<>

Як втамовують біль невиліковні пацієнти: проблеми надання паліативної допомоги у Дніпрі (Відео)

Два місяці тому хворобу сина Світлани лікарі визнали невиліковною. З раком легень останньої стадії його відправили додому, матері на всю пенсію в поліклініці виписали рецепти на знеболювальні. Два тижні тому сина вона поховала.

“Я в поліклініці дізнавалася, які пільги має інвалід першої групи — вони мені сказали – нічого. Він отримував трамадол спочатку безкоштовно, а потім мені виписували його за гроші, 10 ампул — 100 грн. Я не знаю, наскільки він мучився, бо він не розповідав мені про свої болі”, — розповідає Світлана.

Для невиліковних хворих знеболювальні, зокрема, й морфіни, мають закупати коштом міського бюджету. Цього року на це виділили майже 1,5 мільйона гривень, повідомляють в міському управлінні охорони здоров’я. Проте у благодійних фондах кажуть, що десятки смертельно хворих безкоштовних знеболювальних не отримують.

“Він не буде ходити і добиватися цієї допомоги. Писати скарги. На це йдуть місяці. Такі люди живуть від трьох місяців до півроку”, — говорить , член правління благодійної організації Дмитро Грицюк.

Системи надання допомоги паліативним хворим у Дніпрі не існує, скаржаться активісти. Вони кажуть, торік запропонували програму, в якій окрім безкоштовних знеболювальних передбачили психологічний і соціальний супровід невиліковних хворих. Але влада проігнорувала.

“Міської програми на даний момент немає. Департамент охорони здоров’я створив проект програми. На даному етапі затверджує її”, — зазначила головний спеціаліст управління охорони здоров’я міської ради Дніпра Юлія Виклієнко. 

Затвердити програму допомоги паліативним хворим чиновники сподіваються до кінця року і вже на наступний — отримати фінансування з бюджету у розмірі 9 мільйонів гривень. Однак, коли вона повноцінно запрацює не прогнозують. 

Перший паліативний центр у Дніпрі планують звести за кошти обласного бюджету, на базі міської лікарні. Тут обіцяють стаціонар і консультативну допомогу усім без винятку невиліковним.

Наталія Світлова, Андрій Ковбаса, Дніпро, «5 канал».