Підземні протести шахтарів у Кривому Розі: вимоги гірників обіцяють виконати

logo

Протест шахтарів у Кривому Розі триває вже 17 діб. Станом на 19 вересня під землею залишились 156 шахтарів. Однак керівництво «Криворізького залізорудного комбінату» розпочало перемовини із шахтарями та пообіцяло виконати деякі їхні вимоги.

На шахтах тривають перемовини

Представники шахт, що беруть участь у протестах, піднялись на поверхню для перемовин із керівництвом «Криворізького залізорудного комбінату». Про це повідомив голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець у фейсбуці.

Чого вимагають гірники

Підвищити зарплату.
Звільнити менеджмент, який заганяє підприємство у кризу.
Повернути пільговий стаж.
Припинити порушення при атестації.

Які результати перемовин

За словами Волинця, зрушення стосовно підняття зарплати є. Однак рішення неостаточне. Гірники наполягають, аби відсоток збільшення зарплати був більший. Водночас керівництво запевняє, що через коронавірусну кризу не зможе забезпечити таку суму.
Крім цього, роботодавці стверджують, що не будуть переслідувати учасників протестів. Не притягатимуть їх до кримінальної та до адміністративної відповідальності. 

Перемовини триватимуть надалі. Поки гірники повернулись в шахти. Проте Волинець сподівається, що 20 вересня протести закінчаться.

Стан здоров’я протестувальників погіршився

Вночі 18 вересня біля шахт чатували медики. «Швидка» забрала 9 гірників. В умовах підвищеної вологості у шахтарів розпухли кінцівки, почались нагноєння.

У протесті беруть участь гірники з 4 шахт: 

«Жовтневої»;
«Родіни»; 
«Тернівської»;
«Гвардійської». 

Під будівлею Верховної Ради також протестують колеги та родини шахтарів.

Протестувальники біля Верховної Ради

Протестувальники біля Верховної РадиПротестувальники біля Верховної Ради / Фото Михайла Волинця

Дивіться відео протестів гірників біля Офісу Президента:

Чому такі протести небезпечні для здоров’я шахтарів

У шахтах з видобутку залізної руди – дуже несприятливі умови. За словами Волинця, під землею рівень вологості є вищим. Крім цього, там інтенсивно розповсюджуються грибки, які з’їдають все навколо. Це може завдати шкоди здоров’ю протестувальників.

Шахтарі зазначили, що відчувають вплив грибків на легенях і на шкірі.

Начебто є вже рішення законсервувати шахти

Як повідомив голова організації Незалежної профспілки гірників Кривого Рогу Юрій Самойлов, керівництво заявило про намір законсервувати шахти, робітники яких вийшли на страйк.

Наслідки для міста можуть бути катастрофічні. Від закриття чотирьох шахт у Кривому Розі постраждає близько 50 тисяч людей – шахтарі та їхні рідні. До того, ж це так просто не робиться – має бути проєкт, узгодження з купою відомств,– повідомив Самойлов.

Що відбувалось на шахтах раніше

Протести шахтарів у Кривому Розі почалися 3 вересня. Вже 8 вересня у підземному протесті брали участь 393 працівники шахт Криворізького залізорудного комбінату. 9 вересня під землею лишалися 292 шахтарі. Ввечері одному з гірників стало зле, його підняли на поверхню та передали медикам.
10 вересня на поверхню через погане самопочуття підняли ще чотирьох шахтарів. Одного – з шахти «Жовтнева» та трьох — з шахти «Гвардійська».
Також триває наземна акція протесту. Криворіжці влаштували автопробіг на підтримку шахтарів, які протестують під землею, а також прийшли на мітинг до будівлі КЗРК.
11 вересня у Кривому Розі на підприємстві КЗРК оголосили про підвищення зарплати. Шахтарям збільшать тарифні ставки та посадові оклади з 1 вересня.
За словами Волинця, адміністрація «Криворізького залізорудного комбінату» посилила тиск на гірників, що перебувають під землею. Волинець стверджує, що виставили додаткові блок-пости біля шахтних стовбурів, аби обмежити комунікацію шахтарів.

Крім того, керівництво підприємства запевняє, що гірники залишаються під землею за власним бажанням.
Чиновник додав, ніби є перша реакція адміністрації на чисельні зауваження працівників щодо корупційних схем на комбінаті. Волинець повідомив, що з’явилась інформація про звільнення директора з ремонту й техпідтримки Сергія Труханенка, гірського нормувальника на підземних роботах шахти «Тернівська» Ігоря Колобанова, радника гендиректора Олега Макарова.
Також протестувальники записали звернення до Європарламенту з проханням захистити їх.

Дивіться відеозвернення шахтарів до Європарламенту: 

Як реагувала дирекція шахт

Гендиректор Криворізького залізорудного комбінату Сергій Новак 5 вересня вийшов до мітингарів. Він спустився до шахти та майже півтори години спілкувався з гірниками.

Важливо розуміти, що роль гендиректора у такому випадку – виступати від імені власників шахти. А це група «Приват» Коломойського, комунікація якої завжди вибудовується жорстко, на конфліктах. Менеджмент і так ніколи не ставив на перше місце повагу до своїх працівників,– уточнив Волинець.

Зверніть увагу! ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» – найбільше приватне підприємство України з видобутку залізної руди підземним способом. Шахти «Батьківщина», «Жовтнева», «Гвардійська», «Тернівська» – це основні структурні підрозділи, що входять до складу комбінату.

Цікаво День шахтаря на Донбасі – концерт Лепса замість зарплати за 3 місяці

Гірники протестують на шахті «Жовтнева»: відео