Друзья с детства: как двое криворожан стали волонтерами

logo

Друзі з дитинства: як двоє криворіжців стали волонтерами

Фото: Перший Криворізький

Криворіжці Григорій Нечепуренко та Андрій Кротов знайомі з дитинства. Хлопці потоваришували ще в дитячому садочку, потім дружили в школі, технікумі, а згодомстали близькими друзями та об’єднали зусилля для допомоги захисникам України.

Від військовослужбовця до волонтера

У лютому 2022 року, коли Російська Федерація почала повномасштабне вторгнення в Україну, криворізький підприємець Григорій подався до лав Збройних сил України. Андрій же став волонтером. Чоловік — винахідник та інженер, тому майже одразу почав виготовляти із електронних цигарок потужні павербанки, зарядні станції та лампочки для бліндажів наших захисників тазахисниць.

«Коли почалась повномасштабна війна, я зібрав усі гроші, що в мене були, і допомагав хлопцям із перших днів війни, чим міг. А коли вже закінчились гроші, подумав: “А чого не робити те, що я вмію робити своїми руками?”», — пригадує Андрій, 37-річний працівник промислового гіганта в Кривому Розі.

Андрій Кротов КривийРіг волонетр

До початку великої війни Григорій працював як фізична особа-підприємець, займаючись ремонтами та обслуговуванням будинків. Коли почалось повномасштабне вторгнення РФ в Україну, він одразу ж пішов до військкомату, пройшов комісію і потрапив до 227-го Криворізького окремого автомобільного батальйону, де служив у роті охорони та ремонтував військову техніку.

Григорій Нечепуренко Кривий Ріг волонтер

Григорій розповідає, що його батальйон спочатку охороняв свою частину, але в травні 2023 року він перевівся до новоствореної 23-ї окремої механізованої бригади, з якою почав працювати на Запорізькому напрямку. Там він розвозив бійцям боєприпаси й іншінеобхідні речі.

Григорій під час перебування на фронті не раз звертався до Андрія Кротова по допомогу — потрібні були і бліндажні лампочки, і павербанки.

«Я не очікував від цих лампочок великого ефекту, але виявилось, що вони дійсно класно працюють. Раніше ми користувались ліхтариками, але вони швидко розряджаються, їх надовго не вистачає, і ліхтарики “луплять” в одну точку, а необхідно освітлювати весь бліндаж. Як спробували ці лампочки, ми до Андрія ще не раз звертались.Також павербанки він нам відправляв», — пригадує Григорій.

Григорій Нечепуренко Кривий Ріг волонтер

Брат Григорія Костянтин загинув під час прориву колони з оточення під Іловайськом у 2014 році. 18 липня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що даєправо звільнитись зі служби військовослужбовцям, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти на війні. Тому згідно з цим Законом №8009, у листопаді 2023 року Григорій звільнився з військової служби.

Зараз чоловік працює слюсарем в об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку та у вільний час допомагає Андрію з виготовленням необхідних приладів для військових.

Григорій Нечепуренко Кривий Ріг волонтер

«Григорій повернувся з фронту, і тепер ми вже працюємо разом. Я йому показав усе, що я вмію, що я знаю. І Григорій долучився також до волонтерської справи. Тепер ми разом допомагаємо хлопцям», — каже Андрій.

Волонтери співпрацюютьіз багатьма бригадами та батальйонами, включаючи 227-й окремий автомобільний батальйон, 23-ту окрему механізовану бригаду, 42-гу окрему механізовану та 129-ту окрему бригади Сил територіальної оборони, забезпечуючи їх необхідним. Вони разом виготовляють різні прилади: павербанки місткістю від 50 до 150 тисяч міліампер, якими можна заряджати як телефони, ліхтарики, так і дрони, прилади нічного бачення, ноутбуки, старлінки. Також волонтери роблять лампочки 12 ватів для бліндажів — у бійців дужевеликий попит на них, — дроти для рацій та інші секретні розробки для військових.

«Андрій мені показав схеми, і я почав робити павербанки для хлопців, з якими я служив, коли я вже був у піхоті у 23-й бригаді. Особисто зробив хлопцям, особисто відправив. Лампочки робимо, ще дещо робимо, але наразі це таємниця», — каже Григорій.Заради родини, країни та перемоги

Однією з останніх розробок Андрія є пристрій для запуску автомобіля. Цей пристрій невеличкий,але дуже хлопцям на фронті потрібний. Бо часто бувають ситуації, коли автомобіль заглох, а треба його завести, і поряд іншої машини зазвичай немає, щоб «прикурити», як автомобілісти кажуть. Тож розробили такий прилад, і від нього автомобіль заводиться чудово, пояснює Григорій.

«Такі прилади для нас дуже необхідні. У нас старенькі акумулятори, і цей стартер дозволяє запустити наші автівки. Ми щиро вдячні Андрію та Григорію за те, що вони нам допомагають павербанками, освітленням,зарядними приладами, а також пусковими кнопками, які нам дуже допоміжні і яких ми часто дуже-дуже потребуємо», — говорить захисник, який побажав залишитися анонімним із безпекових міркувань.

На питання, чому волонтери продовжують працювати на перемогу вже понад два роки без зупину, Андрій відповідає так: «Усе це я роблю заради своєї родини: дружини, дітей, всіх своїх рідних. Заради нашої країни та нашої перемоги».

Для того, щоб волонтери продовжували виконувати замовленнязахисників і виготовляти необхідні прилади, постійно потрібні акумулятори з електронних цигарок. Криворіжці можуть приносити їх у магазини «Абсолют» на вулиці Водоп’янова, 5-А та «Вейпшоп» на Університетському проспекті (до декомунізації — Гагаріна), 64.

«Треба всім робити те, що і робили на початку війни, — згуртуватися і допомагати хлопцям, чим можна», — закликає Григорій.