Який захист від держави отримує дитина, постраждала під час проведення АТО?

logo

Який захист від держави отримує дитина, постраждала під час проведення АТО?

Сьогодні 22 лютого на прес-конференції в ІА «Мост-Дніпро» юрист Правозахисної групи «СІЧ» Ксенія Оніщенко розповіла, який захист обіцяє держава дитині, потерпілій в результаті військових дій і збройних конфліктів.

«До нас звертаються батьки потерпілих дітей від збройних конфліктів в зоні АТО із запитанням чи передбачений законом захист таких дітей. Чи існує спеціальний статус дітей АТО? Законом України передбачений статус постраждалої дитини під час проведення АТО, але в ньому не зазначається, які саме пільги можуть отримати постраждалі і навіть не затверджений порядок отримання такого статусу», — повідомила Ксенія Оніщенко.

Тобто існує закон, який по суті не діє, тому що не затверджений порядок отримання статусу дитини, постраждалої від проведення АТО.

«Проект порядку отримання даного статусу передбачає довгий і складний судовий процес, медичні експертизи, комісії тощо. Це означає що дитина має доводити, що вона якимось чином постраждала від військових дій. Але якщо особа до 18 років перебувала у зоні бойових дій – вона в будь-якому разі постраждала, принаймні психологічно. Також не можливо довести, якщо дитина постраждала, наприклад від насильства у 2014 році. На той час у батьків не було можливостей отримати медичну експертизу, а зараз це вже неможливо довести», — зазначила юрист і додає, що даний проект спочатку був опублікований на сайті, а через деякий час його приховали.

ПГ «СІЧ» запропонувала альтернативу такому проекту – надання статусу всім дітям, які перебували в прифронтовій зоні без експертиз. Правозахисники також запропонували пільги, які б діти могли отримати: безкоштовне харчування в школах та дитсадках, безкоштовний проїзд, а на майбутнє – переваги при отриманні земельної ділянки тощо.

«Діти-переселенці отримують пільги на правах внутрішньо-переміщених осіб. Але діти, які і досі знаходяться в зоні бойових дій не отримують нічого. Саме тому необхідний даний статус», — зауважила Ксенія Оніщенко.

Правозахисна група «СІЧ» зверталась до міністерства соціальної політики із запропонованим порядком отримання статусу та визначеними пільгами, але відповідь поки що не отримала.

Автор: Єва МЕРЕЖКО