Як ветеранові отримати від держави компенсацію за поранення на війні? Історія бійця з Дніпра

logo

image

Дніпрянин Максим Сіденко воює на Донбасі з 2014-го року. За цей час був у Авдіївці, Слов’янську, Світлодарську, Попасній. Двічі був поранений. За перше поранення отримав грошову компенсацію від держави у 2015 році, а щоб компенсувати друге, через яке отримав 2 групу інвалідності, планує звертатися до суду. Юристка правозахисної групи «Січ» Віталія Серебрянська говорить, щомісяця до їхньої організації звертаються понад 100 військових, бо не можуть отримати компенсації за поранення.

Максим Сіденко у 2014 пішов добровольцем у батальйон “Донбас” одразу після 19-го дня народження. Воював в Бахмуті, Слов’янську. Під час штурму Попасної отримав перше поранення.

«Нас заблокували там напівкільцем, отак і воювали, багато було поранених і нам дали наказ відступати. Я виносив із собою пораненого, і коли відступали, його тягли по землі, тому що легені пробиті були. Тоді мені великокаліберним снарядом в руку. Ліву руку розірвало добре», – розповів Максим Сіденко.

Руку хотіли ампутувати, каже Максим, але за півтора року реабілітації її вдалось зберегти. Тоді отримав 3-ю групу інвалідності, каже, компенсували поранення тоді швидко, менш ніж за місяць.

У проміжках між операціями та реабілітацією служив у 34 та 39 батальйонах. Потім у складі 72 бригади брав участь у боях на Світлодарській дузі.

2019-го року, воюючи в «Айдарі», отримав друге поранення.

«Пам’ятаю, вдень по нас відкрили мінометний обстріл. Перебігали, перебігали, я трошки не встиг і біля мене рвануло, перебивши ноги. Назначили другу групу інвалідності, і зараз починається найцікавіше щодо усіх цих документів, пов’язаних з пораненням та виплатами», – каже боєць

Коли справа дійшла до отримання компенсації за друге поранення, стикнувся із труднощами. Розповідає: у військоматі постійно кажуть, що не вистачає документів на підтвердження поранення та пропонують отримати різницю виплат за 2-у та 3-ю групу інвалідності, а ця сума значно менша, ніж за окрему компенсацію.

«Мені на милицях треба скакати, щось доводити. Вони хочуть зв’язати перше і друге поранення, щоб виплатити малу індексацію. Я такий, щоб і кістьми ліг за той Донецьк, але, бачите, не дають. А виходить, щоб на якусь пільгу встати треба 40 документів», – каже він

Понад сто звернень щодо труднощів отримання компенсацій за поранення на фронті отримують щомісяця у правозахисній групі “Січ”, розповідає юристка організації Віталія Серебрянська.

Виплати військовим регулюються Законом України та Постановою Кабміну про соціальний та правовий захист військовослужбовців. Але, вони, за словами юристки, не досконалі, тому грошову виплату Максим зможе отримати лише через суд з Міністерством оборони.

Юристка говорить, що через неоднозначність законів про компенсації часто бійці навіть не намагаються їх отримати.

Максим Сіденко ж планує подавати заяву до суду.

Авторка – Юлія Безбородько

Що відомо

14 жовтня в Україні відзначають День захисника України. Свято визнали державним 6 років тому, через російську агресію, відмовившись від радянського Дня захисника Вітчизни. Тепер 14 жовтня відзначають одразу три свята — День козацтва, День захисника України та Покрову.

У Дніпрі відкрили виставку про Маркіяна Паславського – американця, загиблого на Донбасі
У Черкасах на честь загиблих жінок-ветеранок висадили яблуневу алею
У Новоархангельську відкрили меморіал захисникам України