Дніпропетровська область – серед лідерів по захворюваності на туберкульоз

logo

У Дніпропетровській області за останній рік на 60% зросла захворюваність на туберкульоз серед дітей, на 6,5% – збільшилася загальна смертність. Це вказує на наявність прихованих резервуарів інфекції. 

Про це Відкритому розповіли завідуюча відділом медичних систем Дніпропетровського обласного медцентру соціально значущих хвороб Оксана Чабаненко, доцентка кафедри внутрішньої медицини Дніпровськогодержавного медуніверситету Наталія Колісник та заступниця директора Східного міжрегіонального департаменту Нацслужби здоров’я України Наталія Шуліка.

Дніпропетровська область - серед лідерів по захворюваності на туберкульоз - рис. 1

Від початку повномасштабного вторгнення зріст захворюваності на туберкульоз спостерігається по всій країні. За 2023 рік порівняно з 2022 роком кількість нових випадків та рецидивів збільшилася на 7%. Дніпропетровська область, з показником 86,1 на 100 тисяч населення, посіла третє місце після Одеської та Кіровоградської.

“На жаль, Дніпропетровщина завжди була серед лідерів захворюваності на туберкульоз. Це обумовлено як географічнимрозташуванням, так і високим рівнем урбанізації, великою кількістю промислових підприємств, значною щільністю населення. З початком військової агресії російської федерації – це ще й високий рівень міграції, велика кількість внутрішньо переміщених осіб, а також високий рівень стресу у громадян, який є одним із факторів виникнення туберкульозу. В абсолютних цифрах – по країні близько 20 000 нових випадків та рецидивів туберкульозу, з яких 2 700 випадків або 13,4% – це хворі натуберкульоз, зареєстровані у Дніпропетровській області. І не зважаючи на те, що порівняно з минулим роком показник захворюваності на туберкульоз в регіоні зменшився на 20%, зросла захворюваність серед дитячого населення на 60%, збільшилася смертність на 6,5%. Що, ймовірно, вказує на збільшення кількості прихованих резервуарів інфекції серед дорослого населення та погіршення епідемічної ситуації на туберкульоз серед загального населення області”, – наголошує ОксанаЧабаненко.

Дніпропетровська область - серед лідерів по захворюваності на туберкульоз - рис. 2

Оксана Чабаненко

Якправило, чоловіки хворіють на туберкульоз втричі частіше, ніж жінки. Це пов’язано з тим, що вони нехтують своїм здоров’ям, не бажають вчасно звертатися до лікарів, більш схильні до шкідливих звичок та мають значні фізичні навантаження, оскільки важко працюють у шкідливих умовах – шахтарями, металургами на хімічному виробництві, у сільському господарстві тощо.

“Туберкульоз може розвиватись у будь-яких органах і системах, але найчастіше вражає легені, що пояснює його високузаразність. Тобто кожен, хто дихає – може захворіти на туберкульоз. За минулий рік на Дніпропетровщині було зареєстровано 140 захворювань позалегеневого туберкульозу. Здебільшого це були уражені органи дихання, нервова система, кістки та суглоби, сечостатеві органи, очі та шкіра. Виявленням та діагностикою туберкульозу займаються сімейні лікарі, центри первинної медико-санітарної допомоги, яких у нашому регіоні 65, і вони розташовані в усіх містах та районах. Туберкульоз можезапідозрити лікар будь-якої спеціальності. Є перелік симптомів та визначені групи ризику на туберкульоз. І можна перенаправити пацієнта або до сімейного лікаря, або одразу до лікаря-фтизіатра. Це можна зробити навіть без електронного направлення, безоплатно, отримавши весь комплекс діагностичних послуг в одному місці. Головне – вчасно це зробити”, – зазначає Наталія Колісник.

Дніпропетровська область - серед лідерів по захворюваності на туберкульоз - рис. 3

Наталія Колісник

Спеціалізовану медичну протитуберкульозну допомогу можна отримати уДніпропетровському обласному медичному центрі соціально значущих хвороб. Філії цього закладу також є у містах Кривий Ріг, Кам’янське, Нікополь. Стаціонарне лікування туберкульозу проводиться у Дніпрі та Кривому Розі.

“Діагностика і лікування туберкульозу на теперішній час є безоплатними для пацієнтів у межах програми медичних гарантій. За спеціалізоване лікування одного пацієнта в стаціонарі Нацслужба здоров’я платить близько 50 тис. грн., за лікування на первинномурівні – це близько 600 гривень. За два місяці поточного року закладам за стаціонарне лікування надійшло понад 21 млн. грн. Пацієнти можуть звертатися за направленням від сімейного лікаря. Але якщо вже є діагноз “туберкульоз”, то його наявність не обов’язкова. Усі послуги надаються безоплатно: діагностика, лікування, медичний, соціальний супровід, робота з психологом тощо”, – пояснює Наталія Шуліка.

Дніпропетровська область - серед лідерів по захворюваності на туберкульоз - рис. 4

Наталія Шуліка

Віднедавна обласний протитуберкульозний диспансерреорганізували шляхом приєднання до Дніпропетровського медичного центру соціально значущих хвороб. На меті такого об’єднання – створення в регіоні надкластерного закладу з інфекційних хвороб та посилення контролю за соціально значущими захворюваннями, до яких належить і туберкульоз.

Більше дивіться у відео:

Підписуйтеся на наш Телеграм-каналі сторінку Відкритого в Фейсбук, щоб першими дізнаватися про найважливіші події Дніпра.