардійців госпіталізували до міської лікарні №16. У нього поранення у груди, стегно та плече.

Інші четверо поранених перебувають у лікарні ім. Мечнікова. З них у важкому стані двоє — дівчина-військовослужбовиця Нацгвардії, яка отримала поранення в коліно, плече і живіт, і військовослужбовець, який поранений у черевну порожнину.

Головний лікар лікарні ім. Мечникова Сергій Риженко прокоментував стан поранених, які потрапили до них, повідомляє дніпровський Информатор.

За його словами, у найважчому стані перебуває 22-річна Жанна, в яку Рябчук вистрілив впритул тричі. Одна з куль увійшла в живіт, в області пупка, і прошила дівчину наскрізь, зламавши хребець. Куля розрізала товстий і тонкий кишечник, і постраждала втратила близько трьох літрів крові, що накопичилася в черевній порожнині. Ще дві кулі влучили їй у коліно та плече.

«Коли вони розкрили шлунок, уся кишка була розбита. Ми вже закінчили операцію, стан критичний, якщо виживе, буде ще один подвиг лікарів лікарні Мечникова. Вона встигла сказати „я не чекала, я повернулася, почула постріли, впала“, вона непритомніла. Мені вже зателефонували керівники МВС, завтра до лікарні прийдуть поліцейські здавати кров, вона нам вкрай потрібна. Операція була важка, куля порубала кишечник і зачепила край печінки. Компенсувати такі кровотечі досить складно. Дівчина на ШВЛ, боротьба за життя продовжується», — розповів Риженко

Ще один важкий поранений — 25-річний боєць на ім’я Ігор із проникаючим пораненням живота. Він отримав контузію печінки, і в черевну порожнину розлився літр крові. Його теж прооперували і витягли фрагмент кулі, але він залишається у важкому стані та перебуває у відділенні реанімації політравми.

Ще один поранений отримав перелом стегна, причому куля зупинилася за кілька міліметрів від стегнової артерії. За словами Риженка, якби куля пошкодила її, його б не вдалося врятувати, бо він би стік кров’ю за кілька хвилин. Він перебуває у тяжкому стані, але ближче до стану середньої тяжкості.

Четвертий поранений у лікарні ім. Мечникова — 19-річний Денис — отримав поранення в область сідничного м’яза і втратив небагато крові. Серйозної небезпеки це поранення не становить.

Що відомо про стрілка

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко ще до затримання Рябчука повідомив, що він з Ізмаїла Одеської області і ріс без батька.

ТСН повідомила, що Рябчук неодружений, закінчив аграрно-технічний коледж, до служби в армії деякий час працював комірником.

За словами речника Нацгвардії Руслана Музичука, Рябчука призвали восени минулого року.

«Жодних відхилень у нього не спостерігалося, він також не входив до групи військовослужбовців, за якою спостерігали психологи», — стверджує Музичук.

Думская пише, що Рябчук – уродженець села Броска в Ізмаїльському районі. Видання зазначає, що його знайомі ніколи б не подумали, що він зможе скоїти злочин, особливо такий жорстокий.

Рябчук добре навчався у технікумі, завжди був охайним та ввічливим, його поважали однолітки, зазначає видання. Також у матеріалі сказано, що, за словами його товаришів, окрім хороших фізичних даних, хлопця відрізняла дисциплінованість, тому їх не здивувала новина про те, що він пішов служити до Нацгвардії.

Про те, що Рябчук родом із села Броска, повідомляє також Обозреватель. Це видання пише, що його батько помер близько п’яти-шести років тому від тривалої хвороби.

Жителі села кажуть, що родина Рябчука — віруюча, «щось на кшталт п’ятдесятників».

«З односельцями вони не спілкувалися тісно, ні з ким не дружили, свята не відзначали разом. Вони вдома не мають ні телевізора, ні радіо — їм вірою це заборонено», — передає видання слова односельців.

Жителі села кажуть, що в дитинстві Рябчук був спокійним, друзів у нього не було, і припускають, що причиною стрілянини могло стати те, що його «довели, образили». Також односельці дивуються, чому Рябчука призвали до армії, бо він єдиний син у сім’ї і є годувальником.

Що відомо про мотиви солдата, який розстріляв товаришів по службі у Дніпрі

Депутатка Ради від Слуги народу, голова підкомітету з питань кримінального процесуального законодавства та оперативно-розшукової діяльності Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Юлія Яцик повідомила, що, за попередніми даними, два місяці тому Рябчук запобіг бійці між солдатами та доповів про неї керівництву, яке нічого не зробило. Після цього, за її словами, його почали вважати «стукачем» і почали з нього знущатися.

«Він спеціально чекав два місяці, щоб отримати автомат і помститися. Про скоєне не шкодує», — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

У ДБР заявили, що перевіряють цю інформацію.

Реакція влади на трагедію у Дніпрі

Трагедію у Дніпрі вже прокоментував президент України Володимир Зеленський.

«Вранці є жахливі новини із Дніпра. П’ятеро загиблих, за життя поранених борються лікарі. Будь-яка допомога, необхідна близьким жертв цього страшного злочину, має бути надана невідкладно», — написав він у Telegram.

Президент висловив співчуття тим, хто сьогодні втратив рідних.

«Вбивцю вже затримано. Чекаю від правоохоронців повного інформування суспільства про всі обставини злочину», — заявив Зеленський.

Він наголосив, що мотиви вбивці, як таке стало можливим — все має бути проаналізовано максимально детально.

«Обов’язкові кадрові висновки мають бути зроблені найближчим часом», — написав президент.

Голова МВС Денис Монастирський наголосив, що Рябчук «нестиме найсуворішу відповідальність, передбачену законом».

Монастирський подякував поліцейським, які чесно виконали свою роботу, і пообіцяв створити комісію з вивчення обставин, які могли змусити Рябчука розстріляти товаришів по службі. Міністр додав, що також вивчатимуться обставини проходження Артемом Рябчуком військово-медичної комісії та його психічний стан на момент видачі допуску до зброї.

«Після вивчення умов та обставин, що призвели до трагедії, будуть зроблені висновки. У тому числі кадрові. Впевнений, що нам потрібно провести ретельний аналіз того, як у країні побудовано строкову військову службу, які її переваги та недоліки, і що потрібно кардинально змінювати», — підсумував він.

Поліція вже розслідує інцидент за п. 1 та п. 4 ч. 2 ст. 115 КК України (Умисне вбивство).

У Держбюро розслідувань повідомили, що мотиви, з яких було скоєно злочин, встановлюються. Відомство також докладно вивчає порядок організації служби та охорони стратегічного об’єкта відповідальними посадовими особами.

Трохи пізніше директор ДБР Олексій Сухачов повідомив, що це відомство розслідує недбалість керівництва Нацгвардії, яке в умовах особливого періоду недбало ставилося до військової служби під час організації заходів з охорони важливих державних об’єктів, об’єктів критичної інфраструктури, органів держвлади.

Санкція передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 7 років.

Депутат Ради з Комітету з питань правоохоронної діяльності Юлія Яцик повідомила у коментарях до свого посту про мотиви злочину, що цей комітет ініціює позачергове закрите засідання щодо стрільби на Південмаші за участю керівництва Нацгвардії, Спеціальної військової прокуратури та ДБР наступного тижня.

Тим часом командувач Нацгвардії Микола Балан уже подав у відставку.

Гучні випадки вбивств військових в Україні в останні рокиВбивство сімох добровольців АТО на риболовлі

Близько 1:00 22 травня 2020 року неподалік від села Новоселиця Попільнянського району Житомирської області 58-річний Анатолій Захаренко вбив сімох добровольців АТО, троє з яких були військовослужбовцями Нацгвардії, які перебували у відпустці після повернення з ООС.

Вбиті приїхали до нього порибалити. Разом із господарем вони вживали алкоголь, після чого посварилися. У Нацполіції Житомирської області підтвердили, що у гостей орендаря водойми теж була зброя. Проте застосувати її вони не встигли – п’ятеро з жертв на момент розстрілу спали.

Вбивство 23-річної військовослужбовиці у зоні АТО

26 червня 2017 року у Павлополі під Маріуполем загинула 23-річна військовослужбовиця із 59-ї бригади.

Спочатку військові стверджували, що причиною загибелі жінки було кульове поранення під час артилерійського обстрілу бойовиків, проте 6 липня 2017 року стало відомо, що в її вбивстві підозрюють товариша по службі.

Прокурор сил АТО Олег Сенюк повідомив ТСН, що Морозову вбив інший військовий з її ж бригади. «Умисно чи з необережності слідчі ще не з’ясували», — говорилося в сюжеті.

За словами прокурора, підозрюваний у вбивстві визнав провину у необережному поводженні зі зброєю.

Повідомлялося також, що матері загиблої видали повідомлення про смерть доньки, в якому йшлося про те, що вона загинула, виконуючи бойове завдання.

Вбивство солдата за пост в Instagram з місцем дислокації частини

Навесні 2017 року під час стрільб в Авдіївці військовослужбовець Олег Томашук знімав те, що відбувалося, на телефон, а потім опублікував відповідний матеріал на своїй сторінці в Instagram. У його публікації також було зазначено геолокацію.

Після цього на YouTube було опубліковано відео із заголовком Український боєць-інстаблогер розкрив становище секретних позицій ЗСУ. Томашуку також писали невідомі і дякували йому за те, що він злив свої позиції.

20 березня 2017 року близько 21:00 майору Віталію Виннику зателефонував помічник начальника штабу і розповів про ситуацію з його солдатом. Винник з’ясував, що відео опублікував Томашук, після чого вистрілив йому у голову з пістолета.

У суді Винник підтвердив, що солдат загинув внаслідок його дій. Проте був не згоден з кваліфікацією справи. За словами засудженого, під час розмови із загиблим у нього підкошувалися ноги, а також він відчував тривогу. Постріл він пояснив миттєвим психологічним фактором, це була рефлекторна м’язова пам’ять. Він не пам’ятає, як заряджав пістолет. Зброя була при ньому, тому що раніше того вечора він її розбирав і чистив.

Суд засудив його до п’яти років позбавлення волі.