Децентралізація на Дніпропетровщині: підсумки та результати 10 років

logo

Процес децентралізації на Дніпропетровщині вніс нові корективи в роботу органів місцевого самоврядування та життя громад. Нових викликів додала і війна, через яку перспективи та плани змінювались.

Про це Відкритому розповіли керівниця регіонального офісу “U-LEAD з Європою” у Дніпропетровській області Олена Тертишна, голова Магдалинівської громади, керівник Дніпропетровського обласного відділенняВсеукраїнської асоціації громад Володимир Дробітько, та голова Межівської громади Володимир Зражевський. 

Децентралізація на Дніпропетровщині: підсумки та результати 10 років - рис. 1

На початку квітня реформі місцевого самоврядування та децентралізації влади виповнюється 10 років. В Україні процес децентралізації розпочато у 2014 році з прийняття Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організаціївлади.

“Дніпропетровщина була в авангарді процесу об’єднання територіальних громад. Наш регіон був першим в Україні, який схвалив перспективний план впровадження реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади на своїй території. Було створено план формування спроможних громад регіону. І перші роки 2014-2015 були часом переконань про добровільне об’єднання громад. Дніпропетровщена була лідером по Україні, яка виконала план роботи до місцевих виборів 2020 року. Усігромади забезпечили власну стійкість, і це неабияке досягнення для органів місцевого самоврядування. Бо навіть війна показала, що громади готові боротись з усіма викликами і показувати гарні результати. І з цим допомагає програма “U-LEAD з Європою” у Дніпропетровській області. До війни це були проєкти по розвитку територій, а наразі це питання відновлення, формування безпекового середовища у громадах, підтримки ВПО та інші”, – говорить Олена Тертишна.

Децентралізація на Дніпропетровщині: підсумки та результати 10 років - рис. 2

Олена Тертишна

НаДніпропетровщині наразі громади покладають всі зусилля задля відновлення інфраструктури, підтримки медичного забезпечення, освіти.

“Я вітаю всіх мешканців сільських, селищних, міських громад Дніпропетровщини із першим серйозним ювілеєм – 10-річчям з моменту об’єднання, децентралізації. Скажу, що до цього ми йшли доволі тернистим шляхом. Наразі наш регіон має 76 громад, і це велике досягнення. Наша Всеукраїнська асоціація громад нині відстоює євроінтеграційний законопроєкт №4298, в якому йдеться про необхідність введення державного нагляду за місцевим самоврядуванням. Велика робота ведеться зараз і в галузі медицини. Це створення медичних та аптечних пунктів у віддалених селах та відкриття реабілітаційних просторів”, – зазначає Володимир Дробітько.

Децентралізація на Дніпропетровщині: підсумки та результати 10 років - рис. 3

Володимир Дробітько

Межівська громада на Дніпропетровщині однією з перших в Україні розробила та схвалила Комплексну Програму та план відновлення громади. Майже рік триваларобота над її впровадженням.

“До повномасштабного вторгнення наша громада не мала великих ресурсів для інтенсивного розвитку, а війна лише поглибила економічні проблеми – на рівні і державного, і місцевого бюджетів. Межівська громада знаходиться фактично на лінії зіткнення і потерпає від обстрілів ворога. Над розробкою Програми відновлення ми працювали майже рік. Спочатку йшли майже наосліп, орієнтуючись на власний досвід та знання. Потім використовували методичнірекомендації, консультувалися з експертами та фахівцями. Адже розуміли, що відбудова та розвиток громади потребують залучення інвестицій в інфраструктуру та економіку. І ось маємо результат. Межівська громада – одна з перших в Україні, яка має такий документ. Я розповів про наш план відновлення на засіданні у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України. Під час презентації отримав пропозицію представити Програму відновлення на конференції Ukraine Recovery Conference, якавідбудеться 11-12 червня в Берліні”, – розповідає Володимир Зражевський.

Децентралізація на Дніпропетровщині: підсумки та результати 10 років - рис. 4

Володимир Зражевський

Голова громади переконаний, що ця Програма допоможе залучати кошти в громаду для реконструкції, будівництва, відновлення соціальної, дорожньої інфраструктури та економіки. Документ включає такі розділи, як житлове будівництво, соціальна інфраструктура (заклади охорони здоров’я, освіти, культури), дорожнє будівництво (Т-0406, Т-0428 та ін.), екологія (сміттєзвалище, очисні споруди,водопостачання, збереження заказників), безпекові заходи (будівництво укриттів, створення пожежної охорони віддалених населених пунктів), збереження пам’яток архітектури, історії та інше.

Більше дивіться у відео:

Підписуйтеся нанаш Телеграм-канал і сторінку Відкритого в Фейсбук, щоб першими дізнаватися про найважливіші події Дніпра.