Міський голова Марганця Олена Жадько у складі делегації від України відвідала Словаччину для обміну досвідом у сфері енергоефективності

logo

03 07 17 slovakiya11

18-24 червня група представників мерій і комунальних підприємств із міст центральної, південної і східної України відвідали Словаччину, де  вивчали кращі практики енергоефективності місцевих муніципалітетів у рамках проекту «Розбудовуючи спроможності для реформи енергетичного сектору: обмін досвідом Словаччини з Україною», що здійснюється за підтримки USAID (Агентство США з міжнародного розвитку).

Міський голова Марганця Олена Жадько була запрошена ознайомитися із словацьким досвідом у сфері енергозбереження й енергоефективності, а також поділитися напрацюваннями в питаннях децентралізації опалювальної мережі та переходу на альтернативні джерела опалення, запроваджені в нашому місті. Серед учасників візиту були мери міст, заступники мерів, керівники профільних комунальних підприємств, енергоменеджери із Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської, Чернігівської, Донецької, Миколаївської і Луганської областей, а також 7 представників Міжнародної фінансової корпорації.

Поїздка стала черговим етапом проекту «Сприяючи енергоефективності в Україні: Кращі практики з Словаччини», що здійснюється за підтримки SlovakAid і USAID.

Досвід  Словаччини та інших країн Вишеградської групи корисний для України тим, що ці процеси там розпочалися ще на початку 90-х років, тоді ж виникли перші ОСББ. За цей час місцева влада й експерти напрацювали алгоритми дій для отримання найкращого результату.

18 червня група представників органів місцевої влади та державної влади України прибула до Словаччини. У Братиславі президент SFPA Александер Дулеба провів вступний брифінг, ознайомивши учасників із історією, важливістю проекту, програмою ознайомлювального візиту та його основними пріоритетами.

Група розпочала свою роботу з відвідування Інституту тестування і дослідження будівель (Building Testing and Research Institute – TSUS), який є провідним словацьким недержавним закладом у сфері енергетичної сертифікації будівель і матеріалів. За роки роботи інститут сформував величезну базу даних ефективних рішень з термомодернізації для різних видів будівель з різними технічними характеристиками, з якими гостей ознайомила директор, професор Зузанна Штернова.

Також делегація відвідала тестувальну базу TSUS, де інженери установи розповіли про процедури проведення хімічних та механічних випробувань теплоізоляційних матеріалів, їх особливості. Учасники групи змогли оглянути пілотний проект комплексної реконструкції житлового будинку у Братиславському окрузі — конкретний приклад реалізації напрацювань TSUS.

Друга частина дня була присвячена візиту до Словацької агенції з інновацій і енергетики (Slovak Innovation and Energy Agency – SIEA), серед основних завдань якої — реалізація освітніх, навчальних програм, проведення моніторингу і оцінки використання енергії. Важливим напрямком діяльності Агенції також є проведення досліджень та запровадження інновацій. Крім цього, SIEA є одним з розпорядників коштів, які виділяються європейськими, міжнародними організаціями на заходи з енергоефективності й енергозбереження у громадській сфері.

Конкретний проект діяльності був продемонстрований групі українських представників у селищі Рішньовце. У ньому на кошти, виділені в рамках однієї з програм SIEA, було реконструйовано місцевий будинок культури та офіс селищного голови. Українці змогли ознайомитись як з технічними, так і з фінансовими аспектами реалізації проекту.

Наступні 4 дні візиту були відведені на поїздки до муніципалітетів, де учасники заходу вивчали, як використовується місцева паливна сировина для забезпечення центральних систем теплопостачання і як їх переводили на доступнішу сировину. Також учасники заходу ознайомилися з роботою комунальних підприємства та фірм з переробки сміття.

Продовження звіту про поїздку читайте на нашому сайті найближчим часом.

За матеріалами сайтів: www.ukrinform.ua; geostrategy.org.ua