Перехрестя цивілізацій: у Дніпрі проходить наукова конференція археологів

logo

Перехрестя цивілізацій: у Дніпрі проходить наукова конференція археологів

22 червня на Ігреньскому півострові розпочалася Всеукраїнська науково-практична конференція «Дніпро археологічний: Перехрестя цивілізацій». Науковці представили свої напрацювання за час роботи у Дніпровській археологічній експедиції, яка наразі займається дослідженням унікальної історичної ділянки Дніпра. Про це повідомляє Дніпроград з місця події. 

Група археологів за підтримки Дніпровської міської ради вже близько місяця проводять розкопки стародавніх стоянок, слов’янський містечок та козацьких поселень. Після закінчення досліджень планується створення культурно-історичного центру, де будуть представлені знахідки, які починають свій відлік від стародавніх часів та відкрито декілька інтерактивних локацій для гостей міста.

«Перші серйозні роботи почалися тут ще у часи будівництва ДніпроГЕС. Цим займався відомий дніпровський історик Дмитро Яворницький. Під час розкопок на берегах Ігреньського півосторва окрім слідів стародавніх поселень також був виявлений чотирьох метровий історичний прошарок козацької доби. Коли ж у 1950-х роках наша група прибула на це місце, тут був голий степ, який після сильних вітрів дарував нам можливість ходити по піску та збирати артефакти просто з поверхні», — про це розповіла видатна дослідниця, заслужений професор ДНУ імені Олеся Гончара Ковальова Ірина Федорівна. 

Наступний період активних наукових досліджень припав на 70-ті роки минулого століття. Цим займався археолог Дмитро Телегін. Він працював у Дніпрі протягом десяти сезонів. За цей час на березі було виявлено 10 стародавніх стоянок, які існували тут декілька тисяч років тому. Але зазначається, що на Ігреньському півострові цілком реально знайти ще декілька таких поселень. 

Учасник експедиції та директор КП «Етнографічні парки Дніпра» Дмитро Каюк також зазначив, що це місце було важливим центром життя протягом багатьох тисячоліть, адже воно знаходиться на перетині декількох важливих економічних шляхів тих часів. В часи Київської держави на цих землях було розташоване ціле місто з розвиненими ремеслами. Відомо і про битву Івана Сірка з татарським полководцем, яка відбулася на нинішніх теренах Дніпра. 

Роботи на півосторві планються до кінця сезону, після чого буде визначено цінні для науки місця, які повинні взяти під охорону держави. На вільній території буде створено етнографічний парк-музей, який стане візитною карткою міста.  

Нагадаємо, Дніпроград розповідав про цікаву історію палацу Бергманів на Дніпропетровщині.

Автор: Антон МОРОЗ