Деколонізація у Дніпрі: перейменування і частковий демонтаж пам’ятників

logo

Новини, Суспільство

Деколонізація у Дніпрі: перейменування і частковий демонтаж пам’ятників

Деколонізація у Дніпрі: перейменування і частковий демонтаж пам’ятників

17.06.2024 13:00

Дніпропродовжує виявляти і позбавлятися від спадку тоталітарного минулого

Дніпропетровщина посідає одне з перших місяць в Україні з перейменування топонімів в рамках декомунізації та деколонізації. За останні шість місяців було перейменовано 2104 об’єктів. Але при цьому процес деколонізації містить не тільки перейменування, але й демонтаж деяких споруд.

Останніновини Дніпра свідчать, що в деяких випадках це викликає суспільний резонанс. Маубть, через недостатню поінформованість. Як приклад, демонтаж частини пам’ятника оборони Севастополя у період Кримської війни у Севастопольському парку. Цей парк сам по собі – улюблене місце для відпочинку місцевих жителів, тому вони просто не могли непомітити роботи, які тут розпочалися. Наявність комунальної техніки біля пам’ятника породила підозру, що його просто хочуть позбутися. Тим більш, що попередніх роз’яснень ніхто не надав.

Насправді, чутки про демонтаж пам’ятника виявилися сильно перебільшеними. Як повідомляє видання «Відомо», мова йде лише про демонтаж табличку, де російською написано «русским воинам от трудящимся Днепропетровска…». Враховуючи, що пам’ятник звели 1950-хроках, така практика була сталою. Проте зараз інші часи, інша ситуація, і війна загострює проблему відмови від тоталітарних симовлів.

Офіційна позиція міськради така: «Згідно з наказом Міністерства культури та інформаційної політики України, а також реагуючи на численні звернення мешканців міста, виконуються роботи з часткового демонтажу елементів памʼятника у Севастопольскому парку».

Пояснення зрозуміле. Тим більш, стало відомо що демонтована табличка нікуди не зникне. Якщо якийсьмузей захоче забрати її в якусь колекцію, то це питання буде розглянуто. Проте вимоги закону потрібно виконувати.

До речі, демонтовані в рамках декомунізації і деколонізації пам’ятники у Дніпрі перебувають на території одного з комунальних підприємств міста. Горький, Пушкін, Ломоносов, а також інші. Подальша доля всіх демонтованих пам’ятників стане відома пізніше. У будь-якому випадку це робитиметься із залученням громадськості і у публічній площині.

З великою долею вірогідності, цестанеться вже після закінчення війни, хоча процес деколонізації у Дніпрі та області все ще триває. Вже цього року у Дніпрі прибрали стелу із зображенням герба Дніпропетровська 1970 року, що на проспекті Науки.

17.06.2024 13:00

Погода у Запоріжжі