«Якщо бабусі помруть -це буде ганьба для всієї країни», — фолькльорист

logo

"Якщо бабусі помруть -це буде ганьба для всієї країни", - фолькльорист

ЮНЕСКО внесла козацькі пісні Дніпропетровської області в список об’єктів нематеріальної спадщини, що потребують термінової охорони. Від чого їх потрібно охороняти і чому саме Дніпропетровські пісні розповів Gazeta.ua фольклорист Ілля Фетисов.

Пісні та думи у котрих оспівується Козацька доба поширені на території майже усієї України. Чому у список ЮНЕСКО потрапили саме дніпропетровські?

— ЮНЕСКО вимагає проведення попередньої роботи по інвентеризації. Головна умова включення в список — це проведення робіт, які підтверджують наявність елементу нематеріальної спадщини. Тільки Дніпропетровська область захотіла зробити цю інвентаризацію. Було проведено 13 експедицій. Ними займалися фольклористи з Дніпропетровського університету ім. Гончара. Обласна рада профінансувала це. Знайшли три села, в яких зберігається козацькі пісні. Це єдина область, яка щось зробила для того, щоб їх зберегти. Внесенням у список опікувався колишній голова Обласної ради Дніпропетровської області Євген Удот. Він же займася включенням у список ЮНЕСКО петриківського розпису.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Козацькі пісні внесли в список ЮНЕСКО

Чи можливо іншим областям доєднатися до цього списку? Що вони мають зробити?

— Мова не йде про три села. Йдеться про явище. Якщо інші області захочуть доєднатися і провести такі ж дослідження, то можна внести зміни. В списку поміняти назву елементу. Прибрати Дніпропетровські й лишити «Козацькі пісні». Це звісно, дуже теоритично. Такого в історії ЮНЕСКО ще не було. Для цього треба, щоб всі області, у яких є козацьські пісні, провели івентаризаційнві роботи. Довели, що такі пісні дійсно в них є. Показали, в якому стані вони знаходяться.

Дніпропетровські пісні все одно лишаться першими зареєстрованими. Чи можна цей регіон першим, де вони з’явилися?

Шість з семи Січей були на території Дніпропетровської області, а не Запорізької. Тільки перша січ, на Хортиці, була там. Але досить короткий період часу. Тому Дніпропетровська область була ініціатором. Логічно, що козацтво пішло з її території, то і козацькі пісні скоріш за все були створені там.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:ЮНЕСКО почне моніторити ситуацію в Криму

У списку ЮНЕСКО знаходяться елементи нематеріальної спадщини, яким загрожує зникнення. Наскільки у нашому випадку реальна така загроза?

Загроза зникнення цих пісень катастрофічна. Вік виконавців у цих трьох селах від 80 років. Молодшого покоління там одиниці. В селі Кочережки є трохи молодших жінок, але в них немає стимулу ці пісні вчити. З жінок цього ніхто не вимагає. Та ще й не має майданчику, де ці пісні можуть виконуватись. В селі Богуслав взагалі молоді немає. В селі Підгородня тільки дві жінки середнього віку. Але якщо помруть старі учасниці, самі вони не зможуть нічого заспівати. Проблема не тільки в цих селах. Вона стосується всіх козацьких пісень по всій Україні. Державі треба хапатися за голову й рятувати те, що ще можна встигнути.

Що і хто має зробити для того, щоб зберегти козацькі пісні?

Збирати, записувати і обробляти пісні не можна. Це протирічить умовам ЮНЕСКО. Організація хоче, щоб козацькі пісні передали наступному поколінню. Це мають забезпечити носії за підтримки держави. Бабусі будуть навчати тих, кого їм знайдуть місцеві органи влади. На це їм дається 4 роки. Якщо за цей час бабусі помруть, а передача не буде здійснена — це буде ганьба для всієї країни на світовому рівні. За цих умов їх виключать зі списку.