Не повертає понад 50 млн євро: як турецька компанія кинула добудову метро у Дніпрі

logo

Главная страница / Важливо / Не повертає понад 50 млн євро: як турецька компанія кинула добудову метро у Дніпрі

Турецька компанія Лімак, невиконавши національний інфраструктурний проект з добудови метро у Дніпрі, за допомогою юридичних маніпуляцій змогла заморозити кошти, які мають сплатити українській стороні у разі зриву контракту. Про це стало відомо у зв’язку з розглядом у Міжнародному комерційному арбітражі у Києві низки позовів, які пред’явлено від української сторони компанії Лімак, пише «Наше місто» з посиланням на 49000.

Яквідомо, національний проект із добудови метро у місті Дніпро, який з початку 10-х років виконувала компанія Лімак, фінансується європейськими фінансовими структурами (ЄБРР та Європейським інвестиційним банком) підгарантії уряду України. Турецьку будівельну компанію відібрали для роботи за підсумками багатоетапного міжнародного тендеру, результат якого затвердили міжнародні донори.

Після повномасштабного вторгнення Росії Лімак дуже швидко втік з Дніпра. При цьому, порушуючи умови контракту, турецька компанія навіть не спромоглася отримати відповідний Сертифікат, який підтверджує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у Торгово-промисловій палаті України, яким неодмінно потрібнофіксувати такі обставини.

Експерти, знайомі з ситуацією, наголошували: турецькі фахівці поспішно залишили об’єкт підвищеної небезпеки (Прим. ред. рівень СС3 – найбільший клас відповідальності), не передавши належним чином новому генпідряднику. Хоча з погляду здорового глузду та довгострокової ділової репутації мали дочекатися зміни та передати об’єкт нової організації, яка зможе продовжити роботи.

Крім того, при екстреному догляді Лімака дивовижним чином заморожено банківськугарантію виконання контракту на суму 29 млн євро (видано одним з турецьких банків на випадок невиконання договору – прим.ред.), а також банківську гарантію повернення авансового платежу на суму порядку 22,4 млн. євро.

Фахівці пояснюють: банківська гарантія — це спосіб забезпечити виконання зобов’язань за контрактом (в даному випадку – компанії Лімак перед КП «Дніпровський метрополітен»), згідно з яким банк зобов’язується виплатити гроші у разі невиконання Лімаком зобов’язань.

Яквиявилось, у справу пішли тонкощі турецького правосуддя. Суд міста Стамбула ухвалив рішення, яким визнав неможливим отримання комунальним підприємством КП «Дніпровський метрополітен» коштів за банківською гарантією виконання контракту, а також за банківською гарантією повернення авансового платежу.

Дуже “вдалим” для Лімака виявилося те, що рішення суду міста Стамбул за неймовірним збігом обставин було винесено за три дні до розірвання Лімаком контракту.

У результаті турецька компаніяне завершила масштабний проект із добудови метро і де-факто не віддає українській стороні десятки мільйонів євро, які зобов’язана повернути у разі невиконання контракту.

Розгляд позовів у Міжнародному комерційному арбітражі триває.