Мандрівка у край затоплених Січей: у Дніпрі презентували унікальний документальний фільм

logo

Мандрівка у край затоплених Січей: у Дніпрі презентували унікальний документальний фільм

Сьогодні, 26 березня, у рамках просвітницької кампанії щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську громадська організація «Правозахисна Група «СІЧ» презентувала документальну кінострічку про історію Січеславського краю «Мандрівка у край затоплених Січей», інформує Дніпроград з місця проведення заходу — простору Медіахаб.

«Правозахисна Група «СІЧ» представила 20-хвилинний документальний фільм про славетне козацьке минуле Нікопольського краю. В основі стрічки – розповідь науковця-археолога, який десятиліттями досліджував залишки козацьких укріплень Мирослава Жуковського. Висновки, до яких він прийшов, розвінчують найбільш поширені міфи про п’ять Січей, які були розташовані на території нашої області.

“Два місяці тому наша організація зареєструвала петицію на сайті Президента з ініціативою перейменування регіону на Січеславську область. У багатьох мешканців області виникла чимала кількість питань щодо доцільності цієї назви. Тому в нашому фільмі ми постаралися дати відповіді на найпоширеніші питання”, — розповів співавтор фільму, директор ГО «Правозахисна група «СІЧ» Дмитро Рева.

Першою локацією, де знімався фільм, став Нікопольський край п’яти Січей. Саме Нікопольщина наразі є історичним центром козацької слави та Січеславщини загалом. У фільмі зображені залишки Томаківської та Микитинської Січей, розповідається про трагедію Великого Лугу – свідоме знищення самобутньої історії українського народу.

“За допомогою ми звернулися з істориків, краєзнавців та експертів з Нікополя. Адже саме там, на водах Каховського водосховища, знаходяться залишки Січей. Ми спілкувалися з мешканцями, з нащадками козаків. Завдяки дослідженням відомого історика Мирослава Жуковського, було доведено, що перша Січ, яка раніше теж вважалася затопленою, наразі знаходиться на острові Томаківка. Саме на ньому були виявлені укріплення, вали, козацьке кладовище та інші ознаки активного життя на острові. Загалом фільм став спробою вчених та правозахисників відновити історичну справедливість та повернути регіону колишню січову славу, яка віками приховувалися та стиралася з пам’яті українського народу”, — розповів Дмитро Рева.

Загалом на презентацію кінострічки завітали більше сотні мешканців області, активістів, істориків, науковців та представників громадських організацій. Участь у заході взяв і герой фільму — історик Мирослав Жуковський. Він розповів , що саме в районі Нікополя та Марганця розпочалася славетна ера козацьких визвольних змагань, які значною мірою вплинули на подальше формування та розвиток українців як нації. Але, на жаль, через руйнівний вплив окупантських режимів на території України, десятки тисяч мешканців сучасної Дніпропетровської області навіть не здогадуються про те, що перша Січ знаходиться саме тут.

«На території Нікопольського краю розташовані залишки одразу п’яти Січей – Томаківської (1560-ті – 1593 рр.), Базавлуцької (1593 – 1638 рр.), Микитинської (1639 – 1652 рр.), Чортомлицької (1652 – 1709 рр; 1728 – 1730 рр.) та Нової Січі (1734 – 1775 рр.). Три з них (Базавлуцька, Чортомлицька та Нова) затоплені водами Каховського водосховища та ховають свої секрети. Томаківська Січ також довгий час вважалася затопленою, але мої археологічні та документальні дослідження довели неможливість цього через географічні дані (острів Томаківка знаходиться на більшій висоті, ніж піднялися води Каховського водосховища). Тож назва Січеславська область як ніяка інші підходить до йменування нашого регіону», — зазначає історик Жуковський.

Також після перегляду фільму учасники заходу публічно обговорили питання перейменування області. Усі мали можливість висловити свою думку, поставити питання та дізнатися тонкощі процесу декомунізації. У підсумку присутні прийшли до висновку, що Січеславщина — гідна назва для краю п’яти січей.

Як зазначив керівник ПГ «СІЧ» Дмитро Рева, це лише перший подібний фільм про історію Січеславського краю. Також у планах – зйомки про Новомосковський та Криворізький краї.

Автор: Дарина ТВАРА