На Дніпропетровщині нашестя жуків оленів

logo

Найбільшого жука Європи добре знають мешканці області. Але все-таки ми звикли зустрічати «оленів» у лісах та посадках за межами міст. Але цього року величезних комах все частіше знаходять безпосередньо в межах міста.

У Дніпрі жука бачили у парку Шевченка, у Ботанічному саду, на Західному. Криворожанин Олександр Сколков виявив багато комах у власному дворі, про що він повідомив на своїй фб-сторінці.

448363723_7873785449354095_5822766011892648510_n

Зоологи пояснюють розмаїття червонокнижних жуків особливістю їхньої біології. Приблизно раз на 7 років кількість рогачів значно збільшується.

— Жуки-олені звичайнів усіх перестійних лісових і паркових насадженнях нашої області, — розповідає доцент кафедри зоології та екології ДНУ Віктор Бригадиренко. — Необхідно, щоб дерева дубу чи робінії псевдоакації померли, досягши діаметра принаймні 20-25 см. Надземна частина дерев не важлива, її зазвичай спилюють, а от підземна частина стовбура, товсті корені відмерлого дерева стають середовищем, яке руйнують певні види грибного міцелію. Через 2-3 роки після відмирання кореневої системи на запах певних леткихречовин, що виділяє міцелій, прилетить самка жука оленя, закопається у ґрунт на глибину приблизно 15-20 см, відкладе по одному декілька десятків яєць. Наступні 6-7 років кожна з личинок буде живитися підземною частиною відмерлого дерева дубу чи робінії псевдоакації. Приблизно на 7-й рік (інколи на 5-й, 6-й, або 8-й) на початку чи в середині червня із ґрунту вийдуть статевозрілі жуки. Вони проживуть 2-3 тижні, і помруть. Після запліднення самка нового покоління знову відлетить від місця свогонародження на 2-3 км, знайде за запахом міцелій певних видів грибів, які руйнують відмерле коріння дубу чи робінії, і зариється у ґрунт для відкладання яєць. Саме через синхронізацію, приблизно 7-річну, ми і бачимо «хвилі» коливання чисельності жуків-оленів та інших великих комах із багаторічною генерацією.

Метки: жук-олень