Міні-виставку «Творці цілинної епопеї» відкрито у Дніпровському історичному музеї

logo

Цією виставкою ми хочемо віддати шану тисячам наших співвітчизників, які, переживши воєнний та післявоєнний голод та розруху, мріяли нагодувати вдосталь хлібом величезну країну, а, можливо, і увесь світ. Не шкодуючи своїх сил, здоров’я, працюючи часто на межі людських можливостей вони здійснювали свою мрію – перетворювали безплідні степи Казахстану на житницю.

А історія цієї хлібної епопеї така:

Велика Вітчизняна війна завдала важкого удару по економіці СРСР.  Відсутність зерна і хліба призвела до голоду 1946 – 47 рр. Різниця між рівнем розвитку зернового господарства і зростаючими запитами країни в хліба залишалася кричущою. В 1953 р. в СРСР було зібрано 31,3 млн. т.  зерна, а витрати на продовольче забезпечення населення та інші потреби склали понад 32 млн. т., тому довелось частково використати державні резерви. В таких умовах були необхідні кардинальні, а, головне, швидкі і ефективні дії влади.

Такою дією стала постанова «Про подальше збільшення виробництва зерна в країні і про освоєння цілинних та перелогових земель».

Вже у лютому 1954 р. за даними ЦК ЛКСМУ в комсомольські організації  УРСР  дніпропетровці надіслали  1300 заяв з проханням відправитися на освоєння цілинних земель.

Серед перших дніпропетровців, що поїхали підкорювати далекі землі, були Зубаха Володимир Григорович, шофер колгоспу «Баршакум» Байганінського району Актюбінської області; Гудзенко Іван Пантелеймонович, тракторист у радгоспу «Докучаєво» Урицького району Кустанайської області; Сидорова Нінель Олександрівна, обліковець у радгоспі «Дніпропетровський» Атбасарського району Акмолінської області та Герой Соціалістичної Праці Радянського Союзу Коновалов Тимофій Степанович, голова радгоспу ім. Леніна Іртишського району Казахської РСР.

На виставці представлені документи, та особисті речі наших співвітчизників-цілинників

Виставка працюватиме до 10 грудня 2016 року.