Як на Дніпропетровщині створювали унікальний «квітковий календар» (Фото)

logo

“Квітковий календар” для Дніпропетровщини був складений на підставі десятирічних спостережень над рослинами всіх околиць Катеринослава. Про це розповідає dnipro.libr.dp.ua.

У Катеринославі систематичні фенологічні спостереження над рослинністю були розпочаті І.Я. Акінфієвим у 1882–1885 рр. Перші результати його спостережень були опубліковані в широко відомій праці, спеціально підготовленій до століття з дня заснування Катеринослава (тобто до тієї дати, яку офіційно відзначали у XIX столітті як дату заснування міста). У цій книзі, а також у виступі на засіданні Харківського товариства дослідників природи, він наводить вперше список 186 рослин, за фазами розвитку яких велися спостереження, і робить вельми цікаві висновки.

Одним з таким висновків був наступний: “В порядке расцветания растений замечается строгая последовательность из года в год… На основании этого, если бы в иной год было замечено время расцветания фиалки…, то с полной уверенностью можно сказать для нашей местности, что уже раньше первой цветет не менее 25 видов…” . Він робить також висновок, що проміжок часу “от расцветания одного вида до расцветания другого в разные годы не одинаков”.

Причина полягає у несталості кліматичних умов кожного року.  Але надалі, накопичивши значну кількість фітофенологічних спостережень, І.Я. Акінфієв дійшов дуже цікавого висновку. За його даними будь-яка рослина розцвітає тоді, коли у повітрі накопичиться певна кількість тепла, тобто при певній сумі середніх температур повітря. Відхилення від цього правила він пояснював неоднаковими умовами вологості і хмарності. Наш земляк провів співставлення числа видів рослин, що розквітли в одні й ті ж дні різних років, і виявив взаємозв’язок між цим числом, середніми температурами повітря, сумою середніх температур грунту, хмарністю і вологістю. Вперше І.Я. Акінфієв навів для дослідженого регіону (а саме Придніпров’я) список весняних рослин з детальними фенологічними даними, у який увійшло більш ніж 250 видів. Усі вони були розташовані у порядку розквітання.

Залишався лише один крок до створення так званого квіткового календаря, і він був зроблений І.Я. Акінфієвим у спеціальній роботі, яка так і називалася “Цветочный календарь”. Ця і ряд інших робіт дають підстави вважати нашого земляка І.Я. Акінфієва одним з піонерів складання квіткових календарів як в Україні, так і в Російській імперії взагалі.

Таким чином “Квітковий календар” для Дніпропетровщини був складений на підставі десятирічних спостережень над рослинами всіх околиць Катеринослава, що розквітали протягом перших трьох весняних місяців, починаючи від цвітіння підсніжника. У “Квітковий календар” були занесені усереднені дані за ці роки. І.Я. Акінфієв наводить також дані для найбільш раннього і найбільш пізнього зацвітання тієї чи іншої рослини.Як же користуватися таким “Квітковим календарем”? Необхідно відмітити початок цвітіння будь-якої рослини у саду, лісі або степу. Припустимо, що це – лісовий тюльпан, і днем спостереження було 27 березня. Зазирнувши до “Квіткового календаря”, ми побачимо, що через три дні, тобто 1 квітня повинні цвісти абрикоси, а через 13 днів після цвітіння абрикос слід чекати цвітіння яблуні і т.д.

 І.Я. Акінфієв попереджав при цьому, що спостереження необхідно проводити над рослинами, які поставлені в однакові умови освітлення, зігрівання сонцем. Екземпляри однакових видів рослин можуть різнитися терміном зацвітання на 5-6 днів, якщо одні знаходяться в тіні, а другі на осонні. Сам він для спостережень вибирав рослини, які користувались повним сонячним освітленням.

Поделиться ссылкой: