Маловідомі вулиці Дніпра: факти, про які ніхто не чув (Фото)

logo

Місто Дніпро — це передусім його вулиці. Інколи вони схожі одна на одну й особливо не відрізняються оригінальністю. Але є й такі, що навіть власною назвою захоплюють. Що вже казати про легенди, якими вони овіяні. До Дня міста «Вісті» вирушили у мандри найцікавішими вулицями Дніпра.

Від Спогадів до Тараса

Певним рекордсменом назв вулиць за їхньою оригінальністю є Самарський район міста. Тутешні вулиці мають поетичні, романтичні назви. Наприклад, існує тут провулок Дитинства, вулиця Спогадів (сел. Одинківка). А ще є алея Відпочинку й провулок Пальмовий, який, до речі, не має жодної пальми. Попри це, означений шлях дуже мальовничий і в літню чи весняну днину щедро осяяний сонечком, тож почуваєш себе, наче у тропіках. От і щедрі виноградні лози та квіти, що звисають із сусідніх парканів, додають вулиці таємничості тропічного лісу.

Є у Самарському районі (сел. Одинківка) й вулиця Зоопаркова. Кажуть, що її назвали так, бо комусь із політичних діячів недалекого минулого кортіло таким чином зробити дарунок власній дитині, яка вельми полюбляла ходити до зоопарку. Та й це не усі дива вуличні! Бо ж неподалік Зоопаркової розмістилася Антарктична . Тож, місцеві дітлахи майже з пелю­шок знають — вони майже з Антарктиди!

Неподалік Одинківки є селище Ігрень, що теж входить до складу міста Дніпро. Тут чимало незвичних вуличок. Серед наймальовничіших — вулиця Тарасова. Починається від місцевої школи — пролягає тоненькою смужечкою вздовж красивої річечки Маячка. А потім — мов у гору повертає. На цьому шляху пішоходу вже треба додати зусиль, бо ж прямує вона все вище й вище. Немов би шлях до Тараса на Канівську гору. Місцеві жителі вважають, що вулиця має історичне підґрунтя у назві — свого часу тут дійсно побував поет Тарас Шевченко.

Дуже зацікавила Кобзаря мальовнича місцина та річка, що раніше була значно повноводнішою. «Сів Тарас на березі р. Маячка під великим дубом, що тут ріс іще років 50 тому, та й став малювати місцину, ще й вірш написав на тому аркуші. Та раптом сон охопив поета, й Шевченко задрімав. Малюнок впав у воду, а течія його підхопила й понесла у далечінь придніпровських степів. Тож і нині десь той небачений іще людьми шедевр лежить, чекає на українців», — з усмішкою розповідає стару легенду місцева жителька, бабуся Надія за прізвищем Галущика.

Під знаком осені

Як відомо, день народження Дніпра відзначаємо у вересні. Отже, вересень — це місяць, який має бути у великій почесті серед жителів нашого мегаполіса. Так і є! Його навіть у назві вулиці увіковічнили. Та якої там вулиці… Цілу площу так назвали. Не така й велика за розмірами (близько 45 будиночків) Вереснева площа знаходиться у центрі селища Нові Кайдаки.

Там, де немає будинків

Є в Дніпрі особлива, навіть трохи містична, вулиця — бо ж немає жодного будинку. Здається, наче ті будиночки якийсь чарівник сховав від очей людських. Хоча це й не дивно, бо вулиця названа на честь найміс­тичнішої жінки Катеринославщини — Олени Блаватської (старі жителі її йменують іще й Новою). Офіційно вулиця Блаватської з’явилася близько 87 років тому — і є найкоротшим шляхом, що з’єднує проспект Дмитра Яворницького із проспектом Поля. Загалом, вулиця Блаватської дуже мальовнича й має власні родзинки: вона починається біля пам’ятника знаменитому льотчику Валерію Чкалову, долає місточок над парковим озером (міст, побудований у 1925-1926 роках, є одним із найстаріших у місті) й під аркою прямує до вулиці Старокозацької, а далі її зустрічає проспект Поля. Нині цією вулицею «зустрічаються» два генії катеринославські — історик козацтва Дмитро Яворницький та меценат і краєзнавець Микола Поль. Цікаво, про що б вони поговорили, якби така зустріч сталася напередодні Дня нашого міста?

«Зіркові» назви

Думаю, читачі неодноразово замислювалися над назвою вулиці Космічна, що пролягає від Запорізького шосе по схилах тунельної балки вниз до масиву Перемога. Хоча її назву можна пояснити доволі банально — чималою швидкістю та неабиякою спритністю маневрування, що демонструють водії авто на цій ділянці дороги. Та не через це назвали означену вулицю «Космічною». Бо у радянські часи полюбляли так звані «планетарні» назви, тим більше, що й Дніпропетровськ вважали космічною столицею «країни Рад».

Найбільше ж «космічних» назв дніпровські вулиці отримали у часи хрущовської відлиги та брежнєвського «застою». Тоді саме тривала активна розбудова масивів Перемога і Сокіл. Від вулиці Космічної до масиву Сокіл-2 з’явився Марсовий провулок. А в самому центрі Соколу розташувалася Космодромна вулиця. Гадаєте, це усе? Ні! У селищі Таромське маємо Місячну вулицю. А у селищі Мирний є вулиця Супутника. Ось такі маємо планетарні родзинки! Та це очевидно, бо ж Дніпро й сьогодні — Космічна столиця України!

Анфіса Букреєва-Стефко, фото автора

Поделиться ссылкой: