Громадськість Дніпропетровщини об’єдналася заради захисту дітей

logo

Громадськість Дніпропетровщини об'єдналася заради захисту дітей

5 липня провідні громадські об’єднання області оголосили про створення коаліції заради захисту дітей. Про це стало відомо під час прес-конференції у медіа-центрі «Мост Дніпро», передає Дніпроград з місця події. 

Представники громадських організацій та благодійних фондів повідомили, що діюча реформа, яка спрямована на відмову від інтернатного догляду, має лише косметичний вигляд. Був представлений висновок аудиту системи захисту дітей в Україні, що був проведений благодійною організацією «Hope and Homes for Children». 

Дніпропетровська область має найбільшу кількість закладів інтернатного типу серед усіх регіонів України — їх налічується 50. Станом на 2015 рік у обласних інтернатах виховувалися майже 8000 дітей, 10% з яких були дійсно сиротами чи позбавленими батьківського піклування. Решта 90% були відправлені в інтернати своїми батьками, які не мають змогу забезпечити нормальне виховання дитини, або ж через певні соціальні обставини. Більшість виділених коштів з державного бюджету(700 млн на 2015 рік) покривають лише оплату заробітної плати персоналу чи комунальні послуги. Дітям залишається приблизно 15% від загальної суми. 

«З 35 реформованих інтернатів жоден не припинив існування. Замість дітей-сиріт туди направляються батьківські діти, а самі заклади змінюють назви (16 закладів стали навчально-реабілітаційними центрами) та розширюють категорії дітей, які можуть туди потрапити. Умови життя дітей в цих закладах залишаються незмінними, а все більша кількість батьківських дітей лише вказує на те, що проблема не була вирішена», — зазначила Тетяна Камак, представник громадської організації «Україна без тортут» та благодійного фонду «Отава». 

У березні 2017 року Національна рада реформ схвалила стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки. Одним із етапів цієї реформи є деінституалізація процесу виховання та догляду за дітьми шляхом створення мережі послуг для дітей і сімей в місцевій громаді. 

«Це процес заміни системи інтернатного догляду та виховання дітей на таку систему, яка забезпечить виховання дітей у сім’ї або умовах, наближених до сімейних. Він не обмежується тільки виведенням дітей із закладів, а передбачає, в першу чергу, розвиток превентивних і підтримуючих послуг для дітей і сімей у громадах, орієнтованих на задоволення їх потреб і захист їх прав», — наголосила Катерина Залєвська, менеджер з комунікацій та розвитку партнерств Hope and Homes for Childre в Україні. 

Учасники прес-конференції підкреслили, що реалізація реформи залежить від того, як буде проходити соціальна політика на місцях та як сприймуть зміни місцеві громади. 

«Ми об’єдналися заради того, щоб не допустити чергової псевдо-реформи у сфері захисту дітей. Ми будемо боротися за те, щоб в області була побудована справжня, а не ілюзорна система захисту дітей та більше жодна дитина не страждала в інтернатах, а виховувалася б у родині», — додала Марина Меланіна з благодійного фонду «Вір, надійся, живи». 

Наразі коаліція налічує 6 організацій, серед яких БФ «Помогаєм», БФ «Карітас Донецьк», БФ «Крок з надією», БФ «Отава», БФ «Вір, надійся, живи» та ГО «Адаптаційний центр «Продоження життя». Учасники об’єднань наголошують, що вони відкриті для співробітництва та приєднання до коаліції нових учасників. 

Нагадаємо, що 7 липня відбудеться благодійне шоу, де збиратимуть гроші для дітей-вихованців інтернату. 

Автор: Антон МОРОЗ