Як проходить фінальний етап реформи шкільного харчування на Дніпропетровщині

logo

Багато школярів та їхніх батьків на сьогодні не зовсім задоволені якістю та користю шкільних обідів. В НУШ поступово змінюються тенденції шкільної кухні та запроваджується нове меню, на основі здорового харчування.

Як проходить фінальний етап реформи шкільного харчування на Дніпропетровщині дізнавалась журналістка Відкритого.

Олег навчається у 3-му класі за принципами Нової української школи. В родині сина привчають до здорової та корисної їжі, але харчуватися у шкільній їдальні Олег почав лише нещодавно.

Ланчбокс із собою чи шкільний обід в їдальні?

«Коли я привела сина до 1-го класу Старокодацької гимназії, він їв разом з усіма однокласниками, однак розповідав, що було не смачно та й на вигляд страви були не апетитні. Потім у нього з’явились болі у животі, ми пішли до лікаря й він призначив дієту. Це була остання крапля. Я ходила до їдальні, спілкувалась з поварами, куштувала те, що пропонують дітям і мені теж не сподобалось. Сирники, наприклад, були пересмажені. Я б такими свою дитину не годувала б», — ділиться мама Олега Катерина. 

Вона намагалась змінити ситуацію з харчуванням у їдальні, залучивши батьківський комітет та адміністрацію школи. Але на той момент це не вдалось, бо потужної підтримки не знайшлося. В результаті Катерина відмовилась від шкільного харчування, а Олегу кожен день давала перекуси з собою.

Сімейна дієтологиня та мати трьох школярів Ксенія Фощій обирала школу для своїх дітей за кількома показниками, один з яких — якість харчування. Ксенія наголошує на тому, що показники здоров’я дітей, які не якісно харчуються, постійно знижуються:

«Нещодавно ми разом з дітьми відвідували педіатра та сімейного лікаря, яка зазначає, що лише 1-2 дитини з 30-ти можуть здати на відмінно пробу Руф’є. Така негативна динаміка спостерігається останні 6-8 років. Окрім цього діти збуджені, гіперактивні, знижується їх імунний стутус. Ожиріння серед дітей в Україні набирає обертів і якщо цю ситуацію не змінювати, ми скоро наблизимося до рівня ожиріння в США».

KSeniya

Ксенія Фощій, сімейна дієтологиня

2018-2021: реформування

Реформа Нової української школи розроблялася з 2012 року і мала на меті змінити життя дітей в школі – зробити освіту корисною для їхньої успішної самореалізації. Під час навчання дітям не лише передають знання, а й вчать застосовувати їх в реальних ситуаціях,  допомагають кожній дитині якнайкраще розкрити свої здібності і нахили.

Упровадження реформи “Нова українська школа” було призначено на 2018 рік – коли до 1 класу НУШ пішли всі українські діти.

А вже у 2019 році за ініціативи Першої Леді в Україні було розпочато реформу шкільного харчування. У 2020 році було затверджено Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти та Гігієнічні вимоги до виробництва.

У березні 2021 року Уряд ухвалив Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», яка набрала чинності з 01 вересня 2021.

В основу Постанови покладено принципи здорового харчування і затверджено не лише норми споживання дітьми певних продуктів харчування, які мають входити до щоденного раціону, але й норми щодо енергетичної та поживної цінності їжі відповідно до загальних вікових потреб здобувачів освіти/дітей, залежно від режиму харчування та згідно з нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах й енергії, визначеними МОЗ.

Також близько 75% продуктів у шкільних їдальнях повинні бути рослинного походження. Це овочі, салати, злакові та фрукти. Проте картоплю можна пропонувати не більше 2 – 3 разів на тиждень. Відварювати овочі, щоб приготувати салати на наступний день, не можна.

Також віднедавна заборонені продукти у школі:

м’ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва; гриби;
непастеризоване молоко і молочні продукти, виготовлені з непастеризованого молока;
непастеризовані соки, газовані напої та кава.
рибні, м’ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
продукти (особливо чипси, сухарики) з вмістом солі більше 0,12 грам на 100 грам готового продукту або з вмістом цукрів більше 10 грам на 100 грам готового продукту;
також заборонено продавати кондитерські вироби та солодкі зернові продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.

«Зараз відбувається перехідний період по впровадженню нового меню і він триватиме до 1 січня 2022 року. Поки що ми лише вводимо нові страви і намагаємось адаптуватись до нових норм. Хоча вже існуюче шкільне меню включає відмову від тістечок, газованих напоїв, ковбасних виробів а також страв з великим вмістом солі та цукру», — коментує головна спеціалістка відділу ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева.

Нове шкільне 4-тижневе меню, яке підготувала робоча група на чолі із шеф-кухарем Євгеном Клопотенком спільно з технологами, дієтологами та представниками МОЗ почали впроваджувати з нового навчального року. Меню містить 160 страв, в які входять традиційні українські страви та популярні страви різних кухонь світу. Також буде збільшено кількість фруктів та м’яса в раціоні.

Оновлені норми та порядок організації харчування у школах набирають чинності з 1 вересня 2021 року. Водночас, зважаючи на об’єктивні труднощі, уряд встановив гнучкий перехідний період на нові норми харчування до 1 січня 2022 року.

Дорослим смачно, малим — ні

Директор Старокодацької школи одразу наголошує, що в школі їжа завжди смачна, а потім показує великі папки з документами та розповідає про заплановане навчання щодо нової організації харчування.

«Наразі із запровадженням нового меню мають модернізувати харчоблок та оновити нормативно-правове забезпечення. Вже було заплановано навчання та приїзд спеціалістів до школи, та через хворобу одного з них, змінились терміни», — розповідає директор школи Віктор Юношев.

Варто зазначити, що все в шкільній їдальні пахне досить апетитно та пані повар із задоволенням показує та розповідає які страви готуються для дітлахів. Скаржиться, що не завжди всі охоче з’їдають порції:

«Не всі діти люблять їсти рибу та печінку, однак відповідно до меню що розроблене Клопотенком ми маємо готувати різні страви. Хоча майже всі люблять котлетку та пюре. От коли були сосиски в меню — їх всі їли, та вже давно їх відмінили. Перші класи ще звикають до шкільної їжі, особливо ті, хто в садочок не ходив. З іншої сторони, кожен рік все більше старшокласників стали купувати обіди. Зараз їх близко 50-ти. Це насправді багато для нашої маленької школи».

242322699 889362911696487 8049785951214868341 n

Здорове харчування — справа не лише МОЗ

Ще одна проблемна ситуація в шкільних їдальнях — непоодинокі випадки, коли діти не доїдають та залишають більшість їжі, а потім перехоплюються снеками та некорисними продуктами. Саме тому потрібна однакова стратегія з боку батьків та Міністерства освіти. Великим плюсом є заборона продавати на території школи некорисні чипси, снеки, газовані напої. Але батькам потрібно теж привчити власних дітей до здорового харчування.

«Діти вибагливі та мають власні маркери, за якими оцінюють й вирішують — чи будуть вони вживати ту чи іншу їжу. І багато залежить від того, чи підтримують засади здорового харчування батьки. Дітям треба пояснювати — що нам воно несе і який дає ресурс. Ще важливо виключити з поля зору дітей снеки та перероблені продукти, газовані солодкі напої і все, що їх буде спокушати», — розповіла Ксенія Фощій.

Не чекати, а й привчати до здорового харчування

З приходом реформування харчування в НУШ, шкільні обіди поступово стають корисніше. Однак, на сьогодні через перехідний період не всі школи почали запроваджувати нове меню та мають власне обладнання для приготування, наприклад, корисних парових котлет, замість смажених. Тому чекаємо дедлайну — 1 січня 2021 року, бо саме до цієї дати школи мають повністю закінчити реформування харчування.

Згодом Катерина виявила, що обіди трохи змінились на краще. І Олег почав їсти у шкільній їдальні, однак досі скаржиться на деякі страви, хоч і зазначає, що стали годувати смачніше. 

Тож варто не лише чекати на фінальний важливий етап реформування системи шкільного харчування, а разом з цим оцінити харчування у власних сім’ях та прибрати з поля зору некорисні снеки і солодкі напої, щоб привчити дітей до здорової їжі. 

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Зміст проєкту публікації є виключно відповідальністю автора і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії