Дніпрянин Дмитро Талаш створює гібриди унікальних екзотичних рослин (Фото)

logo

Дніпрянин Дмитро Талаш створює гібриди унікальних екзотичних рослин (Фото)

28 Липня 2023 Інтерв’ю, Статті

Житель Дніпра Дмитро Талаш має у своїй колекції понад 20 тисяч різних кактусів та сукулентів – це 500 різноманітних видів рослин. Унікальність його зібрання полягає в тому, що Дмитро давно не купує екзотику в крамниці, а самостійно займається їхньою селекцією. Деякі квіти навіть відображають його внутрішній стан та характер. Більш детально про своє захоплення та особливості екзотичних квітів Дмитро Талаш розповів у ексклюзивному інтерв’ю
«Вістям».

ДИТЯЧЕ ХОБІ

– Коли ви захопилися екзотичними рослинами?

– Зацікавився цими дивними рослинами ще із 6-7 років. У бабусі та дідуся на підвіконні завжди стояли кімнатні квіти, вони іноді привертали мою увагу. Якось мені дали одну насінину якоїсь рослини. Я посадив у горщик із землею та щодня потроху поливав, незабаром з’явився сіянець. Я спостерігав, як він росте та
роз­вивається. Мені було дуже цікаво. Вважаю, що тоді все і почалося. Більш свідомо екзотичними рослинами почав захоплюватися в 15-16 років, коли побачив їх чимало різно­видів у ботанічному саду. Кактусами і сукулентами займаюся із 27 років.

– А чи має відношення ваша освіта до цієї сфери?

– Ні. Моя вища освіта пов’язана із комерційною діяльністю.

– Чому саме екзотичні рослини?

– Гадаю, через те, що вони цікаві,
незвичні, відрізняються від тих, що ростуть у наших краях, мають дуже велике розмаїття. Батьківщиною кактусів і сукулентів є такі країни, як Мексика, Аргентина, Перу, Чилі, Болівія тощо. Це мене захоплює та надихає.

Квіти_Дмитро Талаш

ВИРОЩУВАННЯ
ГІБРИДІВ

– Яка мета вашого захоплення? Зібрати найрідкісніші види чи винайти свій гібрид?

– Найголовніше – дійти до найвищої якості рослини. Я спеціалізуюсь на вирощуванні гібридів, мета – максимум розвитку в цьому напрямі. Також для мене важливо популяризувати цей напрям у Дніпрі і Україні загалом. Хочу познайомити людей зі світом кактусів та сукулентів. Я вирощую самостійно. Спочатку купував насіння у колекціонерів в Україні, зараз майже все з
власних рослин. Сукуленти купую дуже рідко, тільки якщо якась квітка мене дуже зацікавить. У колекції є кактуси в єдиному екземплярі. Наявність рослини, що дублює іншу, – невід’ємна частина у вирощувані з насіння, але моя мета – щоб однакових рослин було якнайменше. Хочеться мати максимальну кількість неповторних і цікавих видів.

– Чи пам’ятаєте ви свою першу придбану рослину, після якої все і почалося?

– Звичайно, є особлива, з якої все почалося. Цей кактус
і досі гарно росте та квітне. Його назва gymnocalycium baldianum. Усі рослини, які є в колекції, – досить безпечні. По догляду за ними є певні правила безпеки. Наприклад, одягати рукавички, щоб не поколоти пальці колючками, а є кілька рослин, після яких обов’язково треба мити руки. Торкатися до моїх рослин можна. Сьогодні в моїй колекції приблизно 20-25 тисяч рослин, це 500 різних видів.

– Чи є у вашому зібранні такі рослини, які відображають ваш характер або внутрішній
стан?

– Справді, мій внутрішній стан прямо впливає на формування колекції. Кожна рослина – зі своїм індивідуальним характером, але є й такі, за якими можна охарактеризувати мій внутрішній світ. Це сукулент ferocactus latispinus – яскравий зовні, має сувору колючку, але приємний на дотик. А ще mammilaria plumosa – м’яка та пухнаста, також дуже часто відображає мій внутрішній стан.

– Який різновид кактуса серед вашої колекції походженням із-за
кордону?

– Насправді, всі. Місця зростання кактусів та сукулентів – у далеких країнах Америки та Африки.

– Скільки коштує найдорожчий кактус, який ви придбали?

– Найдорожчий сукулент я придбав за 1000 гривень. Проте треба розуміти, що раніше і ціни, і курс валют були зовсім інші. Також друзі-колекціонери на початку мого захоплення дуже мені допомагали, дарували рослини або продавали за невелику ціну, щоб був матеріал для подальшого
розвитку моєї колекції.

Квіти_Дмитро Талаш

– Як вивчаєте і де шукаєте потрібну інформацію про догляд та особливості рослин?

– Передусім розпитував у людей, які самі вирощували такі рослини та мали певний
досвід. Це сформулювало загальну базу моїх знань. Також читав багато інформації на різних сайтах, як українських, так і закордонних; знайомився із науковими статтями. Багато нового отримував із форумів, де люди також цікавляться екзотичними рослинами. На форумах завжди є можливість ставити запитання та отримувати відповіді, ділитися власним досвідом.

– Скільки часу та уваги потребує догляд за сукулентами?

– Оскільки в моїй колекції багато рослин, вони
потребують чимало часу. Восени, після зимівлі, треба особливий догляд, бо рослини тривалий час перебували в «сплячці» та легко можуть загинути або отримати опіки від сонця. Я веду нотатки в блокноті, раніше вів на комп’ютері, зараз мені більш до вподоби писати від руки. Занотовую дані щодо поливу рослин, у який день була зроблена пересадка, щеплення та опилення квітів тощо. Далеко не весь свій час я присвячую рослинам. Ранок починаю із дихальних вправ, потім фізичні вправи, сніданок та кава.
Завершується мій день по-різному – це прогулянки із дружиною, зустріч із друзями або читання книжок, інколи перегляд кінофільмів чи цікавих телепередач, наприклад, про науку, подорожі тощо.

– Які особливості догляду за екзотичними рослинами? Адже вважається, що кактус слід поливати дуже рідко.

– Справді, є такий стереотип, що кактусам не потрібен особливий догляд. Доля правди в цьому є, але це стосується переважно тих рослин, які вже досить дорослі та не
дуже рідкісні. Іншим потрібен особливий догляд: це дуже обережний полив, притінення від прямих сонячних променів, поки рослини не пристосуються до умов. Взимку, за низьких температур, у жодному разі не можна поливати, бо кактуси не переносять забагато вологи і починають гнити. Інша категорія – це сіянці. За ними має бути окремий догляд, щоб не було втрат та рослини були витривалими.

– Де ви створили свою домашню оранжерею?

– Спочатку це було підвіконня.
Згодом придбав дачу недалеко від міста, поставив там кілька теплиць. У майбутньому є плани щодо розширення та будівництва іншої теплиці.

Квіти_Дмитро Талаш

ВРАЖАЮЧІ РОСЛИНИ

– Як реагують родичі,
друзі, коли приходять до вас у гості?

– По-різному, але здебільшого немає розуміння, «що воно таке, та з чим його їдять». Спочатку кактуси для багатьох були чимось новим і зовсім незрозумілим. Багато хто з друзів був дуже здивований моїм захопленням. Нерозуміння, мабуть, було пов’язане з тим, що я почав серйозно займатися цим, хоча раніше не проявляв відкритої зацікавленості до даної теми. Для мене дуже важливо, що моя дружина також цікавиться кактусами і підтримує моє хобі.
Є друзі, котрим цікаві ці рослини, і коли приходять у гості, для них це як свято, з великим задоволенням роздивляються та захоплюються. Часто кактуси дуже подобаються дітям.

– Ви багато знаєте про екзотичні рослини. Що найбільше вас дивує або вражає?

– Вважається, що коли людина чимало років займається однією справою, вона думає, що багато знає та дивуватися вже немає чому. Але це не про кактуси та сукуленти. Зараз я ще більше дивуюсь, весь час з’являється
нова інформація, відкриваються нові види. Або дивуюсь, коли побачив чи прочитав щось нове та цікаве. Загалом вражає, як ці рослини пристосовуються в природі, в нібито несприятливих умовах. На власному прикладі був дуже здивований, коли замовляв кактус, який мене цікавив. Рослину відправили поштою з іншого міста, на пошті посилку загубили, я був дуже засмучений. Минуло сім місяців, аж раптом знайшли мій пакунок. На диво, з рослиною зовсім нічого не сталося, вона була в ідеальному стані. Цей
випадок мене неабияк приємно здивував та надихнув. Я вкотре переконався, що ці рослини дуже незвичайні та унікальні.

Квіти_Дмитро Талаш

– Ви маєте безліч видів рослин. Чи є такі, які подобаються найбільше?

– Мабуть, «улюбленців» немає. Люблю всі рослини в колекції. З величезної кількості видів зазначу про рід astrophytum, переважно гібриди, найбільше подобаються astrophytum із різноманітними малюнками. Наприклад, astrophytum V-type має малюнок латинської літери V. Також особливо подобаються такі рослини, як ferocactus latispinus, що мають товсту та яскраву колючку.

– Який вид кактуса плануєте придбати ще?

– У мене є невеликий список тих кактусів, які я
хотів би придбати. Це ті рослини, яких немає в колекції. Я називаю цей список «хотілки». Наприклад, хочеться при­дбати деякі рослини з роду агав, іще цікавлять окремі гібриди з роду astrophytum.

Квіти_Дмитро Талаш

– На
початку червня у парку «Зелений Гай» ви провели виставку рослин. Як усе відбулося? Як реагували перехожі?

– У цьому році виставка-ярмарок відбулася досить стримано, на жаль, відвідувачів було небагато. Люди, які гуляли в парку та не знали, що триває виставка, цікавилися, що це за рослини та як за ними правильно доглядати. Тут відбувалися ще заходи до Дня захисту дітей, було багато діточок, вони заохочували своїх батьків подивитися на кактуси. З досвіду знаю, що в дітей горять
очі, коли бачать незвичайні рослини. Були й люди, що проходили повз, не проявляючи жодної зацікавленості. Загалом усе минуло добре. У виставці-ярмарку взяли участь п’ятеро учасників із декількох міст – Дніпра, Запоріжжя та Покровська Донецької області. Приємно побачити колег-колекціонерів.

– Чи проводять зараз у Дніпрі виставки екзотичних рослин? Чи берете ви в них участь?

– У Дніпрі періодично проводяться ярмарки-виставки кактусів та сукулентів. Маю
друзів-однодумців, їх небагато, але з кожним роком кількість зростає. Перший ярмарок-виставка, в якому я брав участь, відбувся у 2018 році. Відтоді я відвідую ці заходи. З 2019 року в нашому місті я був організатором таких заходів. Це дуже цікавий для мене досвід. Цьогоріч організацією ярмарку-виставки займався мій колега. Моя мета полягає не в кількості кактусів та сукулентів, а в їхньому гарному стані та розмаїтті. Для мене важливо, якщо в колекції буде не дуже багато рослин, але вони
особливі.

МАРГАРИТА СОПІЛЬНЯК, ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХІВУ ДМИТРА ТАЛАША