Під Дніпром утворились отруйні озера з небезпечними відходами

logo

image

У передмісті Дніпра розкинулися озера, наповнені отруйною рідиною, та канави з нафтопродуктами. Їхня територія має площу 44 га, з 2001 року вони належить приватному підприємству Хелп, з яким екологічна інспекція веде мляву боротьбу, пише НВ.

У матеріалі йдеться про те, що на околиці міста Дніпро, неподалік від житлового району, місцевий блогер Руслан Власенко показав журналісту досить незвичайний об’єкт. У балці Розсохувата, що на Криворізькому шосе, розташовані озера з підозрілим смердючим вмістом і канавами, наповненими маслоподібною речовиною.

Власенко розповідає, що понад рік тому він вирішив зняти влог і побачив на картах водойми, що розкинулися на околиці міста. Потім він із другом вирушив туди в надії скупатися та зняти матеріал для свого відеовипуску.

«Я дуже здивувався, коли побачив наповнені рідиною «озера», від яких ішов дикий сморід фекалій. А поруч із ними — багато глибоких канав із чорною масою, схожою на використане моторне мастило або щось подібне, — розповідає Власенко. — Я буквально почав відчувати запаморочення та ледь не впав. Вражає, що все це розташоване поблизу міста та що туди можуть приїхати діти, не знаючи, скажімо, наскільки шалено небезпечне це місце».

За даними Держгеокадастру, територія, про яку розповів блогер, має площу 44 га та з 2001 року належить сумнозвісному приватному підприємству Хелп. Площа «озер» становить 17 га. Згідно з даними реєстрів, основним видом діяльності компанії Хелп є збір безпечних і небезпечних відходів. Водночас ступінь ризику підприємства — його негативного впливу на довкілля — визначено як високий. Власне кажучи, компанія має сміттєвий полігон і озера-відстійники. Директор — Андрій Гідрайтіс, а кінцевий бенефіціар — колишній депутат Новокодацької районної ради від Радикальної партії Олега Ляшка Олександр Якимов.

Повідомляється, що компанія неодноразово потрапляла у поле зору місцевої екологічної інспекції, яка проводила позапланову перевірку та виявила численні порушення. Так, у 2018 році Держекоінспекція вказала у акті за результатами перевірки, що на земельній ділянці, яка належить підприємству, є три полігони рідких промислових відходів (невідомого походження та складу).

«Слід зазначити, що контроль за станом глибинних сховищ та їхнім негативним впливом на довкілля не здійснюється», — йдеться у звіті екологічної інспекції.

У 2020 році у компанії Хелп пройшли ще дві перевірки, унаслідок яких було виявлено кричущі факти порушення встановлених для таких підприємств норм. Так, йшлося про те, що на підприємстві немає вентиляційної свердловини, не встановлені очисні споруди (стічні води зі сміттєзвалища потрапляють на рельєф територій, зокрема у вищезгаданий водовідстійник).

Також протокол інспекції містить дослідження якості води, що надходить зі звалища і ґрунтових вод. Було зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій іонів заліза, марганцю й амонію, що спричинило неприємний запах. Крім того, було задокументовано десятки порушень, проєктних рішень (що стосуються сміттєзвалища) зокрема. Раніше складені вимоги державної оцінки впливу на довкілля не виконувалися, було порушено процедуру викидів забруднювальних речовин в атмосферу та багато іншого.

З огляду на численні порушення екологічна інспекція у вересні 2020 року подала позов із вимогою закрити підприємство Хелп. Однак судові розгляди затягуються, зокрема через повільність державних інспекційних органів або несплату судового збору.

Нагадаємо, що через забруднення земель у Сумах медичними відходами з товариства стягнуто майже 12,3 млн грн шкоди.