Розшук, супровід, всебічна підтримка: як працюють із родинами зниклих безвісти на Дніпропетровщині

logo

Щонайменше 23 тис. людей вважаються зниклими безвісти внаслідок російського вторгнення. Відшукати та повернути додому своїх рідних українцям допомагає ГО «ГРУПА ПАТРІОТ».

Як діяти, якщо військовий довго не виходить на звʼязок? Куди звертатися за консультацією жителям Дніпропетровщини? Про це в ефірі програми «Шах і мат» на телеканалі «Відкритий» розповіла регіональна представницягромадської організації Алла Макух.

Розшук, супровід, всебічна підтримка: як працюють із родинами зниклих безвісти на Дніпропетровщині - рис. 1

У Дніпропетровській області регіональні центри ГО«ГРУПА ПАТРІОТ» працюють у двох містах – Дніпрі та Кривому Розі. Тут надають інформаційну підтримку родинам полонених та зниклих безвісти, забезпечують комплексний супровід у розшуку військовослужбовців.

«Ми надаємо чіткі алгоритми: як писати звернення на військову частину, до яких державних структур звертатися, аби рідну людину включили до загального списку на обмін. Родичам бажано мати з собою коротенький звіт по військовому: номер підрозділу, батальйону, частини та роти.Добре, коли у вас є номери телефонів побратимів чи безпосереднього командира – часом бійці не виходять на звʼязок до 3-5 днів, оскільки перебувають на завданні», – пояснює Алла Макух.

Фахівчиня наголошує: як тільки родині надходить сповіщення з військкомату, що захисник в полоні або вважається зниклим безвісти, процес його пошуку запускають саме родичі. Так, найперше, що вони можуть зробити – це систематично моніторити російські телеграм-канали, де ворог часто публікуєфото й відео з полоненими.

«Якщо родич впізнає свого близького, обовʼязково треба звернутися за телефонами гарячої лінії до Координаційного штабу, Національного інформаційного бюро, Служби безпеки України та надати структурам відповідну інформацію. Військова частина його тоді переводить у статус полоненого, а родина може отримувати державну грошову допомогу, що становить 100 тис. грн на рік», – зазначає спікерка.

Буває так, що сімʼя довго не отримуєзвістки про зниклого, зневіряється і не розуміє, як діяти далі. Алла Макух радить перевірити, чи дійсно оформлені запити надійшли до всіх необхідних структур, після чого – запастися терпінням:

«Потрібно розуміти, що, на жаль, держава-терорист ніяк не підтверджує перебування у неї наших військовополонених. Навіть Міжнародний Комітет Червоного Хреста, який має доступ на ту територію, не завжди може потрапити до тюрем чи закладів, де утримують наших хлопців і дівчат. Томуєдине, що я можу порадити – це набратися терпіння, чекати та сподіватися. Як тільки інформація зʼявляється, родині телефонують одразу».

А от чого категорично не варто робити – так це публікувати фото та особисті дані військового у соціальних мережах. Спікерка застерігає: це не тільки не пришвидшить процес пошуку зниклого, а й може суттєво йому нашкодити.

«По-перше, це небезпечно. Іноді хлопці здаються в полон без документів, називаються іншимипрізвищами та іменами. Всі ми розуміємо, що умовно до снайпера ставитися будуть значно гірше, ніж до якогось водія чи рядового стрільця. По-друге, через ось таке викладання люди часто потрапляють на гачок аферистів. Вам можуть телефонувати із пропозицією поспілкуватися, натомість просити гроші або інформацію про розташування наших військ. Треба розуміти, що таке карається законом», – застерігає Алла Макух.

Детальніше про роботу ГО «ГРУПА ПАТРІОТ», а також контактирегіональних представництв у Дніпропетровській області – у відео.

Підписуйтеся на наш Телеграм-канал і сторінку Відкритого в Фейсбук, щоб першими дізнаватися про найважливіші події Дніпра.