Позиція Павлоградського міського т-ва «Просвіта» з приводу перейменування вулиць Павлограда

logo

Позиція Павлоградського міського т-ва «Просвіта» з приводу перейменування вулиць Павлограда

29 июля 2016

Почала працювати громадська комісія при міськвиконкомі на виконання «Закону про декомунізацію», а ми вже чуємо неприйнятні для просвітян пропозиції по перейменуванню вулиць міста.

Одні пропонують давати вулицям нейтральні назви, щоб нікого не образити. Інші «знавці історії» пропонують повернути вулицям дореволюційні «історичні» назви. Що з першими, що з другими ми категорично не погоджуємося!

І тут треба спочатку прояснити, що, взагалі, означає для суспільства, для громади населеного пункту назва вулиці. Як герб держави, її прапор і гімн, визначні історичні пам’ятки, ріки, які споконвіку течуть нашими землями, узори і знаки на вишиванках і писанках, народні пісні – все це є символами нашої держави! Назви вулиць і населених пунктів теж є символами.

Що таке символи і який їхній вплив на суспільство і людину? Символ – найпотужніший з усіх інструментів духовних можливостей культури. Можна сказати, що структура символів, властивих певній культурі і відтворюваних нею, вибудовує систему генетичної пам’яті людини. За давнім античним філософом Платоном, символи поділяються на «імена» (умовні) та «знаки» (природні).

Символи за Фройдом виступають, як метою так і засобом впливу на людську підсвідомість. Філософ Юнг стверджував, що «культура, яка втрачає свої символи, приречена на занепад, оскільки саме символ(утілений у міфі, релігійному образі, творі мистецтва) дає підґрунтя для її існування, саме він визначає її життєві координати, повертає до витоків, надає сенсу оточуючому світу». І навіть, якщо наш розум і не осягає символів, – робить цікавий висновок Юнг, – вони все одно діють на нашу підсвідомість, як вираження універсальних психічних факторів. Таким чином, оточуючі нас символи визначають світогляд людини!

Як же будуть визначати світогляд людини «нейтральні» назви вулиць типу Зелена, Затишна, Бузкова і т. п., кого вони будуть виховувати? А будуть виховувати, поза їхньою волею, людей інфантильних, апатичних, які ні до чого не прагнуть, бо їм і так добре.

Ті «знавці історії», які пропонують повернути Павлограду дореволюційні назви вулиць, неначе і не знають того, що Господарів цих земель, славних запорожців, виселили на Кубань, засилали в сибірські остроги, на будівництво Петербурга, а на їх місце звозили зайд з усієї Російської імперії. І стала Україна Малоросією, про славу запорожців заборонили навіть згадувати. Так що, будемо повертатися в Російську імперію, повернемо назви, які дали колись колонізатори: Поліцейську, Олександрівську?

Ми повинні усвідомити просту істину, що кожного ранку вулицями нашого міста будуть іти діти в школу, дорослі на роботу або в інших справах і не залежно від їхньої волі на їхню підсвідомість будуть впливати і виховувати назви вулиць. Хто виросте з цих дітей, патріоти України або байстрюки – мені не однаково. Павлоград – це українське місто і його вулиці повинні викликати асоціації саме з українською землею, з її історією і культурою.

Голова Павлоградського т-ва «Просвіта» ім. Т. Шевченка Микола Зарембаtv-news.dp.ua