Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

logo

Нещодавно світ відзначив День мігруючих птахів, історичною передумовою заснування якого стала Міжнародна конвенція з охорони птахів, підписана 1906 року. Він проходить під егідою Конвенції по мігруючих видах і Африкансько-Азіатської угоди, які є частиною екологічної програми ООН.

Ми поспілкувалися з орнітологом Петром Чегоркою. Його захоплення птахами триває ще зі школи, коли на перервах між уроками спостерігав у шкільному саду строкатих мухоловок. «Довірливий погляд пташки, яка підпускала на відстань витягнутої руки, не міг залишити байдужим», — згадує чоловік. Тож після школи вступив на факультет біології ДНУ, працював у заповідниках, громадських природоохоронних організаціях, зараз очолює Дніпропетровський осередок Українського товариства охорони птахів.

— Пане Петро, які птахи переважно живуть у Дніпровському регіоні?

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

— В нашій області 294 види птахів, а в Україні 424. Ці дані збільшуються за рахунок фіксації нових видів переважно під час міграції птахів. Так, у квітні жителька Дніпра з вікна своєї квартири на Перемозі сфотографувала кропив’янку червоноволу, жительку Центральної Європи. Це справжня орнітологічна сенсація, адже раніше цю симпатичну пташку з червонуватою грудкою зрідка зустрічали лише у Причорномор’ї.

Орнітофауну області представляють птахи різноманітних систематичних груп (двадцять рядів) – від журавлів і гагар до горобцеподібних. Останні за кількістю переважають – 111 видів.

— Які з них живуть у місті?

— Птахи — один із індикаторів природності умов життя у місті. В Дніпрі разом із околицями в різні сезони року можна спостерігати більше 150 видів птахів. На перший погляд, доволі суттєва цифра. Однак, наприклад, у Києві їх понад 300, у Львові – 200.

Лише 45 видів птахів Дніпра є гніздовими, інші залітають зрідка, тільки під час міграції або на зимівлі. Основу гніздової фауни птахів міста складають дендрофільні види, тобто ті, що оселяються в садах і парках. Тільки сім видів зустрічаються переважно в осінньо-зимовий період, з них городянам найбільш знайомі омелюх і снігур. Шкода, але в місті майже не залишилося природних лісових насаджень. Останні заплавні ліси по берегах Дніпра безжалісно перетворюють на зони відпочинку.

У наших парках найчастіше можна побачити зяблика, дроздів, велику і голубу синиць, мухоловок, кропив’янок, кілька видів дятлів. Вони поки що живуть поряд, але через проблеми з екологією в місті можуть полетіти геть.

— У Дніпрі не раз помічали сов. Розкажіть про них.

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

— У місті можна зустріти три види сов. На околицях, у приватному секторі мешкає хатній сич. У масивах зелених насаджень – вухата сова і совка. Остання, до речі, занесена до Червоної книги України. Вухатих сов найчастіше можна побачити взимку, коли вони збираються в невеликі зграї і спокійно днюють на деревах.

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

— Чи багато птахів Дніпровського регіону занесені у Червону книгу?

— Червона книга України містить 67 видів птахів. Найбільшу тривогу викликає стан хижаків з ряду соколоподібних. Їх там 20 видів. 54 види червонокнижних птахів зустрічаються на території області. Існує і Червона книга Дніпропетровщини. В ній птахам відведені 92 сторінки.

— Як допомогти птахам адаптуватися до існування у місті?

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

— Тут варто працювати у двох напрямках: покращення умов гніздування і організація підгодівлі взимку. В головних парках — ім. Шевченка і Лазаря Глоби – варто під керівництвом науковців закласти мережу штучних гніздівель із регулярним моніторингом заселеності та облаштувати три-чотири годівниці оригінального дизайну. При вході до парку бажано розмістити плакат із зображенням та короткою характеристикою основних пернатих мешканців.

— Які проєкти зараз реалізує ваша організація?

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

– В першу чергу працюємо над підвищенням рівня знань про птахів. У співпраці з обласним еколого-натуралістичним центром видали серію плакатів пташиної тематики, книжку-розмальовку, настінний календар, брошуру «Вивчаємо птахів», три збірники наукових статей «Птахи степового Придніпров’я: минуле, сучасне, майбутнє». Позитивний резонанс мала фотовиставка «Птахи України. З любов’ю». До речі, в Дніпрі живуть і творять кілька визнаних фотоанімалістів. Невдовзі чекаємо їхні персональні виставки.

Свої напрацювання змогли реалізувати на практиці в рамках міжнародного конкурсу «Живе життя кар’єрів». На території Рибальського кар’єру (Самарський район) провели комплекс заходів, спрямованих на покращення умов життєдіяльності птахів: розвісили штучні гніздівлі різних типів, обладнали водопої. В польових умовах вперше в регіоні випробували метод вивчення тварин з допомогою фотопасток.

— Яка допомога потрібна від міської влади?

Хатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у ДніпріХатній сич, вухата сова і совка: які птахи мешкають у Дніпрі

— Доцільно заснувати фотоконкурс (умовна назва «Природа в об’єктиві»), до участі в якому залучити фотографів дикої природи нашого краю. За підсумками провести виставку – фестиваль природи.

Можна згадати про нереалізовані пропозиції створення на околицях Дніпра регіонального ландшафтного парку «Дніпрові пороги». Він міг би забезпечити певний прорив як в охороні природи, так і в розвитку відповідального екологічного туризму, просвітньої роботи, збереженні історико-культурної складової ландшафтів.

Обласна влада байдуже віднеслась до цієї ідеї і практично загальмувала її. Можливо, муніципалітет стане куратором цього парку – справжньої перлини природи планетарного масштабу.

Розмовляла Валерія РОБАКІДЗЕ, департамент екологічної політики Дніпровської міськради.

Фото Віктора СЕВІДОВА та Оксани РАЛДУГІНОЇ.

Ещё больше новостей после рекламного блока. Смотрите ниже