Гетьманат і Дніпро: мешканцям міста розповіли про маловідому сторінку місцевої історії

logo

Гетьманат і Дніпро: мешканцям міста розповіли про маловідому сторінку місцевої історії

Які події та процеси відбувалися у місті Катеринославі рівно сто років тому — саме таку тему сьогодні, 22 квітня, висвітлили під час унікальної пішої екскурсії нашим містом, повідомляє Дніпроград.

1917-1921 роки принесли настільки багато подій в українську історію, що поміж них ненароком чи навмисно забули один із цікавіших періодів у той час — період правління Павла Скоропадського. Про час гетьманату забули і у Дніпрі, адже протягом багатьох років у головах місцевих мешканців та у підручниках існували лише згадки про “червоні” сторінки історії.

Саме через це історик та відомий у місті екскурсовод Антон Мухін провів для дніпрян захід, присвячений подіям весни-осені 1918 року, коли у Дніпрі діяла влада Гетьманату та австро-угорської військової адміністрації.

“Період правління гетьмана Павла Скоропадського дуже неоднозначно сприймався і тоді, і зараз. Багато його рішень і думок викликало незадоволення серед українців, але у плані розбудови української державності він зробив великий внесок в нашу історію”, — розповів Антон Мухін.

Екскурсія охопила, в основному, центральний проспект міста, адже саме на ньому розміщені головні будівлі, навколо яких вирувало життя під час правління Гетьманату — від Головпоштампу, Будинка Губернатора до будівлі обласної прокуратури, другого корпусу ДНУ та історичного музею.

Учасники екскурсії дізналися про внесок Івана Труби у роботу дніпровського телеграфу у 1918 році, про тимчасове повернення до управління містом відомого громадсько-політичного діяча, та засновника комбайного заводу Йозефа Єзау, а також про корифея українського націоналізму В’ячеслава Липинського.

Окрім цього, історик розповів про діяльність у місті першої спецслужби в українській історії, Державної варти Гетьманату, австрійської окупаційної адміністрації, Вільного козацтва та наукового товариства. Завдяки останнім, у 1918 році за підтримки вищого керівництва, у місті з’явився перший університет, який сьогодні носить ім’я Олеся Гончара.

Загалом, Гетьманат під керівництвом Вала Скоропадського залишив досить значущий відбиток на історії Дніпра. Проте, як і багато інших періодів, широкому загалу про це маловідомо, тож багато хто з присутніх на екскурсії зробив для себе багато відкриттів.

 

 

 

 

Автор: Антон МОРОЗ