Дніпрян запрошують на художню виставку «Пером і пензлем»

logo

Дніпрян запрошують на художню виставку "Пером і пензлем"

У музеї «Літературне Придніпров’я» 25 квітня о 17.00 відкривається  виставка поета, прозаїка, художника, мистецтвознавця Віталія Старченка під назвою «Пером і пензлем». Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на сайт Дніпропетровського національного Історичного музею ім. Яворницького.

На Придніпров’ї Старченко є одним із найяскравіших представників покоління «семидесятників»,  яке відразу по входженню в літературу взялося за творення якісно нового естетичного простору,  в якому мірилом людських почуттів  виступають естетичні категорії, а не ідеологічні канони.  Тому, дебютувавши у кінці 1960-х ,  по – справжньому «семидесятники» увійдуть у літературу лише наприкінці 1980-х,  коли послабилася цензура  і  почала  реставруватися справжня картина сучасної літератури.

Поету і прозаїку В.Старченку притаманний незборимий потяг до свого першопочатку, сягання якнайглибше, аж до міфології дохристиянської, в якій закодовано саму ментальність етносу. Сприймаючи сучасність як руїну національного етносу, а опір цій руйнації як свій моральний і мистецький обов’язок поет словом і пензлем намагається врятувати вцілілі рештки національної свідомості.  Він бачить у світі непроминуще. Серед цих цінностей – рідна земля, її мова, культура, історія, подані у своєму неушкодженому сенсі та обсязі.

Прикмети рідної землі, Придніпров’я допомагають Старченку усвідомити самого себе в контексті історії і культури свого народу.   Міти  рідного краю знаходимо на живописних роботах «Самара у травні», «Хатки під горою», «Турівські обшири», «Самара під Новомосковськом», «Сторожа Кам’яної Могили», «Вечір на Солоному Лимані», «Пробудження Орелі», «Мамаєвий плач», «Степові божества» та інші.

Живопис віддзеркалює світогляд поета Старченка, закоріненого у стихію рідного краю, а  його поезія написана рукою художника. Не випадково ж у твори вплітаються образи мистецькі й спеціальні терміни з живопису, скульптури, архітектури. В цьому своєрідність і несхожість його поетичної  творчості.

Літературно-мистецька виставка «Пером і пензлем» складається з двох розділів, які представляють поетичний і прозовий доробок  Старченка, а також живописні полотна митця та його мистецтвознавчі розвідки, а саме альбом-монографію «Народне та наївне малярство Надпоріжжя», автором – упорядником  якої виступив Старченко,  альбом малярства Якова Калашника із есеєм «Спалах», а також написав і видав два навчальних посібника з образотворчого мистецтва для студентів.

В сукупності творчий доробок Старченка репрезентує його світобачення, світовідчуття і художні моделі  його вираження.

Автор: Дарина ТВАРА