Коли на Дніпропетровщині розпочнеться сезон кавунів

logo

У магазинах та на ринках Дніпропетровщини уже активно ведеться торгівля баштанними. Але зараз купувати кавуни та дині дніпровські експерти не радять — їхній сезон ще не розпочався. Як обрати безпечний кавун та на що слід звернути увагу, аби не отримати кишковий розлад чи харчове отруєння, розбиралась кореспондент «Вістей» .

Норма нітратів

Сезон кавунів та динь розпочнеться в Україні у серпні. Саме тоді на полях ці плоди дозріють самостійно, без «допомоги» нітратів. Та тим, хто чекати не хоче і вже зараз готовий купити кавун, експерти радять робити це на офіційних ринках або у супермаркетах.

«Агропродовольчі ринки мають лабораторії та проводять дослідження тих продуктів, які надходять на їхні прилавки. Плоди перевіряються щодо наявності гнилі, плісняви. Магазинні ягоди мають накладні та експертні висновки щодо вміс­ту нітратів. Не бажано купувати продукти на стихійних ринках та узбіччях доріг, бо вони можуть бути небезпечними для здоров’я», — говорить головний спеціаліст ГУ Держпродспоживслужби в області Олена Лукацька.

Вона зазначила, що в Дніпрі нараховується 28 офіційних агропродовольчих ринків, які мають свої лабораторії та перевіряють продукти. Безпечні для здоров’я людини кавуни що містять нітратів до  60 мг на 1 кг ваги та дині — до 90 мг на 1 кг ваги. «Не бажано купувати ранні баштанні великих розмірів — до 10 — 15 кг, тому що, найімовірніше, липневі гіганти можуть містити нітрати. Не слід також купувати половинки кавунів чи динь, навіть якщо вони покриті плівкою. Адже невідомо, коли та як вони були роз­різані, а плівка у спеку — улюблене середовище для бактерій», — сказала Олена Лукацька. Якщо до організму людини потрапить значна кількість нітратів — це може призвести до харчового отруєння.

Як обрати

Кавун — корисний продукт, що містить багато білка, кальцію, натрію, калію, фосфору і заліза. Диня також містить багато корисних речовин, а також вітамінів групи А, В, С. Ці продукти допомагають знизити рівень холестерину у крові, заспокоюють нервову систему, нормалізують роботу кишечника, виводять токсини та є профілактикою атеросклерозу і серцево-судинних захворювань. Головне, щоб вони не містили нітратів та були стиглими. Купуючи їх у сезон, тобто у серпні-вересні, слід звернути увагу на такі особливості. Хвостики динь та кавунів повинні бути сухими, жовті плямки на ягоді — добра ознака, що свідчить про стиглість. У середині кавун повинен бути яскраво-червоним та мати чорні кісточки, білі прожилки та такі ж кісточки — ознака нітратів. Перед тим, як подати кавун чи диню на стіл, їх потрібно добре помити під проточною водою. У холодильнику продукт можна зберігати не більше доби. Якщо довше — це змінює смак кавуна та може призвести до кишкових розладів.

«Зараз сезон абрикосів, малини, аґрусу, чорної смородини та лохини, тож потрібно смакувати саме цими продуктами, залиште кавуни та дині на серпень. Вживання сезонних продуктів дасть змогу організму отримати корисні вітаміни та збереже від харчових отруєнь», — зазначила Олена Лукацька.

Тамара Бєлкіна, фото pixabay

Поделиться ссылкой: